ist-TF.01 » İstanbul Boğazı Teleferik Hattı

langur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen langur » 31 May Prş, 2012 01:02

Yeni başlık açmaya yetkim olmadığı için buraya yazıyım dedim. Başkan boğaza yeni teleferik hattından hahsetmiş. Altunizade ve Etiler arasına.
Bu projeyle ilgili soruları yanıtlayan Topbaş, Etiler'den Altunizade'ye bir teleferik projesini de hayata geçireceklerini açıkladı.

Hattın diğer aktarmasının da dev camiin yapılacağı Çamlıca Tepesi'ne olacağını dile getiren Topbaş şunları söyledi:

"Bu, cami projesinden önce düşündüğümüz bir projedir. Teleferik çalışmalarını esasında 4 yıl önce başlattık. Bunu dünyada bazı kentlerde başarılı yapmış olan firmalar ve ülkeler var. Yap-işlet olarak vermek istiyoruz. Saatte 6 bin yolcu kapasiteli bir sistem olacak.''
Kaynak

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 31 May Prş, 2012 08:37

Acaip acaip projeler beliriyor. İstanbul havaraylarla ve teleferiklerle doluyor. Ama sanki psikolojiye bakan yok … kim binecekmiş bu devasa teleferiğe? Kim yeterince yiğit olacak? Bunca kilometrelik yolculukta birden bir fırtına koparsa, neler olacak? Kim nereye kusacak? Çamlıca tepesine kimler camiye gidecek?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 31 May Prş, 2012 10:48

New York'ta biniyorlar ya kardeşşş, :) çıkıp diyecek birileri "ben nivyorktaykene" :) valla ben binmem, açık konuşayım iki köprüde olmasa, tüp geçişte olmasa vapurlarda çalışmasa ama illa ama illa karşı geçmem gereksede binmem, zaten gıcığım teleferiklere.

Projeye gelirsek, gereksiz ötesi. Hatta "İSRAF HARAMDIR" sözünü bize hatırlatan bir proje, bu israftır, nakit israfı, vakit israfı, emek israfıdır, yazıktır ve külliyen günahtır, bak mekruhtur demiyorum, ben icazet vermiyorum kardeşim, böyle bir düşünce bana göre prestij projesi bile olamaz.

O teleferik sadece durgun yaz günlerinde çalışır, kışın yatar, köprünün bile zıngır zıngır sallandığı lodosu poyrazı direkt alan bir noktada teleferik, çok cesur iş be, çılgın Türkler dedirtecez yani.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 31 May Prş, 2012 20:02

Enteresan bir proje. Acaba boğaz rüzgarını hesap ettiler mi?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 31 May Prş, 2012 20:12

mustafaguler yazdı:Enteresan bir proje. Acaba boğaz rüzgarını hesap ettiler mi?
Başkan projenin 4 yıllık olduğunu, 4 yıldır üzerinde çalışılan bir proje olduğunu belirtmiş, bu kadar süre içerisinde sadece taşıyıcı direk ve istasyon konumlarını düşünmemişlerdir diye umuyorum :) ehüüü, ağlasam mı gülsem mi bu habere bilemiyorum ben, karışık duygular içerisindeyim. Hesabını kitabını bir yana bıraktım sizce böyle bir şeye gerek varmı? İşe kılıf olarak saatte şu kadar yolcu taşıyacak falan demek bana garip geliyor, şöyle denilse mesela "kentimize gelen turistlerin cebinden 3-5 kuruşta biz alabilmek adına yapıcaz" zarar etsede evladımızdır falan, ne bileyim. Ha meraklısı çok olur illa ki, yani sırf bu alete binmek için İstanbul'a gelenler olur ama kardeşim adam gelecek bir kere binecek, belki bir ya da bir kaç yıl sonra yine gelecek, yurt içindende ne bileyim ya pek meraklı değiliz böyle teleferik falan, hele ki boğazın üzerinde. Benim tüm güvenlik tedbirlerinin alındığına ikna etseler dahi bineceğime hiç ihtimal vermiyorum, ki dediğim gibi kışın boğazın kıyısında yürümek bile zor iken?

Mehmet keles
Moderatör

Mesaj gönderen Mehmet keles » 31 May Prş, 2012 21:35

Bu projeden haberim vardı evet avusturyalı bir firmaya bu projeyi verdiklerini biliyordum ve çok kişiye söylemiştim demek proje bitmiş, beni çok heyecenlandırıyor. En güzel olanıda özel işletmeciler yapıp işletecek. Bu türden işletmeleri özeller daha güzel yapıyor.

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 31 May Prş, 2012 21:54

Çamlıca'ya yapılacak büyük cami ve külliyesi ve de anten direği konseptine teleferiğin de eklenmesi ilginç oldu! Umarım yapılır ve biz de Boğaz'ı zevkle yukarıdan seyrederiz, Akmerkez'den Çamlıca Büyük Camii ve Küllliyesi'ne yolculuk içerik açısından da hayli göz doldurucu olacaktır.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 31 May Prş, 2012 21:59

Mehmet keleş yazdı:Bu projeden haberim vardı evet avusturyalı bir firmaya bu projeyi verdiklerini biliyordum ve çok kişiye söylemiştim demek proje bitmiş, beni çok heyecenlandırıyor. En güzel olanıda özel işletmeciler yapıp işletecek. Bu türden işletmeleri özeller daha güzel yapıyor.
Mehmet senin teleferikler konusundaki bilgi ve tecrübeni biliyorum, dolayısı ile vereceğin teknik bilgilere güvenirim ama şunu merak ediyorum gerçekten o aletin güvenli olabileceğine inanırmısın? :) Zaten dünyada herhalde Avusturya ve İsviçre dışında bu işi yapan firmada yok gibi.

Mehmet keles
Moderatör

Mesaj gönderen Mehmet keles » 01 Haz Cum, 2012 06:35

Tabiiki güvenli olacaktır, bu çapta ve ebatta teleferik çok az, lakin sadece proje çalışması 4 yıl sürdü. Düşünsenize Türkiyeyi ziyaret eden hangi grup bu turu pas geçebilir, bu ulaşımdan ziyade turistik bir işletme olacak. 350 metrelik eyüp teleferik bile turist gruplarının ilgisini çekiyor. Benim duyduğuma göre İstanbula 4 teleferik hattı yapılacak, bunların hepside özel işletmeciğe imtiyaz verilerek yapılacak.

Mehmet keles
Moderatör

Mesaj gönderen Mehmet keles » 01 Haz Cum, 2012 06:46

ResimResim

Nasıl, esat istanbula gelince ve hat bitince seninle beraber bineriz...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Haz Cum, 2012 11:20

Mehmet keleş yazdı:Düşünsenize Türkiyeyi ziyaret eden hangi grup bu turu pas geçebilir, bu ulaşımdan ziyade turistik bir işletme olacak. 350 metrelik eyüp teleferik bile turist gruplarının ilgisini çekiyor. Benim duyduğuma göre İstanbula 4 teleferik hattı yapılacak, bunların hepside özel işletmeciğe imtiyaz verilerek yapılacak.
Mehmet hocam bir iki soru sorayım o zaman.

İstanbul'u ziyaret eden turistlerden bu hizmeti görmek daha doğrusu o manzarayı görmeyi seçenler hatta özellikle bu alete binmek için gelenler bile olacaktır buna eminim, ama Eyüp teleferikte turisti çeken teleferiğin kendisimidir? Bence yukarı çıkmanın en pratik yolu olmasıdır, ama şuna katılırım teleferik sayesinde Pier Loti'ye çıkan insan sayısı kesinlikle artmıştır, yaz günü teleferiğin turnikesinden dışarı uzanan o kuyruk ve insanların inatla sabırla beklemesi gerçekten ilginç :)

İkinci sorum bu 4 hattın yerleri konusunda off the record bilgi? :) özelden de söylesen olur :D

Üçüncü olarak özel işletmeciliğe imtiyaz verilmesi, YİD şeklindemi yoksa belediye inşa ettirip daha sonra ihale ile işletme imtiyazı mı verecek?

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 01 Haz Cum, 2012 12:12

Lübnan'ın başkenti Beyrut da dik yamaçları olan bir şehir, orada da sahilden tepelerdeki turistik mekanlara çıkabilmek için teleferik kullanılıyor.

“Halatlı Sistem Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön