ist-B.03:03 » Marmaray Projesi Arkeolojik Kazı Süreci

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Nis Sal, 2012 16:22

Mehmet bu çizim saçma sapan bir şey, bunu kim tasarlamışsa bence şaka yapmış. Evet orada bir yükselti onun üç sebebi olabilir,

1- Büyük resimdeki görüntü itibari ile yer altına alınacağını varsaydığımız yollarıda göstermek için böyle bir çizim yapılmış,

2- Bu arkadaşlar oradaki yolları bu şekilde yer altına almayı planlamışlar, yani bir yer altına alma olayı falan değil bana göre, ki bu öngörülemez bir şey çünkü orada trafik bir kaos, tek görünen çözümde mevcut alt üst geçit yapısının tam tersinin yer altına inşa edilmesi zaten,

3- Yeraltı çarşısı ile ilgili sıkıntı, verilen söz tutulmuş olsun diye o sundurmanın altına yer altı çarşısı yerleştirilecek tekrardan, bu sayede de Aksaray meydan projesinin aslına ihanet edilecek. Neydi o Valide Sultan Camii ve yanındaki o giriş kapısının yıllardır yapılan çalışmalar ile görünmemesi sonucunu yok etmek, yani bu eserleride görünür hale getirmek. Ama bu çizim bunun aksini söylüyor, sadece biraz önünü açıyor o kadar.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Nis Sal, 2012 16:36

meydanın ortasına dikdörtgen şeklinde dev bir kütle konulmuş resmen. valde camiinin silueti hak getire. viyadükler kalksın derken daha büyükçe bir kütle inmiş. umarım hayata geçmez. ama bu proje finale kalmış. kimden akıl aldılar acaba? birisi kulağına kar suyu kaçırmış olmasın, aksaraya el at diye. malüm aksaray trafiğini yer altına alma meselesi de ayrıca var. adam bir taşla 2 kuş amaçlamış

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Nis Sal, 2012 16:39

birde garip bir durum var. metro ve marmaraydan çıkıp şehre yayılamaya çalışan yolcuların önünde devasa bir set gibi duruyor. sirkülasyonu acayip engeller bu. alanı daraltmış biraz. daha buraya otobüs durağı, taksi durağı falan konacak. yoğunlaşma var. bu yarışma işini pek beğenmedim vesselam

diğer projelerden derlenen fotolar.

http://www.rayturk.net/yenikapi-projele ... tograflar/

başar abinin dediği su kanalı bu galiba. yat limanı gibi şeyler var

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Nis Sal, 2012 16:59

Mehmet Kasım yazdı: birisi kulağına kar suyu kaçırmış olmasın, aksaraya el at diye. malüm aksaray trafiğini yer altına alma meselesi de ayrıca var. adam bir taşla 2 kuş amaçlamış
Aksaray meydan projesini herkes biliyor, en azından bu konuları takip edenler biliyor olmalı. Hele ki bir mimarlık ofisi bilmiyorsa zaten bu onun ayıbıdır, hiç kar suyu kaçırmaya gerek yok. 2006 yılında Sn. Topbaş bizzatihi kendisi Bombardier tramvay aracı içerisinde Zeytinburnu'ndan Aksaray'a yolculuk ederken bölgede halka kendisi bu meydan müjdesini vermişti, oradaki yolculara, ve akabinde 2007 yılında olması lazım İntertraffic fuarında meydan projesini hazırlayan kişi olduğunu, hali hazırda İBB için meydan projesini yaptıklarını beyan eden Yüksek Mimar bir hanımefendi ile tanışmıştım, hatta kartvizitini dahi vermişti ama şimdi bulamadım. Yani 5 sene önce zaten meydan projesi İBB tarafından yaptırılıyordu, bu saatten sonra birilerinin çıkıp 2 meydanı birleştireceğim, bu fikri ben buldum demesi abesle iştigaldir, ha ben buldum demezse o zaman durumdan vazife çıkartmaktır.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Nis Sal, 2012 18:19

o zaman niye aksarayla ilgili tasarım yapmış? konu marmaray yenikapı. aksarayla marmarayı buluşturma gayreti var ama dev bir kütle indirip meydanla halkı koparmış gibi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Ara Pzt, 2012 18:54

Diyorum size çok eşelemeyin toprağı, alttan kurcaladıkça çıkar be kardeşim :) Bu konu ile ilgili Hakan mı bir şeyler yazmıştı? Pendikte Çatal Höyük bulunmuş bir tane, tek bildiğim Höyük Çatal olduğu için :) neyse sonu hayır olsun inşallah.
Marmaray Projesi kapsamında Pendik'te devam eden tren raylarının iyileştirilmesi çalışmaları Temenye Höyüğü'nün gün yüzüne çıkmasıyla durduruldu. 1908 yılında demiryolu inşaatı sırasında ortaya çıkan höyüğün kurtarılması için bu kez İstanbul Arkeoloji Müzeleri arkeologları çalışma başlattı. Höyükte şimdiye kadar Neolitik Döneme ait kemik, taş ve pişmiş toprak eserler bulundu. M.Ö 6400 tarihine ait olduğu belirtilen höyükte Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen bir de "su gideri" bulundu.

Pendik Temenye Höyüğü'nü kurtarma girişimleri 1961, 1981 ve 1992 yıllarında da yapılmıştı. Ancak daha sonra yeni binaların inşa edilmesiyle höyük yer altında kalmıştı. Yetkililer Pendik - Gebze Hattı üzerinde 200 m‘lik alanda devam eden çalışmaların SGK Hastanesinin altında da devam ettiği belirtiliyor. İstanbul Arkeoloji Müzesi yetkilileri, çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını ifade ederek zaman zaman gerçekleşen yağışların kazı hızını düşürdüğünü söyledi.
http://www.haber7.com/video-galeri/2458 ... uran-hoyuk

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Oca Cum, 2013 01:01

Höyüğü eştikçe yine gitmişler milattan önce 6400 e :) karıştırın karıştırın, ya gidin Anadolu'da el değmemiş bir sürü yer var arkadaş, gidin oraları eşeleyin, ölümü çıkar, kap kacak mı artık neyse.

Yok öğrendik tamam İstanbul'un tarihi M.Ö. 6400 tamam vallahi ben ikna oldum ama daha fazla bir şeyler bulup daha geriyemi gitmek istiyoruz, derdimiz ne? İlla dünyada birinci, en, böyyük, kocuman mı olmak zorundayız. Başlıklara bak "TARİHİ DEĞİŞTİRECEK KEŞİF" hadi be.
Marmaray Projesi Gebze-Haydarpaşa hattı Pendik mevkisinde, İstanbul Arkeoloji Müzesi denetiminde süren kazı çalışmalarında bulunan yerleşim alanında yapılan incelemelerde, 8 bin 400 yıl öncesine ait 35 mezar, el baltaları, kemik kaşık, deri dikmeye yarayan kemik iğne, arpa ve buğday dövmek için havan, öğütme taşı, çakmak taşları, obsidyen kesici aletler, Bizans dönemine ait çanak-çömleklere rastlandı.
http://www.haber7.com/foto-galeri/22045 ... p1#gallery

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Oca Cum, 2013 12:17

Evet, çok palavra. Bundan 25.000 seneye kadar geri giden kültür eserleri var dünyada, ama bizimkiler bihaber :(

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Kas Sal, 2014 16:05

Eşeleyin bakalım ne çıkacak ama orada gömü varsa bu hat daha da açılmaz :D

http://www.haber7.com/guncel/haber/1217 ... mu-bulundu
Hattın Maltepe tarafında yapılan kazılarda bulunduğu iddia edilen gömüyle ilgili görgü şahitleri çukurdan 2 dev küpün çıktığını öne sürdü.

Görgü tanıkları küplerin çıkartılmasından sonra çalışmaların bölgede yer alan evlerin bahçelerine doğru genişletildiğini belirtirken, alan ise çitlerle koruma altına alındı. Tren hattı boyunca yapılan çalışmalar kapsamında sadece iddiaya konu bölgede güvenlik personelinin bulunması da dikkatlerden kaçmadı.
Yalnız bu haber sonrası bölge kritik, güvenlik değil jendarma dikmek lazım :)

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 04 Kas Sal, 2014 18:37

Bence seneye açamayacaklar "çanak çömlek" diye bahane üretiyorlar :twisted: :twisted: :P

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 06 Kas Prş, 2014 15:25

Gebze-Ayrılık Çeşmesi ve Halkalı-Kazlıçeşme arasında yapımı devam eden ve Marmaray’la bağlanacak olan banliyö hatlarının iyileştirilmesi projesinin 2015 yılı içerisinde tamamlanması öngörülüyor.
Kaynak: http://www.tcdd.gov.tr/home/detail/?id=2861
Tarih: 6 Kasım 2014
Bakalım Kasım 2015'e geldiğimizde, bu öngörü (!) ne durumda olacak?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Kas Prş, 2014 15:59

Engin Y yazdı:
Gebze-Ayrılık Çeşmesi ve Halkalı-Kazlıçeşme arasında yapımı devam eden ve Marmaray’la bağlanacak olan banliyö hatlarının iyileştirilmesi projesinin 2015 yılı içerisinde tamamlanması öngörülüyor.
Kaynak: http://www.tcdd.gov.tr/home/detail/?id=2861
Tarih: 6 Kasım 2014
Bakalım Kasım 2015'e geldiğimizde, bu öngörü (!) ne durumda olacak?
Hiçbir şey olmayacak, çünkü ifade net! Planlanmıyor, öngörülüyor.

“Marmaray Projesi [İnşaat Süreci]” sayfasına dön