ist-TF.01 » İstanbul Boğazı Teleferik Hattı

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 22 Ağu Prş, 2013 17:17

Burnuma bu çok garip kokuyor!

Şimdi biraz da uluslararası medyaları dolaştım … Türk ve Rusyalı Türk kaynağı olmayan kaynak yok bunun hakkında, tek bir tanesini bile bulamadım, ne Avrupa’da, ne Amerika’da, ne Asya’da. Pek ciddiye alınmıyor. Ayrıca merak ediyorum, aerobüs dedikleri şeyi mi düşünüyorlar da, bizde sürü kabin sanıyor. Ama öyle olsa … neden başka yerlerde tam oturamadı hâlâ? Çin’de beş senedir sistem aksaması var. İsviçre icadı, iyi güzel, ama işte bir aması var. Sırf ve sırf tahliye sorunu bile çözülmemiş bunun.

http://de.wikipedia.org/wiki/Aerobus

Böyle oyuncaklarla uğraşılacağına, para yakılacağına, ciddî şeyler yapılsa ya. O kadar problem var. Şebeke yok, sistem yok, çiftkatlı otobüs yok, raylı sistem yok … metrobüs bile doğru dürüst yok hâlâ :-)

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 24 Eyl Sal, 2013 10:34

İstanbul Boğazı'ndan geçecek olan Çamlıca-Etiler teleferik hattından sonra 2 kilometre uzunluğundaki Sarıyer-Beykoz hattı da devreye girecek. Haliç hattında da Eyüp-Sütlüce arasına teleferik projesi geliyor.

Milliyet gazetesinden Hülya Çaylak’ın haberine göre Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın açıkladığı Zincirlikuyu ile Çamlıca arasındaki teleferik projesiyle ilgili tartışmalar sürerken, yeni bir teleferik hattı daha ortaya çıktı. İBB’nin planlarına göre Boğaz’da Rumelihisarı ile Otağtepe arasında yeni bir teleferik hattı yapılacak. 2 kilometre uzunluğa sahip olması planlanan projenin tamamlanma tarihi ise 2023 olarak belirlendi.

İlki 2015’e yetişecek

Daha önce açıklanan ve Etiler’den başlayıp, Çamlıca’da bitmesi planlanan ilk teleferik hattının da Zincirlikuyu’dan başlamasına karar verildi. Zincirlikuyu, Altunizade, Çamlıca arasında olacak 8 km’lik bu proje 2015’te hizmete açılacak.

Belediye ayrıca 3 kilometrelik Eyüp-Sütlüce arasında Haliç’e teleferik hattı yapmayı da planlıyor. Bu hatlar tamamlandığında İstanbul’da Maçka ve Eyüp’teki teleferiklere yenileri eklenmiş olacak.
Kaynak; T24

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 24 Eyl Sal, 2013 10:59

Düşündüklerimi şurada yazdım: http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic. ... 1228#31228 .

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Eyl Sal, 2013 16:51

Aynı linkmi bilmiyorum şimdi bir sitede okudum metnin tamamını, şu kadar söyleyeyim bu bence İBB elinden çıkmış bir haber olmamalı, yani öyle olmadığını ümit ediyorum :) birilerine İBB raylı sistem yatırımları ile ilgili haber yapın ricası gitmiş, o kişilerde 1-2 yıl önce yazılmış bir haberi alıp üzerindeki yayın tarihini değiştirerek servis etmişler, tek ilave edilen bu teleferik mevzuları olmuş :) başka da bir şey yok yani.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 24 Eyl Sal, 2013 18:12

Ama bu »bilgilendirme« politikası ürkütücü değil mi? Yani, ya yalan çıkacak, ya herkes bir gün boşver diyecek, ama eninde sonunda zarar doğacak. Yoksa ben bir yatiim de geçsin mi?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Eyl Çrş, 2013 09:15

Bence herhangi bir sorun yok, hamam, tas, mermer ve akan su aynı arada bir tellak değişiyor sadece, dediğim gibi bu metin belediyenin elinden çıkmışsa bile kolaycılık yapılmış bir metine benziyor, eskiler ile yeni bir şeyler harmanlanıp servis edilmiş, önemli mi? Hayır kesinlikle önemli değil, nasıl ki yüzyıldır böyle gidiyorsa en az bir yüzyıl daha gider sıkıntı yok.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Şub Cmt, 2014 18:02

Yeni başlık açmaya üşendim biraz, İBB nin planlarında var olan Eyüp-Miniatürk-Vialand arasında işleyecek teleferik hattından bahsedilmiş tekrar, bakalım Başkan bu projeye nasıl bir öncelik verir, Boğaz hattının önüne geçer mi, ardına mı kalır yoksa ikisi birden ihale edilebilir mi? Teleferikleri toplu ulaşım aracından saymadığım için çok bir yorum yapamıyorum, kaldı ki bölgede böyle bir ulaşım talebi olduğunu da düşünmüyorum, bu daha çok Pier Loti turist kalabalığını bölgeye dağıtabilmek için iyi bir proje, bu anlamda evet ama bana kalsa Eminönü-Eyüp-Alibeyköy tramvay hattı bundan defalarca kez daha fizibil ve daha değerlidir.
Başkan Kadir Topbaş, Rami bölgesini de ilgilendiren bir müjdeyi şöyle verdi: “Burası şehrin içinde kaldı. Bu bölgemizden geçen “Topkapı - Habibler Tramvay Hattı’nı Metro Hattı’na dönüştürme proje çalışmalarına başladık. Devlet burada başka bir şey yapmak istiyor. Kente katmak istiyor. Buraya bir teleferik getiriyoruz. Buradan Vialand’a bir teleferik hattı yapacağız. Buradan da Miniatürk’e inecek bir teleferik hattı olacak.”

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber ... u0aQPmB2js

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 01 Şub Cmt, 2014 20:36

Locarno’da toplu taşım teleferikleri gördüm, ama onlar da dibine kadar acayip plânlanmış ve sağlam »şeyler«. Fantezi değil. Ve öyle en'es'ey engri börts de değil. Sanırım, İstanbul’da adamakıllı toplu taşım teleferik projesi yok. O Maçka–Taşkışla bile tam ne işe yarıyor, pek çakamadım.

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 12 Şub Çrş, 2014 23:27

Ankara'dan sonra ikinci bir Angry Birds felaketi İstanbul'da yaşanmaz umarım
:(
Altunizade-Mecidiyeköy Teleferiği
Resim

http://www.arkitera.com/haber/index/det ... atti/19793

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 13 Şub Prş, 2014 00:08

Bunun derinlik psikolojisi boyutu değerlendirilir bir gün. Belki.

Sanırım esinlendirenler şu Peak 2 Peak Gondola, Sandia Peak Tramway ve Vinpearl Cable Car. Am bizdekisi nasıl olacak, nasıl olur, gerekli mi, mantıklı mı, deprem, vesaire …

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Ağu Sal, 2014 11:41

http://www.haber7.com/guncel/haber/1194 ... ik-mujdesi

Bir teleferik projesi de Aydos için yapılacakmış,
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sultanbeyli Teleferik Projesi için düğmeye bastı. 16 Eylül tarihinde ihaleye çıkacak proje ile 3 kilometrelik teleferik hattı 240 günde tamamlanacak. Proje tamamlandığında ulaşımı rahatlatmanın dışında turizme de büyük katkı sağlayacak.

Şimdilik proje aşamasında olan ve güzergah planlaması, zemin etüdü gibi mali ve ekonomik fizibilite çalışmaları amacıyla hizmet alım ihalesi açan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ihale tarihini 16 Eylül olarak belirledi. İhalenin ardından yapılacak çalışmalar 240 gün içinde tamamlanacak. Tamamlandığında 3 kilometreyi bulması planlanan hattın yolcu kapasitesine ilişkin bilgiler projenin tamamlanmasıyla açıklanacak.

alaz

Mesaj gönderen alaz » 26 Nis Pzr, 2015 13:08

decimus yazdı: Bundan sonra 2015 yılı metro açılışı görünmüyor. 2016 yılında Kartal-Kaynarca uzatması ve Üsküdar-çekmeköy açılışı bekleniyor.
Peki bu Mecidiyeköy-Çamlıca teleferiğiyle ilgili bir çalışma var mı?

“Halatlı Sistem Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön