tr-D.28 » Trenle Türkiye [TV Yayını]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

tr-D.28 » Trenle Türkiye [TV Yayını]

Mesaj gönderen Esat » 10 Tem Pzr, 2011 01:18

İkinci video tanıtımımı yine Türkiye ile alakalı ve yine ARTE televizyonunda yayınlanan orjinal ismi ile "Mit dem Zug durch ... die Türkei" Türkçeleştirmek istersek kısaca"Trenle Türkiye" diyebileceğimiz bir belgesel ile yapıyorum. Bu yapım aslında bir seri yayın, bu şekilde pek çok ülkede çekilmiş filmleri var, aslında yapımın asıl ismi sadece "Mit dem Zug durch ..." noktalardan sonra çekildiği ülkenin ya da bölgenin ismi ile devam ediyor. Benim elimde yaklaşık 10 kadar ülke var ama doğal olarak ülkemiz ile başlamak istedim.

Orjinal Tanıtım Metni:
"Eisenbahnen sind der Garant des zivilisatorischen Fortschritts", sagte Mustafa Kemal Atatürk, der Gründer der modernen Türkei, vor bald einem Jahrhundert. Wie sieht eine Reise mit dem Zug durch die Türkei heute aus? Ausgangspunkt ist der Bahnhof Haydarpasa in Istanbul. Auf den Gleisen der ehemaligen Bagdadbahn geht es fast 1.900 Kilometer Richtung Osten. Die Strecke führt quer durch das Land bis zum Vansee, dem größten See der Türkei, nicht weit entfernt von der Grenze zum Iran.

Unterwegs treffen althergebrachte Traditionen auf eine moderne Türkei. Auch in der Hauptstadt Ankara ist dieser Spagat spürbar. Von Ankara aus geht die Reise im Trans-Asia-Express weiter, einem Zug, der Istanbul mit Teheran verbindet. Er führt vorbei an schneebedeckten Bergen und durchquert im Kurdengebiet auch das "Tal des Todes". Östlich von Elazig wird der Zug von Sicherheitsleuten bewacht. In der Region ist die *** aktiv, es kommt immer wieder zu Anschlägen. Nach Stunden erreicht der Zug den Vansee, der etwa siebenmal so groß ist wie der Bodensee. Hier wird der Zug auf eine Eisenbahnfähre verladen, denn um den See herum führen keine Schienen. Im See soll es übrigens ein Ungeheuer geben, das auf den Namen "Vanessie" hört. Etwa 90 Kilometer vor der Grenze zum Iran endet die einzigartige Fahrt durch eine Türkei fernab der Touristenströme.
Türkçeleştirebildiğim kadarı ile şöyle der:
Yaklaşık yüzyıl kadar önce, modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, "Demiryolları medeniyetin teminatıdır" demiştir. Bugün ise Türkiye üzerinden trenle yolculuk nasıl görünüyor? Başlangıç ​​noktası İstanbul Haydarpaşa istasyonu olan güzergah eski Bağdat demiryolunun üzerine kurulmuş ve doğuya doğru yaklaşık 1.900 kilometre sürmektedir. İran sınırından çok uzak olmayan Türkiye'nin en büyük gölü Van Gölü rotasında ülke genelinde ilerler.

Yolculukta modern Türkiye' de eski gelenekler ile karşılaşıyorsunuz, Başkent Ankara'da bu dengeyi iyice hissediliyor. Yolculuk Ankara' dan Trans-Asya Express ile devam ediyor ve İstanbul' u Tahran'a bağlıyor. Bu tren karla kaplı dağlar ve Kürt bölgesi içindeki "ölüm vadisinde" geçer. Elazığ' dan doğuda tren güvenlik görevlileri tarafından korunuyor. Bölgede *** aktif, her an saldırılar olabiliyor. Saatler sonra, tren Boden Gölünden yaklaşık yedi kat büyük olan Van Gölü' ne ulaşıyor. Göl etrafında demiryolu olmadığı için tren bir feribota yükleniyor. Göl' de "Vanessie" isimli bir canavardan bahsediliyor. Türkiye üzerindeki kalabalıktan uzak ve benzersiz tren turumuz İran sınırına 90 kilometre mesafede sona eriyor.
Google Translate sağolsun :D

Neyse, ben programı oldukça beğendim yaklaşık 40 dk lık bir belgesel, ben içinden 20 dk kadarını size sunuyorum. Çok fazla konuşma olan bölümleri attım daha çok trenle ve güzergah ile ilgili bölümleri bıraktım. Aslında programda sadece tren yolu güzergahından değil, mesela Eskişehir' de Lüle taşından Ankara' da YHT seferlerinden, Kayseri' de göçer çobanlardan bahsederek devam eden, ülkemize ve yolculara ait yaşamlardan kesitlerde sunan bir program, meraklılarına sunulur.

Bölüm 1
http://www.youtube.com/watch?v=MiKoh6AB850

Bölüm 2
http://www.youtube.com/watch?v=ZshU119HK9M

“Sinema ve Belgesel Filmleri, Videolar” sayfasına dön