brs-TF.03:01 » Bursa Teleferiği Yenileme Çalışmaları

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 09 Nis Çrş, 2014 21:06

Bu berbat kişilik fukarası Leitner kabinlerini oraya koymak ne kadar abes bir şey , İstanbul 'un vapuru ne ise Bursa'nın teleferiği de odur. Belediye bu sefertaslarını koyacağına o mevcut eski kabinlerden yaptırıp, istasyonları da devri daim sistemi ile çalışır hale getirseydi çok daha iyi olurdu. Bu fazlasıyla kolaya kaçılmış bir iş oldu. Şu kafalarımıza,kentlerimizin kimlikleri olduğu gerçeğini kazımamız ve kafamızı daha çok çalıştırıp kadim kentlerimize yakışır orijinal çözümler bulmamız lazımdır, şarttır. Kentlerin uzun yıllar içinde oluşan dokuları ile oynamak hiç doğru değil.

Bu tür bir yaklaşımla işi çözmeye çalışsaydık ne müzeye gerek kalır ne de kent kimliğinin önemli bir parçası ortadan kalkmamış yaşıyor olurdu.

Bizi kim dinler ki!

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Nis Çrş, 2014 21:28

Ah Kemal abim vah Kemal abim :) sehir ve kimlik :) insanlarin kendi kimliginden bihaber oldugu bir cografyada ne buyuk bir beklenti.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 17 Nis Prş, 2014 23:06

Böyyüğ teleferiği bi de ben çektim :P Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 18 Nis Cum, 2014 16:26

Öf, En İleri Böğürk beah. Aslında en İlK ileri çağdaş demokratik böğürk. He bi de çevreselll. Ammannn, kedi girmesin he.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Nis Cum, 2014 16:40

Bursa' ya yapılmış bir kötülük bence, madem sistemi yeniliyorsunuz yine büyük gondollar alın, eskisi gibi görünsün ya da hadi görünmesin ama o havayı versin, bu ne?

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 11 Tem Cum, 2014 01:18

Açılmış diye duydum. Kısmetse şu 10 gün içinde binmeyi planlıyorum. Teleferik semtine nasıl gidebilirim?
Sıra bekleme filan var mı? Süre çok oluyor mu?
Bursalı arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim :)

Mehmet keles
Moderatör

Mesaj gönderen Mehmet keles » 11 Tem Cum, 2014 07:24

Büyük kabin ve görsel kimlik, Daha güzel olurdu. Lakin küçük kabin ve fleksibilite genel dizayna sahip bu gondollar maalesef bu sektörde güçlü olan Dopelmayer, ve leithner'in ortak olarak yaptıkları kabinler. Ne yapılabilirdi; kabinde bir model dayatıp pens kısımlarının aynı kalmasıyla sistem işletilebilirdi. Küçük kabinlerin halat kuplajlı sistemlerde gondol sayısını yolculuk talebine göre değiştirme önemli bir avantaj. Bu avantaj işletmenin hem maaliyetlerini azaltacak hemde sistemin halat ömrü ve diğer mekanik ayrıntıların ömrünü artıracaktır. Büyük kabinler maalesef flexibl olarak kullanılamıyor. Büyük kabinlerin halat tutma bırakması yapılamıyor, son istasyonlarda akışatan çıkarıp döndüremiyorsunuz. sabit yapılmak zorunda. Tut bırak şeklinde yapılsa bile bu özel bir imalat olacak çok pahalıya maal olacaktı. Dolayısıyle adamlar mevcut sistemlerini satmışlar. Maalesef teleferikte ciddi bir yerli firma henüz çıkmadı. Sadece bir sistem teleferik var oda yeterli değil. Hayıflanmamız olanaklar ile sınırlı. İnşallah güçlü bir teleferik firması kurulur bizim görsel zevkimize işletim olanaklarımıza hitab edecek bir imalat yapar.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 11 Tem Cum, 2014 14:17

Anatolian yazdı:Açılmış diye duydum. Kısmetse şu 10 gün içinde binmeyi planlıyorum. Teleferik semtine nasıl gidebilirim?
Sıra bekleme filan var mı? Süre çok oluyor mu?
Bursalı arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim :)
-Terminal'den direkt teleferiğe gitmek istiyorsanız 94 numaralı otobüsü,

-BUDO ile gelirseniz Mudanya İskele'den F/3 numaralı otobüsü,

-Kent Meydanı veya Heykel'den gidecekseniz 15/A numaralı otobüsü kullanabilirsiniz.

Şuan hat Teferrüç-Sarıalan arasında çalışıyor, yani eski hat çalışıyor. Oteller bölgesi mahkemelik olduğu için somut adım yok henüz

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Eki Pzr, 2014 11:59

Teleferigin tamami acilmadi galiba? Gecenlerde bir seyler okudum ama simdi net hatirlayamadim galiba oteller bolgesine ckkan kisim henuz acilmamis? Birde soyle bir haber var, Baskan Altepe teleferigi kent merkezine indireceklerini de soylemis.
Büyükşehir Belediyesi, Uludağ ile şehir merkezi arasında ulaşım köprüsü alternatiflerini arttırmaya devam ediyor. Bursaray Gökdere İstasyonu’nda incelemelerde bulunan Başkan Altepe, önceden son durağını Gökdere olarak planladıkları şehir içi hattı Zafer Mahallesi'ne uzatacaklarını söyledi.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 26 Eki Pzr, 2014 13:01

Esat yazdı:Teleferigin tamami acilmadi galiba? Gecenlerde bir seyler okudum ama simdi net hatirlayamadim galiba oteller bolgesine ckkan kisim henuz acilmamis? Birde soyle bir haber var, Baskan Altepe teleferigi kent merkezine indireceklerini de soylemis.
Büyükşehir Belediyesi, Uludağ ile şehir merkezi arasında ulaşım köprüsü alternatiflerini arttırmaya devam ediyor. Bursaray Gökdere İstasyonu’nda incelemelerde bulunan Başkan Altepe, önceden son durağını Gökdere olarak planladıkları şehir içi hattı Zafer Mahallesi'ne uzatacaklarını söyledi.
Oteller Bölgesi mahkemelikti ve o sorun teleferiğin ağaçların üzerinden gitmesiyle sorun çözüldü ve inşaat büyük bir hızla devam ediyor, Aralık ayında inşaatın bitirilmesi hedefleniyor.

Yeni proje ise Teferrüç-Setbaşı-Gökdere (Bursaray istasyonu)-Zafer şeklinde. Amaç hem teleferiği ş.içi toplu taşıma gibi kullanmak hem de Bursaray ile entegre edip yolcu potansiyelini daha arttırmak. Bu proje şuan onay aşamasında ve onaylanırsa 2015 yılı içinde inşaatın başlaması bekleniyor.

2015 yılı Bursa için bereketli olacağa benziyor; Teleferik uzatma çalışmaları, T2 inşaatının başlaması, T3 uzatma inşaatı ve Bursaray Balat uzatması

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 26 Eki Pzr, 2014 13:23

Teleferik şu an Sarıalan'a kadar gidiyor. Sarıalan'da Oteller Bölgesi uzatmasında kullanılacak kabinler, demirler vs herşey yığılı bekliyor ama mahkemelik olduğundan yapılmıyor

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 06 Kas Prş, 2014 16:40

Bursa'ya ikinci bir teleferik hattı kurulacak.

Bursaray Kültürpark İstasyonu - Pınarbaşı (buradan hat ikiye ayrılarak) - Kuştepe (1) - Yiğitali (2)

Projeyi Burulaş yürütüyor ve 2015 yılı içerisinde temel atması hedefleniyormuş. Bu hatta toplu taşıma kartı olan Bukart geçerli olacak. Malum mevcut teleferikte işletmeci şirket kendi biletini basıyor. Bu konuyla ilgili haber:
Başkan Altepe, ulaşımda Uludağ’ın yamaç bölgelerine derin nefes aldıracak Bursaray Kültürpark istasyonu-Pınarbaşı-Kuştepe-Yiğitali teleferik hattının 2015 yılında hizmete gireceğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altın ve Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy ile birlikte projeyi inceleyen Başkan Altepe, hazırlıkların Büyükşehir’in ulaşım şirketi BURULAŞ kanalıyla sürdüğünü ve 2015 yılında başlayacakları yatırımı yine aynı yılda tamamlayacaklarını bildirdi.

Kuştepe ve Pınarbaşı bölgelerinin teleferik ağıyla Kültürpark’a ve ardından da Kültürpark İstasyonu’na bağlanacağını belirten Başkan Altepe, Kuştepe’den de dağ eteklerinde yer alan Alacahırka, Yiğitali ve İvazpaşa bölgelerine seferler düzenleneceğini ifade etti.

Teleferiğin dar yolları yüzünden trafik sıkıntısı yaşayan bölgeye nefes aldıracağını vurgulayan Başkan Altepe, “Bir yandan normal teleferiği Gökdere ve Zafer Parkı kanalıyla şehir merkezine indirirken, diğer yandan şehir içi trafik meselesini çözecek, hareketliliği artıracak önemli bir alternatif proje üretmiş bulunuyoruz. Belediyemizin ulaşım şirketi BURULAŞ’la birlikte bu projeyi en kısa zamanda hayata geçirmek en büyük hedefimiz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hizmete alınan teleferik hattıyla sadece trafik yoğunluğunun azaltılmayacağını, aynı zamanda bu hattı kullanan Bursalıların Uludağ’ın 600-700 metre rakımlı bakir yaylalarını kullanabileceğini ifade etti.

Mesire ve spor alanları için yaylalarda ayrıca düzenlemeye gideceklerini söyleyen Başkan Altepe, “Her açıdan Bursa’mıza büyük nefes aldıracak bir proje. Halkımız bir yandan teleferik hattını kullanarak sıkıntı çekmeden şehir merkezine, şehrin tarihi ve kültürel mirasına ulaşmış olacak diğer yandan da güzel bir yaylaya kavuşacak. Orada sporlarını, pikniklerini yapabilecek. Bu hattı BURULAŞ sisteminden otobüse biner gibi kullanabilecek. Bu konuda çalışmalarımızı hızlandırdık. Hedefimiz önümüzdeki yıl içinde başlayıp bitirmek. 2015’in sonuna yetiştirmek” diye konuştu.
Kaynak: Olay Gazetesi - olay.com.tr

Kilitli

“Halatlı Sistem Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön