ist-B.03:03 » Marmaray Projesi Arkeolojik Kazı Süreci

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Nis Sal, 2012 15:24

yenikapı transfer merkezi proje yarışmalarında finale kalan ekibin aksaray meydanı ile marmarayı bütünleştirmeyi amaçladığı projesinden aksaray meydanındaki tramvay hattını aşağıda görebilirsiniz.

http://www.rayturk.net/yenikapinin-gele ... irleyecek/

http://www.rayturk.net/wp-content/uploa ... ELLINI.bmp

Resim

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Nis Sal, 2012 15:27

alabay yazdı:Müze mi olacak? Müze yaparlarsa çok ilgi çekebilir bence, hem yerel halkta, hem turistte. Beni hâlâ şu sular biraz meraklandırıyor.
o büyük yapının müze olup olmadığı ile ilgili bilgim yok. yapının yakın planı burada. müzeye benziyormu çıkaramadım

http://www.rayturk.net/wp-content/uploa ... OZKURT.jpg

Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Nis Sal, 2012 15:28

Ben bunda bir yanlışlık göremedim? Yapılacak şey bir istasyon değil ki zaten, daha fazlası bir arkeopark inşa edilecek, oradaki eserlerin içinde sergileneceği aynı zamanda istasyon yapısınıda barındıran bir bina yapılacak. Bu açıdan bakıldığında doğru bir tasarım.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Nis Sal, 2012 15:32

Güzel ama tabii ki yazık. Orada pek çok sorun var. Bunu aslında bu konu ile ilgili meydan başlığında tartışmak lazım ama şimdi kalsın burada. Yani yeraltı karayolu geçişi ne kadar derinde olacak, orada ki yeraltı çarşısının yeniden yapılacağı yönünde verilen sözler vardı diye hatırlıyorum, ha keza seninde dile getirdiğin gibi bir düzenleme yapılıyor ama ne tramvay hattının Yenikapı'ya uzatılması düşünülüyor ne de eski Aksaray armut bölgesinin inşa edilerek en azından orada tam bir entegrasyon planlanmıyor. Her şey ranta dönük, hizmet vermek ile alakalı kısımda kendini zora sokmayacak sıkıştırmayacak işler ile planlanıyor. Halbuki trafik yer altına alınmış, artık tramvay hemzemin geçişinin sorun oluşturacağı hiçbir şey kalmamışken en azından Aksaray metro önünden kalkan bir tramvay hattı çalıştırılabilirdi, yazık. Bir de diğer yazık olan konu İstanbul gibi sıcak ve rutubetli bir kentte meydan inşasından anlaşılan tek şeyin granit imalatçılarını sevindirecek tasarımlar olması, yeşil mi? Biz onu sadece asker üstünde severiz bir de tabut üstünde.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Nis Sal, 2012 15:44

http://www.rayturk.net/yenikapida-final ... raflari-1/

finale kalan projede yeni bir doku, örüntü inşaa etmiyoruz diyor ama ibb saraçhane binasına benzer büyükçe bir yapı kondurulmuş. acaba burada böyle yoğun bir yapılaşma kötü olurmu? daha sade, boş alan ve genişçe bir meydan olarak kalsa daha iyi olmazmı? açık meydan tarihi kalıntıları da sergileme açısından iyi olabilirdi.

bu arada o büyük yapı şehir müzesi imiş.
Cafer Bozkurt, projenin üst ölçekli yaklaşımını ifade ederek, mevcut dokunun daha yaşanabilir hale gelmesini istediklerini ve alana yeni bir doku, örüntü inşa etmediklerini söyledi. Çocukluk dönemlerini proje alanı yakınlarında geçirdiğini anlatan Bozkurt, alanın nelere ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Kıyı alanını ise Tarihi Yarımada’nın genelinde olması gerekli kamuya açık yeşil alan olarak bıraktıklarını, İDO’yu da alanın batısına taşıyarak, alanın sadece yaya ulaşımına açılması gerektiğini belirtti.

Ayrıca alandaki tarihi limanın önemini öne çıkarmak amaçlı da alandaki surların restore edilmesini öneriyorlar.

Mecanoo’nun kurucusu Francine Houben de projenin daha alt ölçekteki boyutunu anlatarak, istasyon yapısı ve şehir müzesi yapılarının detaylarını paylaştı.
En son Mehmet Kasım tarafından 10 Nis Sal, 2012 16:03 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Nis Sal, 2012 15:48

projeyi sunan ekibin marmaray ile aksaray meydanını bir düşünmesi fikri gerçekten başarılı. ama meydanda sunulan proje nasıl?

http://www.rayturk.net/yenikapida-final ... raflari-2/

birde aynı ekibin projesinden 2. foto burda. acaba 1. fotodaki aksaray meydanının mı bu fotoda? yoksa yenikapı istasyonu ile mi?

http://www.rayturk.net/wp-content/uploa ... LINI2a.jpg
Yenikapı yarışmasında finale kalan 3 projeden birisi olan Atelye 70 & Cellini Francesco & Insula Architettura E Ingegneria – “Aksaray Meydanı ile Marmaray bağlantısını kurmak” temasıyla sunulan projenin fotoğrafları aşağıdadır.

Proje ekibi sunumlarında üst ölçekli bir yaklaşımla proje alanı ve çevre ilişkisini yaya ulaşım bağlantıları ile kuvvetlendirdiklerini ifade ettiler. Aksaray Meydanı ile Marmaray bağlantısını kurmayı hedeflediklerini söyleyen ekip, İnebey Mahallesi ile Yalı Mahallesi’nde yapılacak müdahaleler ile mahallelerin kamusal donatı ihtiyaçlarını karşılayacaklarının altını çizdiler. Ekibin projesi, merkez alanı (istasyon ve arkeopark alanı), İnebey ve Yalı Mahalleleri, Aksaray Meydanı ve kıyı alanı odaklı öneriler getiriyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Nis Sal, 2012 15:57

Müze diye yazmıştım ama nedense sizin mesajlardan sonraya geçmiş?? :) neyse, yani orada dediğim gibi bu yarışma ne sanılıyordu? Daha başından beri arkeopark ve müze alanı olacağı belliydi, bununla ilgili mesajlarda yazmıştım diye hatırlıyorum.

Diğer taraftan müzeye benzemek? tanımını anlayamadım Mehmet :) Herhangi bir binada müze olabiliyor, ben 2 gündür müze gezdiğim için burada, bana göre öyle garip binalardı ki, ya nasıl müze yapmaya kıymışlar bunları dedim :)

O bina bence orada garip durmaz, tabi dış cephesinin görünümü önemli, ama bence daha atraktif olmalıydı. Çünkü orası bir yerde deniz yolu ile İstanbul'a gelenlerin gördüğü ilk siluetin içerisinde yer alıyor, yani bu kadar siluet gargarası yapan İBB sinden bilmemnesine kadar kimse bunu düşünmüyor? Çok enteresan, benim beynim garip çalışıyor ya da. Benim orada anlamadığım şu, eski istasyonda orada duruyor. Okey kalsın, zaten bende bunu istiyorum, okeyde daha güneydeki o binalar nedir ya? binalarla mı doldurulacak orası? Eğer öyle ise önceki cümlemin hiçbir değeri yok, zaten denizden görülemeyecek bir bina inşa edecekler demektir. :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Nis Sal, 2012 16:00

projeyi sunan ekibin marmaray ile aksaray meydanını bir düşünmesi fikri gerçekten başarılı. ama meydanda sunulan proje nasıl?
Bunun cevabını yukarıda verdim, bana göre başarılı değil aksine başarısız bir düşünce çünkü iki meydanı birleştiren hiçbir halt yok orada.
birde aynı ekibin projesinden 2. foto burda. acaba 1. fotodaki aksaray meydanının mı bu fotoda? yoksa yenikapı istasyonu ile mi?

http://www.rayturk.net/wp-content/uploa ... LINI2a.jpg
Yenikapı istasyonu.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Nis Sal, 2012 16:05

müzeye benziyormu derken sanki biraz sosyal alan gibi geldi. bi avm gibi falan. o açıdan

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Nis Sal, 2012 16:06

2 meydanın birleşmesi için aksaray iski tarafındaki binalar komple kaldırılsın, yıkılsın. kocaman meydan olsun. trafikte alttan gider. tramvay üstten gider. tramvayı yusufpaşa'dan yenikapı transfer merkezinin kuzeyine kıvırmak sonra tekrar meydana çıkarmak daha kolay olur böylece.

projeye baktığımda aksaray meydanı kotu biraz yükselmiş mi benmi yanlış görüyorum. yaya merdivenleri koymuşlar. aksaraydan merdivene giren yenikapıdan çıkacak mı? bunu mu kastetmişler

Resim

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Nis Sal, 2012 16:11

işaretlediğim yerde, bir yükseklik var. meydandan yukarı çıkıp tekrar aşağı mı incek yayalar? anlamadım

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Nis Sal, 2012 16:15

Zaten o kadar kalabalık olacaksa o müze gezilmez be :P

“Marmaray Projesi [İnşaat Süreci]” sayfasına dön