tr-D.28 » Trenle Türkiye'nin Batısına (İç Ege) [TV Yay&

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

tr-D.28 » Trenle Türkiye'nin Batısına (İ

Mesaj gönderen Esat » 23 Tem Cmt, 2011 11:52

Hazır dün gözden geçirmişken sizleride mahrum etmeyeyim istedim bu güzel çalışmadan. Yine Alman Arte (Galiba sadece alman değil bu kanal, fransızca yayınıda varmış.) kanalında yayınlanan "Mit dem Zug durch" serisinden "den Westen der Türkei" yani "Türkiye'nin Batısına" olarak çevirebileceğim bölümden alıntılar yaptım.

Çalışma Afyon, Uşak, Eşme ve Alaşehir arasındaki güzergahta TCDD nin de içinde bulunduğu bir organizasyon ile gerçekleştirilmiş. Sadece yayını hazırlayanlar değil pek çok Avrupalı demiryolu sever ve buharlı tren meraklısıda bu güzel yolculukta yer almışlar. Ben genel olarak hat ve tren ile ilgili görüntüleri bıraktım, aslında daha uzun bir video, Pamukkale, Afyon ve Uşak kent merkezlerinden görüntüler, bu kentlerdeki çeşitli müze yerlerinden görüntülerde vardı. Ülkemizin (sanırım) en yaşlı ve son Buharlı Tren makinisti Erol Demir ile yapılmış konuşmalar ağırlıkta yer alıyor.

Bu gezide 56508 Buharlı Lokomotif kullanılmış, kendisi yine bildiğim kadarı ile elimizde kalan 2 aktif buharlıdan bir tanesi. Hatta bu diğer buharlı 56009 dan sonra revize edilerek kullanıma alındı. Yine belgesel içerisinde Çamlık Demiryolu Müzesinden görüntülerde var, ayrıca demiryolu severlerin Türkiye' de işlerinin ne kadar zor olduğunu anlatanlar ve tabii yine bu meraklıların lokonun kömür yüklemesinde bile çalışmaları ilginçti :) Yine organizasyon içerisinde yer alan ve TCDD çalışanı olduğu yazan bir kişi bu etkinliğin tekrarlanacağını anlatıyordu, demiryolu forumlarını pek takip etmiyorum ama yılda bir dahi yapılsa çok güzel bir olay, Avrupa' da fazlası ile sevilen ve binlerce meraklısı bulunan demiryolları ve özellikle buharlı trenler ile ilgili son dönemlerde ortaya çıkan iptaller ve kenara çekmek işlemleri sonrasında umarım ülkemizde bunu geliştirir ve bu işin turizmini yapar hale gelebiliriz.

Yayın orjinal dili Almancadır, iyi seyirler.

http://www.youtube.com/watch?v=MUkS6-GNs48
En son Esat tarafından 31 Tem Pzr, 2011 19:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Tem Cmt, 2011 13:19

arte Fransız kanalı, bizim burada, Strasbourg'ta merkezde, Fransa ve Almanya beraber yapıyorlar, en kaliteli kanallardan bir tanesi, belki de en kaliteli kanal. Herşey iki dilde.

http://www.arte.tv/

“Sinema ve Belgesel Filmleri, Videolar” sayfasına dön