ist-MB.06 » Metrobüs Duraklarına Erişim ve Tahliye Sorunları

İSMAİLÇELİK
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen İSMAİLÇELİK » 15 Haz Pzt, 2009 15:26

Bire soldan kapısıda olan araçlar olmalı bu alışkanlık duraklarda karmaşa yapıyor.Çünkü sağa alışığız.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Haz Pzt, 2009 15:45

Evet, bir de zaten bu konunun hukuki bir yönü olduğu ile ilgili iddialarda var. Ama ben bunun pek mantıklı bir iddia olduğuna inanmıyorum, yani yolun tersten işlemesi nedeni ile trafik kanununa aykırı olduğu, tabii Türk Trafik Kanununa :) malum ülkemizde trafik sağdan işler burada tersten işleyen trafiğin özellikle geceleri ters yönde giden araçları farları ile zor durumda bıraktığı yine bir kaza durumunda yoldan çıkacak bir otobüsün direkt ters yöne girmesi nedeni ile çok daha büyük hasarlı kazalara sebep olacağı gibi.

Yolun izole olması nedeni ile tersten işlemesinin kanunen bir yasaklaması olacağını sanmıyorum, örnek Avrupa' da tersten işleyen tramvay hatları var, ama özel bir kanun ile tertip altındamıdır bilemiyorum.

Bu sebeple bencede madem durakları ortada bir sistem yapıldı, trafiğin genel işleyişine aykırı olmamalı ve soldan kapılı araçlardan kurulu bir filo ile işletilmelidir. Hadi pamuk eller cebe :D

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 15 Haz Pzt, 2009 16:45

Ben buna katılmıyorum. Bu sistem daha hiç yokken bile ben böyle işleyeceğine müneccimlik yapmıştım, haklı çıktım. Ve yanlış da değil. Far, kafalaşma ... bunlara karşı tedbir alınacak tabiîki. Alınamazsa, o sistem yapılamaz demek. Kolların yoksa, cerez de yiyemezsin ... diye garip bir lâf vardır burada, tam buna göre :lol:

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Haz Sal, 2009 10:11

Yolu zaten daraltmışken beton bariyer yapsalardı o zaman, o çelik halatların hiç bir işe yaramadığı hatta ve hatta diğer yolda giderken kaza yapanların nasıl ağır yaralanma ve ölümlere maruz kaldığını beraberce gördük.

İSMAİLÇELİK
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen İSMAİLÇELİK » 16 Haz Sal, 2009 16:30

Aslında bu halat korkuluklar daha iyi.Sahil yollarından biliyorum.Ama sanırım sağlam oturtulmamış olmalarından çarpışmalarda göçüyorlar.Beton çirkin gözükür,su geçişini engellediği için bazı yerlerde göllenmeyide artırır.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 16 Haz Sal, 2009 17:59

Öyle olmaması için – yanısıra, balkonlarda da yapılan bir teknik ile - aşağısına küçük bir akma açılır. Daha medenî şekli ise, ama o orada yapılmaz tabiîki, çünkü imdat şeridi bile gitmiş ... böyle sağı, solu kapanan bir şeridin korkuluk iç taraflarına güzel bir "kanalizasyon" ile drenaj yapılır, göl olmaz, deniz olmaz, nehir bile olmaz.
Daha şimdi başka öbekte 3. Dünya Ülkesi ilân ettik diye yakındınız. Üçüncü dünya ülkelerinde, her nedense, bu metrobüs şebekeleri gayet güzel işliyor.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Haz Çrş, 2009 00:28

İSMAİLÇELİK yazdı:Aslında bu halat korkuluklar daha iyi.Sahil yollarından biliyorum.Ama sanırım sağlam oturtulmamış olmalarından çarpışmalarda göçüyorlar.Beton çirkin gözükür,su geçişini engellediği için bazı yerlerde göllenmeyide artırır.
Buna katılmıyorum, bu hattın inşaatında çalışan bir mühendis inşaatta bilmem kaç kilometre drenaj hattı yaptıklarını hattın balık gövdesi inşa edildiğini yani su birikmeyeceğini anlatıyordu, tabi adamı orada hedef tahtası yapıp bir ağzına etmedikleri kaldığı için 3 günde siteden kaçıp gitmişti. Dolayısı ile madem hattın altında kendisine özel drenaj hattı var ve balık sırtı kolaylıkla yolun her iki yanında yağmur kanalları da inşa edilebilirdi ve beton bariyerlerin altında su buraya akabilirdi, tabi bu ne kadar işler, yine bir eleştiri kaç senedir yağmur yağmadan önce kanallar ve ağızları temizlenmeye başlandı? Sanırım 3, ondan önce yollar göl olupta insanlar yolda kalmadan temizlenmezdi, belediye artık biraz daha iyi çalışıyor ama burada da bu sorun ortaya çıkacaktı ve yol göl haline gelecekti.

İSMAİLÇELİK
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen İSMAİLÇELİK » 21 Tem Sal, 2009 08:32

Bu arada büyük bir eksiklik olan Bahçelievler durağı yapıldı bitmek üzere yakında açılır.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Tem Sal, 2009 12:07

İSMAİLÇELİK yazdı:Bu arada büyük bir eksiklik olan Bahçelievler durağı yapıldı bitmek üzere yakında açılır.
İşte metrobüs ile ilgili güzel bir haber, Bahçelievler durağının olmaması bence ciddi bir eksiklik idi.

Rıdvan ERGÜN
Aylık Paso

Mesaj gönderen Rıdvan ERGÜN » 22 Tem Çrş, 2009 09:27

İşte metrobüs ile ilgili güzel bir haber, Bahçelievler durağının olmaması bence ciddi bir eksiklik idi.

Bahçelievler istasyonunda sadece turnike eksiği kaldı, turnikeler takılırsa istasyon faaliyete geçecektir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 Eyl Çrş, 2009 11:09

Özürlü vatandaşlarımız için yapılmayan çalışmalar meyvesini vermiş. Şimdi bu ne diyor diyeceksiniz. Evet aynen öyle daha bu iş ilk yapılırken eleştirmiştim, Zeytinburnunda o nasıl bir özürlü rampasıdır 1km :) yani eğimi standarta uyduracam diye dolandırmışta dolandırmış, halbuki yukarıdaki İsmail Bey' in belirttiği gibi basitçe bir lift bu işi rahatlıkla çözüyor. Ama olmaz tabi para, bakım masrafı falan bunlar gereksiz işler. Biz alışmışız bu vatandaşlarımızın evde oturup bir yere çıkmamasına metrobüse niye binsinler ki dimi?

Evet, eleştiriden sonra gelelim konuya, Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği (TOHAD) İBB ye defalarca yaptıkları özürlülerin metrobüse erişimi ile ilgili düzeltmelerin yapılması taleplerine cevap verilmediği için mahkemeye gideceklerini belirtmiş. Şimdi sakın çıkıp bu işi de partizanlığa bağlamayın arkadaşlar, bu işin bence ne partizanlıkla ne de başka bir şey ile alakası olamaz bu tamamen insanlık ile alakalıdır, yöneticilerden bir veya bir kaçı o duruma düşseler bütün İstanbul uyumlu hale getirilir hiç merak etmeyin, ama çok iyi biliyoruz ki, engellilerin erişim sorunları ile ilgili yapılan toplantı mekanında dahi rampa yoktu, tekerlekli sandalyeleri ile gelen insanlar kapıda kaldılar, işte bürokrasimizin bakış açısı, anlayamadığı bir sorunu tartışmak.
Dernek Başkanı Süleyman Akbulut, "AB uyum sürecinde 2005’de çıkan 5378 sayılı yasada, 2005’den sonra inşa edilecek yapıların, engellilerin kullanımına uygun olması gerekiyordu. Birçok kez uyarmamıza rağmen belediye bizi duymazdan geldi. Düzenleme yapmazlarsa, ayrımcılık yaptıkları için ceza davası da açacağız" dedi. DHA muhabiri ise engellilerin metrobüs hatlarında yaşadığı çileyi görüntüledi.

TOHAD Başkan Yardımcısı Avukat Süleyman Bayramoğlu da, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çiğnediği yasa maddelerini şöyle sıraladı:
- Anayasa’nın 61’nci maddesinde yer alan ‘Devlet sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır’ hükmü.
- 3194 sayılı İmar Kanununu’nda yer alan ‘Fiziksel çevrenin, özürlüler için ulaşılabilir ve yaşanabilir kılınması’hükmü.
- Temmuz 2007’de kabul edilen 5378 Özürlüler yasasında yer alan geçici 3’ncü maddesinde yer alan ‘Büyükşehir belediyeleri, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alır’ kararı.
- Aynı yasayla ilgili Başbakanlık Genelgesi ve Türkiye’nin imza attığı, Engellilerin Haklarına Dair Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ile Avrupa İnsan Haklarının ve Temel Özgürlüklerinin Korunmasına Dair Sözleşmenin ilgili maddeleri
Açıkçası bu kanunu gerekçe göstererek bir kuruma yaptığım bilgi edinme gerekçesine aldığım cevap zaten bakışın komikliğini gösteriyordu, "Bu konuyu yönetici makam bilir" :) gerçekten mi? İşte ay başı maaşım gelsin, söylenen işi yapayım yeter mantalitesi de bu oluyor.

Hakkınızı arayın kardeşim, elimden gelen herşeyi yaparım.

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=15902

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 02 Eyl Çrş, 2009 12:04

Bizim Miraç şimdi yine mırıldanıyordur, nasıl oldu da o sömmürrücüü, geriii Yevropa geldi de bize bunu çattırdıh.

Heheh :twisted:

B. Alabay

“Metrobüs & Troleybüs Genel Konular” sayfasına dön