sy-D.28 » Trenle Yakındoğu - Hicaz Demiryolu [TV Yayını]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

sy-D.28 » Trenle Yakındoğu - Hicaz Demiryolu [TV Y

Mesaj gönderen Esat » 08 Ağu Pzt, 2011 17:37

Mit dem Zug... serisine devam ediyoruz. Bu yayında aslında Hicaz Demiryolundan arta kalanları gördük, videonun ismi Trenle Yakındoğu ama genel olarak Şam ile Ürdün arasında Hicaz Demiryolundan arta kalan güzergahta yapılan bir buharlı tren yolculuğu çerçevesinde anlatılmış. Ben pek çok yerini çok iyi anlayamadım ama hattın yapımı ile ilgili olarak nerede ise hiç Osmanlı ismi geçmedi, bu yüzden bu günlerde hattın bir şekilde yeniden yapılacağı yaygaraları varken yayınlamak istedim, yüzümüzü yanlış tarafa dönüyoruz ama bakalım illa tekrar sırtımızdan vurulmadan anlamayacağız galiba, neyse siyaset yok demiştik biz trenlerimize bakalım.

Evet her ne kadar yukarıda değindiğim nedenler ile çok hoşuma gitmesede görmenizi istedim, ne kadar bakımsız, kötü demiryolu hatlarıda olduğunu, yani bunları izledikçe yatıp kalkıp ülkeme şükrediyorum. Tüm pervasızlığımıza, adam sendecilik ve boşvermişliğimize, tüm tarihe küskünlük ve düşmanlığımıza rağmen demiryollarımız var bu adamlar gibi değiliz en azından. Yayın her zamanki gibi almanca, aslında ben de çok anlayıp bakıyor değilim :) giden bir tren gördümmü durup baktığım için bunlara da öyle bakıyorum işte :D

Orjinal tanıtım metni:
Wie in einem Eisenbahnmuseum mutet die Fahrt mit der legendären Hedjazbahn durch Syrien und Jordanien an. Die Eisenbahnstrecke wurde vor fast 100 Jahren gebaut, um die Pilgerreise von Damaskus nach Mekka zu erleichtern. Die Dokumentation begleitet eine Gruppe von Eisenbahnfreunden, die auf verschiedenen Teilstrecken die "Bahn der Propheten" erkundet. 100 Jahre alte Dampflokomotiven und Wagen lassen diese Tour auch zu einer Reise in die Vergangenheit werden. Fremde Landschaften und ein orientalisches Ambiente sorgen für ein Abenteuer der besonderen Art.
Kabaca Türkçesi şöyle diyor;
Efsanevi Hicaz Demiryolu üzerinde Suriye' den Ürdün' e yapılan yolculuk bir demiryolu müzesi gibi. Hicaz demiryolu yaklaşık 100 yıl önce Şam' dan Mekke' ye hac yolculuğunu kolaylaştırmak için inşa edilmişti. Bu belgeselde bir grup demiryolu dostu farklı hat parçaları üzerinden "Peygamberin Yolunu" keşfettiler. 100 yaşındaki buharlı lokomotivler ve vagonlar ile geçmişe yapılan bir yolculuk oldu, yabancı topraklar ve oryantal bir ortamda özel bir macera.
Video, 1.bölüm
http://www.youtube.com/watch?v=5LrijF2Ii6M

2. bölüm
http://www.youtube.com/watch?v=c9DJt2Z-WPQ&feature=related

“Sinema ve Belgesel Filmleri, Videolar” sayfasına dön