esk-TF.01:01 » Odunpazarı-Çankaya Teleferik Hattı

fcinar
Aylık Paso

esk-TF.01:01 » Odunpazarı-Çankaya Teleferik Hatt&#

Mesaj gönderen fcinar » 10 Şub Sal, 2015 13:58

Uzunca bir süredir Eskişehir'de konuşulan bir konuydu, ilk defa Odunpazarı Belediyesinin de 2015 yılı stratejik planları arasında yer almıştı.

Konuyla ilgili ilk somut adımlar atıldı.
Eskişehir'e Odunpazarı'na hayırlı olsun diyelim... :wink:
(yerel basının tamamında günün manşet haberi :lol:)
-------------

ODUNPAZARI'NA TELEFERİK GELİYOR

Eskişehir’de ulaşımı rahatlatacak proje Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme geldi. Odunpazarı’ndan Çankaya’ya yapılacak olan ‘teleferik’ projesi ana gündem maddesiydi.

Ulaşıma katkı sağlayacak

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, toplu ulaşım sağlayabilecek teleferik hattının kurulması gündeme geldi. 2 bin 500 kişi taşıma kapasiteli teleferik sisteminin Eskişehir’deki ulaşıma katkı sağlayacağı ifade edildi.

ESOGÜ çalışma yaptı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin yapmış olduğu fizibilite çalışmaları doğrultusunda ve yeni cadde, bulvar, karayolları yapılamamasından dolayı teleferik sisteminin Eskişehir’deki ulaşımı rahatlatacağı bildirildi.

Alternatif çözüm yolları

Meclisin ana gündem maddesi Eskişehir’de yaşanan trafik sorunuydu. Çankaya Mahallesi, Arifiye Mahallesi’nin genel topografik yapısı nedeniyle ve Odunpazarı Kentsel Sit Alanı olması sebebiyle alternatif çözüm yolları düşünülerek bir proje hazırlandı.

Yeni caddeler yapılamıyor
Bu alana yeni cadde, bulvar ve karayolları yapılamamasından dolayı ulaşımda rahatlığı sağlayacak teleferik sistemi kurulması maddesi gündeme geldi.

ESOGÜ inceleme yaptı
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi yaptığı fizibilite çalışmaları sonucu bölgenin teleferiğe uygun olduğunu tespit etti. Üniversitenin hazırladığı raporda saatte 2 bin 500 kişi taşıma kapasiteli teleferik sisteminin yapılabileceği saptandı.

Odunpazarı Çankaya Teleferik Sistemi kurulması için kredi teminatının sağlanması konusunda Büyükşehir Belediye Başkanlığına yetki verildi.

http://www.sakaryagazetesi.com.tr/odunp ... mment-1998

Google maps'den bölgenin görüntüsünü kaydettim...
Resim

(Eskişehir'in bu bitişik nizam ve sıkışık kentleşmiş yapısını; havadan havadan düzelteceğiz. :lol: Bence yakında düşünülmesi gereken diğer proje de havaray.)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Mar Pzt, 2015 08:16

Eskişehir' i dolaşırken bu projenin çıkacağı noktayı da görme şansım oldu, Furkan ile yaptığımız turda bu tepeye çıktık. Kesin olan tek şey buraya toplu ulaşımın bir ihtiyaç olduğu, yani otobüs gidemiyor mu diyeceksiniz, gider ama Eskişehir' in çetin kış şartlarında burası biraz sıkıntılı imiş, ki normal. Diğer taraftan tepenin alt tarafında kentin yükselen değeri Odunpazarındaki tarihi evler var ki bu aradan bir toplu ulaşım aracı geçirmekte zor, yoksa benim tercihim füniküler ya da eğim tırmanan tramvaylardan birisi olurdu :)

Tabii güzergah ne kadar net onu bilemiyorum, bir takım çıkarımlarda bulunduk ama kent içinde teleferiğin başlayacağı nokta olarak düşündüğümüz yer bana aşağıda biraz sıkıntılı göründü. Orada ne kadar tarihi bilemiyorum ama oldukça eski bir cami var parkın içinde daha büyük başka bir alan da yok, burada belirtmem lazım ben daha çok kentiçi yeşil alan barındıran bir Eskişehir beklemiştim, dolayısı ile biraz sıkıntılı göründü gözüme ama ihtiyaç anlamında tartışılmaz, kesinlikle bir çözüm olmalı.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 26 Eki Pzt, 2015 14:46

Şöyle bir haber gözüme çarptı:
2016 sonunda işletmeye alınacak

2014 yılında Osmangazi Üniversitesi öğretim görevliler tarafından fizibilitesi yapılan proje için 2015 Mart ayında Belediye Meclisi’nde karar alındığını belirten Büyükerşen, “Tarihi bir bölge olan Odunpazarın’da ulaşım sorunlarını çözmek için dar sokakları genişletmemiz söz konusu değil. Bu bölgeye ulaşımı kolaylaştırmak ancak teleferik yoluyla mümkündür. Çankaya Mahallesi-Odunpazarı arasının seçilmesindeki en önemli neden 2 istasyon arasında 131 metre kot farkının olması bu da teleferik hattının kurulması için çok uygun bir yükseklik. İhtiyaç doğrultusunda hattın Ihlamurkent civarına da uzatılması mümkün olabilir” ifadesini kullandı.

Biletlendirmenin standart tarife üzerinden Eskart ile yapılacağına dikkat çeken Büyükerşen, “Hemşehrilerimiz her iki durakta da tramvaya kolayca ulaşıp, gidecekleri yere daha kolay gidebilecekler. İki durak arası mesafe sadece 6 dakika olacak. Saatlik 2 bin 500 yolcu kapasitesine sahip sistemde 8 kişilik 36 vagon sürekli çalışacak. Yaklaşık 7 milyon Euro maliyete sahip projede, hatları germek için 14 direk dikilecek. Ulaşım Planlama Şube Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülecek projenin 2016 sonunda işletmeye alınmasını planlıyoruz ancak çalışmaların yapılacağı alan tarihi bir bölge olduğu için projenin ilerleyişinde koruma kurulları etken olacak” açıklamasını yaptı.

Büyükerşen, “Teleferik Projesi, Eskişehir’e turizm açısından önemli bir katkı sağlayacak, gelen ziyaretçiler yukarı çıkıp bölgeyi yukarıdan görebilecek, tarihi yerleri gezerek inebilecekler. Ayrıca lastik tekerlekli araçlarla sağlanan toplu taşıma, çok daha kısa bir zaman dilimi içinde gerçekleşecek. Bu da elbette araç yoğunluğunu belli ölçülerde azaltacak” dedi.

“Halatlı Sistem Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön