ist-F.03:03 » F3 Seyrantepe-Cendere Füniküleri [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ist-F.03:03 » F3 Seyrantepe-Cendere Füniküleri [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Esat » 06 Mar Pzt, 2017 09:47

Bu sistem ile ilgili bir kaç sefer füniküler olarak belirttim ama ülkemizde maalesef bu tanım ve tanımlamalar ne kadar net tartışılır olduğu için, iş yaptıranlarda işin tekniğinden ziyade PR ı peşinde olduğu için bazı şeyler havada kalabiliyor, bu da havada kaldığı için havaray diye geçiyor :) umarım son kez yazıyor olurum ve umarım işletme aşamasında "yapılan pr boş çıkmasın aman aman aman" diye sistem HR olarak tanımlanmaz, çünkü teknik olarak, inşaat ve işletme teknolojisi olarak sistem F yani FÜNİKÜLER dir.

Öncelikle şunu açalım, bu hattın inşaatı cendere bölgesinde büyük bir konut inşaatı yürüten firma tarafından yapılıyor, işletmesini kim üstlenecek bu konuda durum nedir şu an için bir şey yazamam ama mevcut işletmeciye devri söz konusu diye duyuyorum. Araç alımı yapılmış ama araçlar henüz gelmemiş ve Nisan sonu gibi de açılması planlanıyormuş. Elimde maalesef görsel mevcut değil, stadın tam olarak neresinden başlıyor onu da tespit edemedim :) eldeki kısıtlı bilgiler ile ancak konuyu açabiliyorum, idare edin.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ist-F.03:03 » Seyrantepe-Cendere Füniküler Projesi

Mesaj gönderen Esat » 09 Mar Prş, 2017 08:55

Vadiistanbulhavarayaraci.jpg
Üstteki çizim wikipedia sayfasındaki ilgili başlıktan alınmıştır, taslak bir çizim olabilir. Daha önce belirttiğim gibi araç satınalma resimde ismi yazılı firmadan yapılmış ama henüz teslimatı yapılmamış. Bir de yine wiki sayfasında güzergahın M2 depo sahasının oradan başladığı söylüyor ama bildiğim kadarı ile öyle değil, bakalım bittiği zaman göreceğiz sanırım.

Bir diğer husus 23 Nisan da açılması gibi bir plan var diye duydum ama daha önce Mayıs diye duymuştum :) bakalım orada ne çıkacak.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
yakupfurkan24
Aylık Paso

Mesaj gönderen yakupfurkan24 » 09 Mar Prş, 2017 12:41

Bir de yine wiki sayfasında güzergahın M2 depo sahasının oradan başladığı söylüyor ama bildiğim kadarı ile öyle değil, bakalım bittiği zaman göreceğiz sanırım.
bu yanlışı ben fark ettim bu yüzden yanlış tarafımca düzeltilmiştir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Mar Prş, 2017 12:53

yakupfurkan24 yazdı:
Bir de yine wiki sayfasında güzergahın M2 depo sahasının oradan başladığı söylüyor ama bildiğim kadarı ile öyle değil, bakalım bittiği zaman göreceğiz sanırım.
bu yanlışı ben fark ettim bu yüzden yanlış tarafımca düzeltilmiştir.
Teşekkürler, hocam orada denetimci yetkiniz var ise düzeltmemiz gereken çok fazla bilgi var, mevcut işletmeler ile ilgili bir takım düzeltmeler yapıyorum ama ya birileri değiştiriyor ya da denetçiler onaylamıyor, wiki üzerinde kimseye kimliğimizi ispat durumumuz yok, bu sıkıntı ama hatalı bilgileri de bir şekilde düzeltmek şart. Bende şimdi gördüm değişikliği, anlatıma bir iki küçük müdahale de bulundum umarım onaylanır. Bir de tartışma sayfasına bir bilgi girdim ama denetçilerden kimse yazmamış henüz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Mar Pzt, 2017 11:23

Güzergah ile ilgili olarak şöyle bir çizim buldum. Buna göre M2 Seyrantepe istasyonundan stada erişim sağlayan tünellerin bitimindeki turnikeden çıkışta sağ tarafta bir istasyonu konumlanacak
f3-guzergah.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Nis Cum, 2017 15:03

Hattın araçları gelmiş ve hat üzerine konulmuş

http://www.trenhaber.com/hafif-rayli-si ... h1470.html
Türkiye’de ilk defa raylı sistem alanında özel sektör teşebbüsüyle işletmeye alındıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek olan Vadi İstanbul Havaray projesinin 2 adet istasyonu bulunuyor ve sistem viyadük üstünde yaklaşık 750 metre uzunluğunda. Alt istasyondan çıkacak yolcular Vadi İstanbul AVM binasının 2. katından doğrudan giriş yapabiliyorlar.

Resim
Israrla HAVARAY dimi, görücez bakalım havaray mı füniküler mi.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 14 Nis Cum, 2017 15:21

Kavram kargaşasına devam :D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Nis Cum, 2017 15:29

mustafaguler yazdı:Kavram kargaşasına devam :D
sorma abi ya, bende maalesef bu kavga da tek başımayım, wiki ile uğraştım düzelttiremedik çok bilenler var, işi yaptıranlar HAVA geçiyor ya içinde havalı diye böyle diyorlar, işi yapanların ne kadar umrunda tartışılır, ben de böyle çok afedersiniz mal gibi tek başıma çarpışıyorum aklım sıra, ha bu arada tanıştık mı benim adım DON KİŞOT

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 14 Nis Cum, 2017 15:57

Esat yazdı:
mustafaguler yazdı:Kavram kargaşasına devam :D
sorma abi ya, bende maalesef bu kavga da tek başımayım, wiki ile uğraştım düzelttiremedik çok bilenler var, işi yaptıranlar HAVA geçiyor ya içinde havalı diye böyle diyorlar, işi yapanların ne kadar umrunda tartışılır, ben de böyle çok afedersiniz mal gibi tek başıma çarpışıyorum aklım sıra, ha bu arada tanıştık mı benim adım DON KİŞOT
:D :D :D

Wiki'de füniküler-havaray yazmışlar tip olarak. En çokta buna güldüm. Urbanrail'e baktım orada da havaray yazmış yetkili, artık kim bilgilendirdiryse

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Nis Cum, 2017 16:02

Ülkemizde havaray ın tanımı net değil maalesef, ya monoray sistemlerini direkt olduğu gibi içselleştirip monoray diyeceğiz, viyadük üzeri diğer sistemleri havaray ki bu çok ama çok saçma, çünkü şebeke bazlı olarak bizde havaray diyebileceğimiz elevated ya da hochbahn işletmesi yok. Ya doğru olarak monoray ı tekray ya da yıllarca İBB nin kullandığı hali ile havaray olarak türkçeleştireceğiz, ki bence doğru çözüm bu. Ya da böyle ortaya karışık, hibrid isimler, tanımlar, ucuz pazarlama stratejileri ile koca bir toplumu yanlış bilgilendirip öğretmeye devam edeceğiz.

Bu anlamda wiki ve urban rail maalesef yanlış kaynaklardan besleniyorlar ama bunu kabül de etmiyorlar, bende kendileri ile artık uğraşmıyor ve muhatap olmuyorum :) beni muhatap almayan adamı ben niye alayım.

Bu arada bu sistem bir viyadük üzerinde işletiliyor olabilir, çok yüksek bir eğim tırmanmıyor olabilir ama hareket teknolojisi ve işletmesi ile türkçeleştiremediğimiz hali ile FÜNİKÜLERDİR. Kodu da F3 :) hayırlı olsun.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ist-F.03:03 » F3 Seyrantepe-Cendere Füniküleri [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Esat » 22 Eyl Cum, 2017 16:41

Bu hatta sanırım son aşamalara gelinmiş, ben toplu ulaşım anlamında bir faydası olmayacağını düşünüyorum ama çevremde bazı kişiler vadi istanbul ve çevresinde yerleşimin oturduğunu, avm nin büyük markalarla açıldığını dolayısı ile M2 ye erişim için kullanıcağını düşündüklerini söylüyorlar, sizce böyle bir fonksiyonu olabilir mi?

emrenmert

Re: ist-F.03:03 » F3 Seyrantepe-Cendere Füniküleri [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen emrenmert » 01 Eki Pzr, 2017 13:14

Füniküler dediğimiz araçlar kısa boylu, makaralarla çalışan ve eğim çıkan tramvaylardır. Burada da, bu araçlar eğimli değil 180 derecelik düz bir yerde gitmektedir. Ama havaray yahut monoray değildir.

Kilitli

“Halatlı Sistem Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön