yyn-TS.28 » Sinema/TV Filmleri [Toplu Taşıma Temalı]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

yyn-TS.28 » Sinema/TV Filmleri [Toplu Taşıma Temal

Mesaj gönderen Esat » 21 Oca Cmt, 2012 18:53

Bu başlıkların sonuna [Toplu Taşıma Temalı] diye bir ibare ekliyorum ama bana da komik gelmiyor değil, yani konuya ilgi duymayanlar "bu ne be?" diyebilirler. Kısaca özetlemek gerekir ise, konusu itibari ile bir toplu taşıma aracında geçen, ya da bir toplu taşım aracının konu edildiği ya da bir istasyonda, metro hattında ne bileyim otobüs durağında geçen filmlerden bu başlık altında bahsedebiliriz. Filmlerin genel konusunun tabii ki toplu taşımacılık ile ilgili olması beklenemez ama yukarıda belirttiğim bağlantılar kurulabiliyor ise bence kayda değerdir.

Her film için ayrı başlık açmayı düşünmedim hepsini bir başlık altında idare edebiliriz bence, bir de sizlerden ricam eğer bu başlıkta paylaşımda bulunur iseniz lütfen illegal download ya da online izmele linkleri vermeyin, youtube gibi siteler üzerinden filmlerin fragman ya da teaser (ne demekse) ya da belki önemli sahnelerinden kısa alıntı videoları ekleyebilirsiniz. Yine eğer zahmet olmazsa izlediğiniz filmler hakkında kısa görüşlerinizi yazın, ben elimden geldiğince filmin künyesinide ağırlıklı olarak IMDB sayfalarından alarak vereceğim.

Bu giriş kısmıydı ilk film izlenimimi az sonra vereceğim.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Oca Cmt, 2012 19:12

Benim bu konuda ilk izlediğim diyebileceğim film Kasandra Geçidi - The Cassandra Crossing" olacak, bu filmi izlediğimde çocuktum ve açıkçası o zaman bizim evde renkli tv de yoktu :) bu anlamda kovboy filmlerindeki tren soyma sahneleri haricinde izlediğim ilk trenli ve toplu taşıma araçlı filmdi.

Resim

Sophia Loren, Martin Sheen, Richard Harris li kadrosu için dahi izlenebilecek bir filmdi, zaten yıllar sonra filmin orjinal CD sinide arşivime katmıştım, halen rafta yerini koruyor. Web sitelerinde yazılan içeriklerde kısaca geçmiş ama ben özgün olması için hatırladığım kadarı ile özetini vereyim, bir laboratuvarda kendisine virüs bulaşan bir kaçak kaçış yolu olarak treni tercih ediyor ve Genova'dan Stokholm' e giden Transcontinental Express trenine biniyor. Tabii ki hastalığın diğer insanlara da bulaşması ile tren bir tür karantina bölgesi haline geliyor, trenin durmadan yoluna devam etmesi için bir takım şeyler yapılıyordu, yani aman dursun bu insanlara bakalım olayına girmiyorlardı :) Bu arada trene müdahale ediliyor ve en son tren Kasandra Geçidi'ne yönlendiriliyordu ve hatırladığım kadarı ile buradaki eski köprüden geçerkende köprü yıkılıyor ve tren başrol oyuncuları hariç yolcular ile birlikte yok oluyordu, açıkçası son sahnesini net olarak hatırlayamıyorum çünkü CD versiyonunuda izlememin üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçti.

http://www.imdb.com/title/tt0074292/

Eski bir film ile başladım ama o yıllarda özellikle uçaklar üzerinden çekilmiş bir sürü felaket filmide var, ne hikmetse böyle bir korkuyu insanlar üzerine salmak için bayağı bir uğraşmışlar gibi, ben direkt uçaklardan girmektense trenle başlamayı tercih ettim. Eski püskü bir film olsada benim çağımın felaket filmlerine girişidir üstüne bir de tren ekleyince izlenebilitesi 2 katına çıkıyor.

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 22 Oca Pzr, 2012 20:59

3:10 TO YUMA
Gleeen Ford, V. Heflin

Kanun kaçağı Wade yakaladığında Evans, bu azılı katili mahkemeye götüremeye gönüllü olur. 3:10 Yuma trenine canlı olarak teslim etmek üzere hareket ettiklerinde, Evans ve Wade birbirlerine saygı duymaya başlarlar. Ancak, Wade’in çetesi ve her köşede bekleyen tehlikeler yüzünden, yolculuk kaderlerine doğru bir göreve dönüşür.

Resim

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 22 Oca Pzr, 2012 21:01

3:10 TO YUMA
Yönetmen: Steven Spielberg, James Mangold,
Oyuncular: Christian Bale, Russell Crowe, Logan Lerman

Kanun kaçağı Wade yakaladığında Evans, bu azılı katili mahkemeye götüremeye gönüllü olur. 3:10 Yuma trenine canlı olarak teslim etmek üzere hareket ettiklerinde, Evans ve Wade birbirlerine saygı duymaya başlarlar. Ancak, Wade’in çetesi ve her köşede bekleyen tehlikeler yüzünden, yolculuk kaderlerine doğru bir göreve dönüşür.

Resim

3:10 treni'nin 2007 versiyonudur.

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 22 Oca Pzr, 2012 21:02

ADEMİN TRENLERİ
N. Yeşilçay, C. Özer

"Kimi İnsan kendi günahlarını taşır, kimileri de başkalarının günahlarını..." Hasan Hoca yıllarca Bekir’in günahını taşıdı sırtında... Bekir’in kirletip terk ettiği Hacer’i ailesinden korumak için nikahına aldı. Ama ona hiç el sürmedi. Bunu Allah’ın kendisine bir sınavı kabul ediyordu ve bir gün Bekir’in Hacer’e döneceğine inanıyordu. Hoca onca yoksulluğuna rağmen Hacer’e ve dünyaya getirdiği Fatmacık’a karşılık beklemeden yıllarca baktı. Hasan Hoca zamanla ikisini de çok sevdi, ancak kendisinden ayrıldıklarında acı çekmemek için sevgisini belli etmedi ve hep mesafeli durdu onlara... Bu yüzden onu babası bilen Fatmacık küçük bir çocuğun bir babadan beklediği sıcaklığı ondan alamadı. Ama, Fatmacık biliyordu bir gün Hoca babasının onu çok seveceğini. Hep, "Babam beni büyüyünce sevecek" diyordu... İki tarafın da kabullendiği bu yaşam, bir Ramazan günü Manisa’nın uzağındaki yirmi hanelik küçük tren istasyonuna Hasan Hoca’nın İmam olmasıyla değişti, farklı nitelik kazandı. Fakir fakat sevecen insanların yaşadığı, Ramazan ayında bir imamları olmasından başka dertleri bulunmayan bu küçük sıcacık ortamda Hoca hiç ummadığı biçimde Bekir’le karşılaştı... Emaneti ona iade etmek zorundaydı, "Bir gün gelip Hacer ile Fatmacık’ı alacağını biliyordum, ama benim onları senin ayağına getireceğim hiç aklımdan geçmezdi..." diyerek... Bekir kendisine teslim edilen emaneti Hoca’nın onu taşıdığı gibi taşıyabilecek miydi?..

Resim

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 22 Oca Pzr, 2012 21:03

CREEP

kate ünlü bir hollywood yıldızıyla tanışmak için yola çıkar fakat bindiği metro bir tünelde aniden durur ve onu mutsuz olaylar beklemektedir bir katilin pençesine düşer ve onu farelerle dolu bir yere kapatır bu katil öldürdüğü kurbanların etlerini farelere yedirir bakalım bu tünelden çıkabilecekmi?

Resim

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 22 Oca Pzr, 2012 21:05

DEATH TRAIN

Resim

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 22 Oca Pzr, 2012 21:06

FEDAİLER TRENİ

Müttefik güçleri, Nazileri Almanyanın içlerine doğru itmeye başlamışken, Amerikan savaş pilotu albay Joseph Ryan'ın (Frank Sinatra) uçağı düşürülür ve kendisi de esir kampına yollanır. Kamptan kaçmaktan çok orada yaşamaya çalışması nedeniyle kendisine "Von Ryan" ismi takılır. Fakat zamanla, komutayı İngiliz subaydan devralır ve İtalya'dan İsviçre'ye giden bir treni kaçırmanın da dahil olduğu cesur bir kaçış planı hazırlar. Tabi Naziler her zaman peşlerinde olacaktır. Heyecandan yerinizde duramayacağınız müthiş finaline kadar tamamıyla macera, kovalamaca ve olağanüstü italya manzaralarından oluşan Oscar adayı mükemmel bir macera.

Resim

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 22 Oca Pzr, 2012 21:07

HAYAT TRENİ

1941 yılının karanlık bir gecesinde köyün delisi, Shlomo, yeri yerinden oynatacak bir haberle köye gelir. Tüm komşu köylerdeki Yahudiler Almanlar tarafından öldürülmüşlerdir. Kalanların ise akıbetleri belli değildir. Şimdi ise sıra yaşadıkları köydedir. Aynı gece Rabbi'nin önderliğinde toplanan bilge kişiler, köy halkını kurtaracak en iyi yöntemi bulmak için düşünmeye başlarlar. Yine en iyi fikir Shlomo'dan gelir. Nazi'leri kandıracak bir tren kuracaklar, bir kısmı trendeki Nazi subaylarını oynarken bir kısmı da sürülen Yahudi'leri canlandıracaklardır, hatta trenin makinistleri bile köylüler olacaktır.

Resim

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 22 Oca Pzr, 2012 21:09

KONTROLL

Budapeşte metrosunun karanlık ve klostrofobik kovuklarında, biletsiz yolcuları yakalamakla yükümlü kontrolör ekipleri yine iş başındadır.Fazlasıyla acayip, hareketli ve bir o kadar da eğlenceli bu kontrolörler, metrodaki en sevilmeyen insanlardır.Böyle zor bir ortamın, kendine ait kural ve adetleri olması da doğaldır. Diğer kontrolörlerden daha normal görünen Bulcsu da geçmişteki ve mevcut korkularından ve kaderinden kaçmak için elinden geleni yapar.

Resim

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 22 Oca Pzr, 2012 21:10

LAST TRAIN FROM GUN HILL

gencecik halleri ile kirk douglas ve anthony quinn'in başrollerini paylaştığı güzel bir klasik. 1959 yapımı filmde karısına tecavüz edilip öldürülen bir adamın zanlıların peşine düşmesi konu alınmıştır.mutlu sonla biten muhteşem bir western filmlerinden biri

Resim

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 22 Oca Pzr, 2012 21:10

LAST TRAIN TO FREO

Resim

“Sinema ve Belgesel Filmleri, Videolar” sayfasına dön