ist-MB.02 » İETT Metrobüs Araç İhalesini Karsan Kazandı

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ist-MB.02 » İETT Metrobüs Araç İhalesini

Mesaj gönderen Esat » 25 Tem Çrş, 2012 17:28

İETT tarafından gerçekleştirilen 250 adet 18 metrelik otobüs ihalesini KARSAN kazanmış. Firma daha önce yine İETT nin 200 adet Doğalgazlı 12 metrelik otobüs ihalesini de kazanmıştı.

Üretilecek olan 18 metrelik otobüslerin metrobüs hattın kullanılacağı belirtilmiş fakat bana göre abartılı bir şekilde Phileaslar ile kıyaslanmışlar. Phileas savunucusu değilim aksine karşıtıyım ve hala da o iş ile devletin zarara uğratıldığını düşünmekteyim ama bir şekilde o araç ile vaad edilen sistemler ile burada ihale konusu aracın aynı olmadığı kanaatindeyim, dolayısı ile haber sitesinin ya da üreticinin bu kıyasını şahsi olarak doğru bulmuyorum. Karsan iyi bir yerli araç üreticisi olabilir, aldığı ihale için tebrik ediyorum ama araçların Mercedes Capacity ile dahi kıyaslanması doğrumudur bilemiyorum. Buyrun habere;
İETT'nin ihalesini kazanarak Türkiye'de de ilk kez otobüs alanına girdiklerini belirten Karsan Murahhas Azası Jan Nahum, şöyle konuştu:

"İETT'ye vereceğimiz 12 metrelik otobüslerin her biri 242 bin Euro değerinde. Yani toplamda yaklaşık 50 milyon Euro'luk otobüsü belediyeye vereceğiz. Diğer taraftan yine İETT'nin Metrobüs hattında da kullanılabilecek 18 metrelik otobüs ihalesini de kazandık. Bu otobüslerin değeri de 280 bin Euro civarında. Yani belediyeye toplam değeri 120 milyon Euro'lu bulacak otobüs vereceğiz."

İETT, metrobüs olarak kullanılmak üzere ilk olarak Hollanda'dan 26 metrelik Phileas marka metrobüsleri ithal etmişti. 50 adet ithal edilen araçların tanesi için 1.2 milyon euro ödenmişti.

İETT daha sonra Metrobüs hattında kullanılmak üzere 415 bin Euro'luk Mercedes Capasity marka araçları ithal etmişti. Bu araçlardan da Türkiye'ye 250 tane gelmişti.

Türkiye yapılan bu ithalat için Hollandalı firmaya 60 milyon euro, Mercedes'e de 103 milyon 750 bin euro ödedi.

Karsan'a ise 250 adetlik üretim karşılığında 70 milyon euro civarında bir para ödenecek.
En son Esat tarafından 08 Ara Cmt, 2012 19:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Tem Prş, 2012 23:02

Karsan bugün ihale sürecinin sonuçlanmadığı haberin doğru olmadığını belirtmiş, yani haber patlamış :)

http://www.haber7.com/ekonomi/haber/907 ... nuclanmadi
Karsan Otomotiv, İETT'nin 200'ü doğalgazlı otobüs alımını ve bunu kapsayan ihale ile 250 körüklü otobüs mal alım ihaleleriyle ilgili, "İhale süreci henüz tamamlanmamıştır ve süreç devam etmektedir" açıklaması yaptı.
Ve takdir ettiğim bir şekilde dün benimde eleştirdiğim şeyin yanlışlığına dikkat çekmişler, biraz farklı da olsa mevcut araçlar ile bizim aracın kıyaslanması doğru değil demişler
Dolayısıyla metrobüs hattında halen kullanılmakta olan araçların, konu ihale kapsamındaki araçlarla teknik veya ekonomik olarak kıyaslanması doğru bir yaklaşım olmadığı gibi, doğru bir analiz imkânı da doğurmaz.
Bu açıklamaların bütününden bu ihaledeki araçların metrobüs hattı için alınmadığı gibi de bir anlam çıkabiliyor :)

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 27 Tem Cum, 2012 03:09

İnşallah o 250 metrobüs ihalesini yine Mercedes kazanır, bana kalsa ben Mercedes den başka otobüs almazdım, adrese teslim ihale yapardım...

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Karsan, Metrobüsleri Teslim Ediyor.

Mesaj gönderen Kamil16 » 08 Ara Cmt, 2012 18:51

Resim

"Karsan, Transist Fuarı’nda 12 ve 18 metrelik otobüsleriyle boy gösterdi. Karsan’ın fuarda tanıtımını yaptığı 12 metrelik otobüsünün CNG’li versiyonu İETT’nin açtığı ihaleyi kazanmıştı. Karsan 200 adet otobüsün teslimatına 2012 yılı Ocak ayı itibariyle başlayacak. Teslimatın yeni yılın ilk 6 ayında tamamlanması bekleniyor. Böylece Karsan İstanbul toplu ulaşımına ilk adımını atmış olacak. Diğer taraftan 250 adet 18 metrelik körüklü otobüs de İETT filosuna girecek."

http://www.ulastirmadunyasi.com/index.p ... uye-cikti/

http://www.istanbul.com/tr/sehrini-tani ... urdun-mali

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Karsan, Metrobüsleri Teslim Ediyor.

Mesaj gönderen Kamil16 » 08 Ara Cmt, 2012 19:01

“Araç Alım İhaleleri” sayfasına dön