tr-D.28 » Bağdat Demiryolu - Bilinmeyene Yolculuk [Belgesel]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

tr-D.28 » Bağdat Demiryolu - Bilinmeyene Yolculuk [Belg

Mesaj gönderen Esat » 08 Tem Cum, 2011 23:53

Bayağıdır bu tip bir kategori ve başlık oluşturmayı düşünüyordum ama bir türlü fırsat olmuyordu, bu akşam bu işi de halledeyim dedim ve el attım. Elimde tamamı Almanca olmasına rağmen oldukça iyi bir kolleksiyon var diyebilirim, bunları en azından bilgi olarak sizler ile paylaşmak istedim, içinden alıntı yapabildiklerimi kısa videolar halinde de yayınlamaya çalışacağım.

İlk video olarak Bağdat Demiryolu belgeselini seçtim, çünkü geçen gün bu çalışmadan biraz alıntı video hazırlamıştım, hazır varken bilgilerini de verelim istedim.

Çalışmanın orjinal ismi "Bagdad Bahn - Aufbruch ins Gewise" ben bunu Bağdat Demiryolu - Bilinmeyene Yolculuk olarak çevirebildim, en mantıklı ifade bu geldi çünkü :) Arte televizyon kanalı için hazırlanmış olan filmde Bağdat demiryolunun yapım aşamalarında yaşananlar projenin mimarı ve dönemin Alman Büyükelçisinin torunları gibi kişilerin anlatıları, ayrıca tarihçilerin tespitleri ışığında anlatılıyor. İyi bir kurguya sahip olduğunu düşünüyorum, anlatımın taraflı ya da tarafsız olması tartışılabilir, tabii en başta neden İstanbul değilde Konstantinopol' e takılanlar olacaktır. Ben bunları çok önemsemiyorum bana göre demiryolu ile ilgili anlattıkları önemli, özellikle de bu demiryolu yapımı sonrasında petrol bölgesine erişim düşüncesinin nasıl batılıları harekete geçirdiğini de anlayabiliyoruz, o yıllarda demiryolu sanayileşmenin ve medeniyetin olduğu kadar sömürgeciliğinde en büyük silahıydı maalesef.

Film orjinal dili olan Almanca, iyi derecede anlayanlar hatalı anladığım yerleri düzeltebilirler ya da anladıklarını açıklayabilirler diye düşünüyorum, ben içinden tren geçen her filmi tarafsızca izleyebildiğim için bir sıkıntım yok :)

Orjinal Tanıtım Metni:
Vor rund 100 Jahren beginnt im Orient mit dem Bau einer Bahn von Konstantinopel nach Bagdad ein technisches und ein politisches Abenteuer: 2.600 Kilometer durch menschenleeres Gebiet, über reißende Flüsse, schneebedeckte Berge, durch tiefe Schluchten und heiße Wüstenregionen. Deutsche Banken finanzieren das Projekt und deutsche Ingenieure leiten es. Doch es gibt mächtige Gegner. Vor allem die Briten sehen ihre Interessen in der Region gefährdet.

Die zweiteilige Dokumentation zeigt, wie der Ingenieur Heinrich August Meissner die Arbeiten trotz aller Schwierigkeiten immer wieder vorantreibt. Gegen den Bau der Bahn spioniert unter anderem die britische Abenteurerin Gertrude Bell. Außerdem versucht der später als Lawrence von Arabien bekannt gewordene Brite Thomas Edward Lawrence, die Bahn mit Sprengstoffanschlägen zu sabotieren.
Türkçesi:
Yaklaşık 100 yıl önce İstanbul' dan Bağdat' a 2600 km boyunca azgın nehirler, karlı dağlar, derin boğazlar ve sıcak çöllerdeki ıssız bölgelerde süren politik ve teknik bir macera başladı. Alman bankaları tarafından finanse edilen ve İngiliz çıkarlarını tehdit eden projenin çok güçlü rakipleride vardı.

İki bölümlü bu belgesel gösteriyor ki, İngiliz maceraperest Gertrude Bell' in çabaları ve Arabistanlı Lawrence olarak bilinen İngiliz Thomas Edward Lawrence' ın bombalı saldırılar ile sabote etmeye çalışmasına rağmen Mühendis Heinrich August Meissner bu projeye devam etmiştir.

Resim

Filmden alıntı videolar

http://www.youtube.com/watch?v=wJZFOMVevl4

http://www.youtube.com/watch?v=mhFYDDEomoc

http://www.youtube.com/watch?v=RquxfFnKHKg

“Sinema ve Belgesel Filmleri, Videolar” sayfasına dön