ist-TF.01 » İstanbul Boğazı Teleferik Hattı

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ist-TF.01 » İstanbul Boğazı Teleferik Hattı

Mesaj gönderen Esat » 09 Ağu Sal, 2016 15:20

İBB Meclisinde yapılan toplantıda alınan bir karar ile boğaz teleferik projesi iptal edilmiş. Karara gerekçe olarak aynı güzergahtaki diğer toplu ulaşım modları ile Çamlıca' ya ulaşımın daha fizibil gerçekleştirilebileceği dile getirilmiş. Açıkçası bu projenin öncelik ve gerekliliklerinde hep bir tereddüt yaşıyordum, iptal edilmesine çok fazla üzülmedim çünkü teleferik denilen sistemin İstanbul gibi bir kent için hele ki boğaz da TOPLU ULAŞIM aracı olamayacağını düşünüyordum, turistik olarak cazip olabilir ama şu an için bu parayı harcamak ta hovardalık olurdu. Dolayısı ile bence yanlış bir karar değil, fakat yerine ikame edilecek sistem konusunda kafam karıştı, mevcut metro hattının Altunizade durağından buraya bir uzatma yapılacağı yazıyor haberde, işte bu biraz karışık. Yani ne demek isteniyor? Son dönemin meşhur kol çıksın, bacak çıksın tarzı metro hattı konseptine uygun olarak M5 ten buraya bir kol mu uzayacak? Ya da Altuniza de istasyonundan Çamlıca Camii yakınına bir füniküler benzeri bir sistem mi inşa edilecek? Nedir? Bu belli değil galiba.

http://emlak.haber7.com/emlak/haber/206 ... iz-gelisme
Oylanan İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporunda Mecidiyeköy-Zincirlikuyu-Altunizade-Çamlıca arasındaki teleferik güzergahında farklı ulaşım alternatiflerinin çalışıldığı bu yüzden teleferik projesinden vazgeçildiği belirtildi. Komisyon, projenin iptalini kamu yararı taşıdığı için uygun buldu. İptal kararı mecliste AK Parti ve CHP grubunun oyları ile kabul edildi.

METRO 3.5 KİLOMETRE UZAYACAK

İptal kararının ardından İBB yetkilileri teleferik ulaşımına alternatif olarak metronun geleceğini belirtti. Habertürk'ün haberine göre yetkililer şöyle konuştu. "Mecidiyeköy'den başlayıp Zincirlikuyu, Altunizade ve oradan da Çamlıca'ya ulaşımı sağlayacak teleferik projesi iptal edildi fakat teleferik yerine metro gelecek. Yeni bir metro değil Altunizade'den itirbaren mevcut olan metro uzatılarak Çamlıca Camii'ne ulaşım sağlanacak. Metro 3.5 kilometre daha uzatacak fakat direkt camiye kadar gitmeyecek, yolcuların caminin yakın bir noktasında kurulacak durak ile camiye ulaştırılacak" dedi.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 10 Ağu Çrş, 2016 16:58

Levent'teki minimetro gibi olacak o zaman,
zaten ana metro hattından kasıtları da 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli herhâlde.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Ağu Çrş, 2016 17:38

Edil Arda yazdı:Levent'teki minimetro gibi olacak o zaman,
zaten ana metro hattından kasıtları da 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli herhâlde.
O Altunizade den geçiyor mu ki? Benim bildiğim sadece M5 geçiyor Altunizade den, gerçi belli olmaz :) değişmiştir belki planlar.

Kullanıcı avatarı
yakupfurkan24
Aylık Paso

Mesaj gönderen yakupfurkan24 » 10 Ağu Çrş, 2016 18:48

uskudar-buyuk.jpg
Duraklar Sırasıyla

-Altunizade
-Kısıklı
-Ferah Mahallesi
-Çamlıca Camii
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Ağu Prş, 2016 11:19

İStanbulunmetrosu.com un hızına yetişemiyoruz ki, ben bu kadar hızlı iç çamaşırı bile değiştiremiyorum düşün yani :) benim siteden ve görüntülerden anladığım kadarı ile teleferik projesinin Altunizade - Çamlıca etabı iptal edilmiş durumda, fakat linkini verdiğim haberde sanki proje tamamen iptal edilmiş gibi bir anlatım var, bilgisi olan var mı?

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 31 Tem Pzt, 2017 18:51

Bir ara basında sürekli bu proje ile ilgili haber yapıyorlardı..
Neden şimdi bir tane aklı başında gazeteci çıkıp, "ya sayın Topbaş, siz böyle üfürükten projeler sallayıp duruyorsunuz da bu Boğaz atlamalı teleferik projesine n'oldu?" demiyor?

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 01 Ağu Sal, 2017 09:19

Boğazı atlayalım derken projeyi atladılar bence :)

“Halatlı Sistem Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön