tkn-D.18 » RailWorks M1 Hattı Harita Tasarımı [Oyun/Simulasyon]

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Yorun Adı: Hızlı Yorum

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 15 May Pzr, 2011 01:05

Esat Bey Kardeşim..Önceden demiştim çok ciddi olan sağlık sorunu ile boğuşuyorum çok uzun zamandır...Ve son bir kaç gündür problemim çok arttı..özellikle dünden başlayarak şiddetlendi..bu durum yeterli uyku alamadığım da bedenimi yıpratıyor...zorlukla biraz uyumuşum,yeni kalktım..saat gecenin...1.. evdekiler yatarkenben ayaktayım..yani velhasıl darma dağan ve perişan haldeyim..bu sağlık sorunun ne olduğunu sonra açıklarım..ve ben bu haldeyken acele ile İnterneti açtım...Bu yorumum akla dayalı değil sadece duygu ile ifade ediyorum..hakikatten umduğumdan da ileri başarılı gördüm,kısa zamanda bu kadar iyi başarıyı görünce duygulandım..Demek ki birşeyler verebilmişim..Ben Railworks'da Editöre başladığım da hiç bir kimseden yardım almadım,zaten bilen de yoktu ki bu nasıl yapılır diye sorayım...Hep kendi başıma araştırıp buldum..Ha..bittimi...Railworks da öğrenilecek şeyler hemen bitmez...daha da var diyorum..İstasyonları harika yapmışsın...sanıyorum benim yaptığım görüntüler bunda başarıyı getirdi..ne dersin...Bu istasyon görüntülerini aynen tatbikata geçiririm..yeterki görerek burası işte budur görüntüsü bana verilsin..Her istasyonun ayrı ayrı resimlerinin olmamasına hiç şaşrmadım.Demekki interne bulamayışımın sebi buymuş...neyde senin vereceğin görüntülere göre hareket ederiz..Şimdilik benden bu kadar..Son olarak Railworks Editörde birşeyler yapabiliyor olmandan çok memnun oldum..Bende öyle uygulamalar varki onlarıda bilsen şaşar kalırdın..bunlar nelerdir diye aramaya çalışma bulamazsın..çünkü yok internette..Bu bildiklerim benim bulduğum ince ve hassas uygulamalar..Tabiki Railworks yapımcıları belki biliyordur,belki de haberleri bile yoktur..ama Railwork uygulamaları anlatımlarda bunlara rastlamadım..bu hemen açıklanacak uygulamalar değil..daha doğrusu kafa karıştırıcı uygulamalar...Saygılar...görüşürüz..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 May Pzr, 2011 11:19

Acil şifalar dilerim Sami Bey, sağlık her şeyden önemli zaten geçende belirttiğim gibi bu hattı yapabilmek bize çok zaman mal olacak gibi, tabii ki sizden bir şeyler öğrendik, ben daha önce sadece bir kez açmıştım o editörü ve kafamdakileri yapmama izin vermediği için bir daha da açmamıştım :) evet çok güzel bir editör ama normal kullanıcılar için kısıtları insanı yoruyor, bu oyunda istediğinizi yapmanın tek yolu pluginler ile bir iki 3D tasarım ve bir de resim işleme programını beraber kullanmak, o zaman kendi istasyonlarınızı araçlarınızı yapabiliyorsunuz. Dediğim gibi ben bir türlü el hassasiyetini de yakalayamadım ama nette gördüğüm kadarı ile bazı şeyler zaten el hassasiyeti değil programın kabiliyeti ile alakalı imiş, bunları kavrayıp yeniden yapmam gerekecek, dediğim gibi, ben kabaca istasyonları resmedip bir kaç açıdan resimlerini koyayım olmazsa, siz düzeltirsiniz, daha sonra ben makasları yerleştiririm, özellikle Otogar bölgesinde komplike makas grupları var bunları resmederim yine hataları düzeltirsiniz, çünkü ray bağlantılarında hatalar oluyor bende, nasıl çözüldüğünü buldum, fakat aynı yöntemi uygulamama rağmen sadece bir sefer başarabildim :)

Tekrar geçmiş olsun, görüşmek üzere.

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Aksaray Metro İstasyon Görüntüleri

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 15 May Pzr, 2011 11:22

Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 15 May Pzr, 2011 12:01

Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Görüntüler Hakkında açıklama

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 15 May Pzr, 2011 12:58

En son gönderdiğiniz Aksaray İstasyon Görüntüsüne göre düzenleme yaptım...umarım olmuştur...Editörde bulabildiğim en uygun merdiven bu oldu..bu aslında iki taraflı mediven seçeneğidir,ama ben bunun kek tarafını kullanarak sağa ve sola dönen merdiven olarak iki uzun merdiveni kısaltarak kullandım...yani uzun olan bu seçenek merdivenin 3/1'i istasyonda,diğer 3/2'i ise duvarların arka tarafına gömülüdür..tabiki gömülü kısım görülemez...Bence iyi oldu sanıyorum..Aksaray-Havalimanı Ray kurulum Rota gayet güzel işliyor problem yok yaptığım hatta...özellikle devrilme, sanıyorum Demiryolu kavramında buna Deray deniliyor..değilmi..Gerçi son sürat denemesi yapmadım,fakat çok hız verildiğinde 100 Km filan o zaman deray olabilir..belki..Aksaray İstasyon üstü çevre görüntüsü...hepsini kaldırdım...sadece istasyon inşasında kullandığım blokların üste kalan kısımları görünüyor...onun haricinde ağaçlar var ..onlarıda kaldıracaktım fakat tek tek kaldırmak zor olacaktı bıraktım öyle kalsın...Efendim Aksaray istasyonun üstü böyle değil di..sen kafandan mı uydurdun demesinler diye sildim gitti ..görmediğim bir yeri hayal ederek yapmak bana göre değil...illaki görmem lazım..Railworks programında Tünele giren Metrodan çevre görüntüsüne girilemez..buda bir uygulama..ama uygulama tekniğini es geçersem,o zaman görülür..Diyelim ki Tünele Metro girdi,Makinist dairesini direk verir..Başka bir kamera işlemez..birde seyahat ediyor izlenimi vermek için Kompartıman Kamerasını verir.diğer kameralar çalışmaz..Tabiki bu kısıtlama Railworks yapıcları bilerek programlıyorlar bunu..Bunu keşif ettim..Editörde ister tünel girsin ben yine dış görüntüyü veririm..istemez isem vermem ,bu benim elimdedir.Neden Kameraları kısıtlama uygulaması var Railworks da..Bu uygulama yapılınca Metro tünele girdiğinde Direk ön kamarayı verir ve dışarı çıkılamaz..Kendi Metromuzu kullanırken Karşıdan gelen otomatik kurulumlu Metrolar olmalı..bu oyuna kalite katar..düşünün siz giderken her beş dakikada bir yanınızdan büyük bir hızla metrolar geçip gidiyor...gerçek yaşamda da böyledir..işte oyuna kalite katan uygulalar bu ve bunun gibi uygulamalar olacaktır..Kaliteyi artıran başka şeyler de var onlarıda göreceğiz...daha sonra..Görüşmek üzere...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 May Pzr, 2011 13:29

Aksaray istasyonu güzel o merdivenlerin her iki taraftada olması lazım, ben de o merdivenlerden 3 taneyi bir araya getirerek yapmıştım zaten daha gerçekçi olması için, bir de bu yer altı istasyonlarında peron ortasındaki lambalar yoktur, yine de siz bilirsiniz.

Emniyet, Ulubatlı ve Bayrampaşayı daha önce yüklemiştim, Sağmalcılar da Bayrampaşa istasyonunun aynısı. Kartaltepe ve Otogar ı da bugün yapıp yüklemeye çalışırım, bir de bir kaç açıdan resmini koyayım ben hep tek resim ile yetiniyorum :) bakalım becerebilecekmiyim.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 May Pzr, 2011 13:53

Kartaltepe istasyonu, ancak bu kadar benzeştirebildim, oradaki üst geçiti bunun gibi düşünebiliriz

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 May Pzr, 2011 18:51

Otogar ve Kartaltepe den Otogar a yaklaşım makasları, Otogar binası aslında daha komplike ama şimdi uğraşamadım

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Yorum ve cevap

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 15 May Pzr, 2011 20:02

İnşallah geçecek..Teşekkür ederim..Yaptıkların çok iyi bilgi veriyor ,dış mekan istasyonlarında detaylar çok farklı gibi..örneğin inernette izlediğim Esenler Otogar Ring çok ilgiç ve karmaşık gibi..çok fazla eğim ve yokuş var sanırım..Videosunu izledim,metro önünden cep telefönu ile bazı rsimler çektim..bu iyi fikir verdi ama tam istediğim gibi değil..karanlık çıktı resimler fakat bana yinede fikir verdi...gönderdiğin görüntülerden de fikirim oldu..tabiki gözle görmek bambaşka oluyor..keşke görmek imkanı olsaydı daha iyi olurdu..Çevre düzeni önemli...Asıl yapmak istediğim Esenler Oto Gar arası...ve Bayrampaşa çevre görüntüsü...burasını göremedim ıstediğim gibi..bakıp araştıracağım...uzaktan istasyonu hedef alan çevre görüntüsü lazım bana.. :( görüşürüz.. :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 May Pzr, 2011 20:28

Fotoğraflar Panoramio dan alıntıdır, farklı kullanıcılara ait

Bayrampaşa istasyonuna kuzey batıdan bakış, burada bir üst geçit var onun üzerinden çekilmiş fotoğraflar

Resim
Resim
Resim

Sitede bir tane de Otogar a girişin çekilmiş resmi vardı ama şimdi bir türlü bulamadım, önümüzdeki ay kendim çekeceğim artık :) ellerimden öper.

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 15 May Pzr, 2011 20:32

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 May Pzr, 2011 20:49

O videoyu biliyorum Uğur kardeşimizin çektiği bir video, sağolsun ayağı pek uğramaz buralara :) ben size depo sahası ile ilgili çalışmamı göndermiştim, trenin gittiği yol otogar yönü, ortada derinden gelip yükselen viyadük depoya giriş çıkış ve mevcut esenler ring hattı yolu, sağda ve solda kalan viyadükler yeni Esenler istasyonunun hatları

ileride başka metro hatları ile birleşiyor dediğiniz yer şimdilik tek hat ama inşallah 1-2 yıl içinde oradan başka hat geçecek evet

Otogar girişi dediğiniz yer doğru, ilk i makas bölgesine giriş, ikinci resimde peronlara giriş, gördüğünüz gibi 2 peron 3 hat var ve bir sürü makas

“Sitede Yürütülen Projeler” sayfasına dön