ist-B.03:03 » Marmaray Projesi Arkeolojik Kazı Süreci

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 07 Ağu Cum, 2009 20:07

İstanbul'un binlerce senedir sakinli kent olduğu yani sence burada bilinmiyor mu? Bir de, yani yani ... sence o benim çöken kültür/ler kac senecik evvel oluştu? hehe ;-)

Esat, dedim ya, bence o gösterilen tünel resmi - belki belki - plânlanan ikinci tüp geçit. Yani, o küçük resim. Asıl giriş resmi Marmaray.

B. Alabay

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 08 Ağu Cmt, 2009 22:56

Golü yedin abi, hemde rövaşatasından :) bırak şimdi. Bu ab yok mu? hayatı yalan üzere kurulu :) ab değil abe heee,

O resim 2 ktlı tüplü geçiş. Kara araçları için. 2 gidiş 2 geliş, Kumkapı'dan dalıyor Numune Kavşağın'dan E5'e giriyor. Başlık yokmuydu.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 13 Eki Sal, 2009 11:45

Esat yazdı:Gerçekten önemli aşamalar, işin TBM lere kadar gelmiş olması bence çok önemli bu arkeoloji olaylarında sona gelindiğini gösterdiğini düşünüyorum ne dersin?
arkeolojik kazılar için farklı bir metod benimsemişler. önce tbm'lerin monte edileceği alanları bitirip, şantiyenin kuzey tarafı yani metroya ait olmayan otopark tarafı sonraya bırakılmış. Tüneller devam ederken metroyu daha fazla geciktirmeden öbür taraflarda çalışma yapıyorlar. Alttaki resim bunu destekliyor. TBM'in Sirkeci'ye doğru kazacağı alanı boşaltıp, harfiyatını batıya alıyorlardı. Bu resim o batıdan bir resim. Hatırlarsanız harfiyatla doluydu. Şimdi bu harfiyatta alınıp batı tarafı da tünel ağzı açılacak kadar alan var. Burada 15 ekimde yedikule'den kazmaya başlayacak tbm'ler 5-6 ay içinde bu noktaya gelebilirler. O yüzden tbm'in kafasının çıkacağı alanı boşaltıyorlar. tbm buraya gelince ters döndürülüp bu sefer öbür tüneli yenikapı'dan yedikuleye doğru kazmaya başlayacak.

Özetlersek marmaray tünellerinin olduğu alanda tarihçiler yok. Metrodaki alanda ise 1 m daha derine inip kuzeye devam edecekler.

http://88.249.92.145:101/
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Eki Sal, 2009 17:55

O zaman Marmaray da büyük aşama kaydedildi diyebiliriz, tabi TBM lerin kurulumu işe başlaması da önemli bir süreyi götürüyor ama olsun en azından bu işe başlanması iyi, resimden gördüğüm kadarı ile orada büyük bir alan zaten hazırlanmış dediğin gibi tarihlik oyuncakçılık bir şey kalmamış :P darısı M1 in başına diyelim bakalım.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 11 Kas Çrş, 2009 16:24

kemal abinin çektiği resimdeki bu yapı ne oalbilir? imparatorun gizli kaçış tüneli çıkmıştı (ulan ne tabansoz adammış hee :)) O olabilir mi? Allahtan metroya değil otopark yapılacak alana denk gelmiş.
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Kas Çrş, 2009 17:50

Kapıyı duvarı boşver, bak sur içinde yıllardır sözü edilen, defalarca hikayelerini dinlediğimiz, hatta bir zamanlar hakkında çizgi roman bile olan İstanbul yer altı tünelleri bulundu, düşünsene Sultanahmet civarından bir metro geçirilmek istense idi, tamam ben bu Bizans cart curt olaylarına çok karşıyım ama diğer taraftan, bir fantezi hikayesinden daha öteye gitmeyen bir şey gerçek çıktı. Kaldı ki bizzat girenlerden dinlediğim kadarı ile Yedikule zindanlarının altından da o istikamate giden tüneller mevcut, yani bu da bize bu bölgede metro yapmanın ne kadar zor olabileceğini gösteriyor.

Tamam bana sorarsan koy TBM yi gitsin :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Kas Çrş, 2009 18:34

Hayır, gitsin değil (sende de valla tarihî hiçbir algı yok yahu, sıfır!), TBM çok daha derinden gitmek zorunda. Ne yapacaksın, orası İstanbul. Öte yandan ... hakikaten, deniz seviyesinin yükselişi artık bilinen bir olay. Bazılerimiz, yarın İngiltere battı batıyor diye ümitleniyor :P Ama asıl İstanbul'un durumu ne ve ne olacak? 100, 250 veya 500 sene sonra İstanbul ne olacak? Metro yaparken, 50 seneliğine yapmıyoruz. Ona göre! Aslında buna da çok göz dikmeli. Ama biliyorum, çölde, aman ağaçlara dikkat edin diyorum gibi, di mi ...

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Kas Çrş, 2009 18:57

2012 yi mi izledin? Geçin yahu bu işleri :) Ayrıca bizde metrolar 50 yıllık, kullanma ömrü o, sonra çöpe atacaz Allah Allah.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Kas Çrş, 2009 20:32

Hayır, son Nefes'i seyrettim ;-)
Ama söylediklerim (bence) önemli ve doğru.

B. Alabay

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 12 Kas Prş, 2009 09:20

http://www.samanyoluhaber.com/h_327296_ ... -foto.html

Topkapı sarayına yol var ayasofyadan. bulmuşlar. kimbilir başka neler var. Koy TBM'i gitsin çok süper olmuş. koy gitsin :)

Başar abi bana taş atıyor ingilterenin batması konusunda, bende ona döner yemediğini ifşaa ederek karşılık vereyim :) bir insan düşünün ki döner sevmiyor, ba ba ba ba....

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 12 Kas Prş, 2009 10:13

Beyti Kebabi kesfettikten sonra ... :o

B.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 12 Kas Prş, 2009 10:19

beyti kebabı keşfedersin atbi, alamanyalarda yok mu beyti yapan bir türk lokantası :)

birde tbm derinden kazsın tarihe denk gelmesin dedin ya, istasyonu nasıl yapacaz? mutlaka yeryüzüne çıkamsı lazım bir şekilde.

“Marmaray Projesi [İnşaat Süreci]” sayfasına dön