tkn-D.18 » RailWorks M1 Hattı Harita Tasarımı [Oyun/Simulasyon]

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Editördeki Başarı

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 23 May Pzt, 2011 14:58

Esat Bey, ben hala sağlık problemleri ile savaşıyorum..Bakalım bu savaşı kim kazanacak...bunun için bazı işlerden biraz uzaklaştım..Allah hayırlısını verir inşallah diyerek asıl konuya geçiyorum.....Yaptıklarınızı gördüm ve bu Editördeki başarı diyorum..birçok şeyi en iyi biçimde yapmışsınız..tek kelime ile Harika....Demek editöör uygulamalarını keşfettikçe daha iyi şeyler yapılıyormuş bunu gördünüz ve anladınız.Daha burda öğrenecekleriniz bitmedi...bunları gördükçe şaşıracaksınız..bende şunu iyi anladım insan gözüyle görmediği bir yeri ( fotoğraftan görmesi yeterli değil ) editörde yapamaz...Hatı düz zeminden yukarı çıkarmak ve tekrar aşağıya indirmek gerçekten zor..burada yapılacak tek farklı çözümler üreterek altından kalkılr...Makasları düşünmeyin..Rar olarak gönderin bana yapayım..tabiki nerelerde makas varsa yapamadığınız makasları düzeltmeye çalışırım..deneyelim bakarsınız yaparım..görmeden bir şey diyemem..nasıl doktor hastasını önce muayene ediyorsa,bende hattı muayene edip gereğine bakarım..yanlız bir problem var gönderdiğiniz bir önceki Rarı indiremedim..Railworks ek paket Rarlarını üst üste internetten indiriyorum hiç zorlanmadan ama bunu indiremedim...buna bir bakın sorun nerde ben anlayamadım...bir önceki rar önemli değil bundan sonra eğer gönderirseniz o önemlidir...şimdi bir şey daha demek istiyorum..her ne kadar başka işlerim var bu editörde uyraşamam deseniz de o öyle bir editör ki sizi kendine çeker ve ayrılamazsınız...efendim şurda bir şey tamamlanacaktı onuda yapıp bırakırım deseniz dahi ertesi güne yine bir bakmışsınız editörü açmşsınızdır...bana öyle oldu hep,yanılıyormuyum.. :lol: Kısacası Railworks Editör miknatıs gibi kendine çeker..Tekrardan Editördeki başarınızı Tebrik ediyorum...Selamlarımla... :D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Haz Sal, 2011 19:26

Uzun zamandır bu başlığa bir şeyler yazamadım, hala da yazamıyorum çünkü çektiğim fotoları Flash belleğimle birlikte İstanbul' da unuttum :oops: artık oradan birilerine bir yerlere yükletip tekrar indireceğim :)

Ama şimdilik şunu söyleyeyim Otogar bölgesi ile ilgili büyük yanlışlar yok ama Kartaltepe istasyonu ile ilgili bir takım hatalar var, bunlar coğrafik hatalar yani yükseklikte sorun var, tasarım ile ilgili büyük hatalar yok makaslar büyük ölçüde doğru, tünel geçişi biraz yanlış onun dışında yollar ve köprüler yapılırsa bir şeye benzeyecek yoksa ne kadar benzer tartışılır.

En kısa zamanda Kartaltepe bölgesini yeniden düzenleyeceğim, bana göre bu haritada en sorunlu bölge Kartaltepe ile Terazide istasyonları arası ve Esenler depo sahası burayı doğru modelledikten sonra diğer kısımlarda çok büyük sıkıntılar yaşanmayacaktır, bakalım kaç senede bitireceğiz bu işi :)

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Görüşemiyoruz....

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 25 Tem Pzt, 2011 19:49

Esat Bey...Uzun bir zaman oldu görüşemiyoruz...Tatilden döndünüz mü...Eğer tekrardan bilgisayarın başına geçtiyseniz bana mesaj yazın....

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Tem Pzt, 2011 19:52

Sami Bey geçtim geçmesine ama bu projeye hiç el atamadım, daha doğrusu bir iki düzeltme için attım fakat şunu gördüm ki, yanlış yerden başlamışım zaten yazmıştım galiba sorunu. Aslında bu hali ile üzerinden devam edebilirim ama hattan daha çok çevre düzenlemesi çok büyük bir sorun olarak gözümde büyüdü :(

Kesinlikle unutmuş değilim ama ihmal ettiğimi kabul ediyorum, kusuruma bakmayın.

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Cevap

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 02 Ağu Sal, 2011 01:48

Esat Bey , Bilgisayarınızla tekrardan buluşmanıza memnun oldum...Dediğiniz gibi Metro Projesi de benim gözümde büyümekte...Bırakın elimi sürmeyi yanaşmaya bile korkuyorum...Bu konuda tek söylenecek şey Bu işe kafayı fazla yormayalım olacak galiba...

Sizinle görüşemediğimiz sürede ben Railworks Eklentileri ile ilgili bir çok dosya indirdim...Railworks ücretsiz DLC Eklentileri adıyla tabir ediliyor...Bu dosyaları hemen hemen Railworks oyununa kurarak dahil ettim...Editörde yapılabilecek bir çok yeni nesneler , yeni lokomotifler var..Özellikle Demiryolu işaret seçenekleri çok iyi derim...Bunun yanında yeni raylar ve dikdörtgen tüneller, değişik köprü ve viyadükler , farlı güzellikte ağaçlar ve zemin malzemeleri, çok harika olan istasyon tipleri ve sayamadığım bir çok şey...Bunları eğer isterseniz dosya olarak gönderebilirim...Ve ayrıca çok yeni Rotalar indirdim..Herbiri harka derim...Bunlardan biri İtalia-Francia Route...Norther Europa Route...SE-Testroute Rotası gibi...Tabiki bu yeni rotaların doğru çalışması için eklentilerin yüklü olması gerekir..Ayrıca Editörde Bunları düzenleyip hazırlamam gerekir..Hazırladıktan ve bazı düzenlemeler yaptıktan sonra bu yeni rotaların verilerini gönderebilirim..Ama nesneler ile ilgili eklenti dosyaları zaten hazır durumda, bu dosyaları ne zaman isterseniz gönderebilirim..Selamlarımla...

Sami Samioğlu

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 Ağu Sal, 2011 11:32

Sami Bey çok teşekkürler, ben hala bir şekilde yapabiliriz düşüncesindeyim ama kafa patlatmaktan ziyade önce vakit istiyor, sonra da topoğrafya için çok ciddi kafa yormak gerek evet.

Hatlardan ziyade istasyon ve tünel yapıları ile ray tipleri, işaretler gibi yapıları gönderebilirseniz memnun olurum, denemek isterim, çünkü mevcut editörde zaten pek çok yapı bizim hattımıza uygun değil, belki daha uygun bir şeyler çıkar.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Ağu Prş, 2011 23:44

Sami Bey araştırmalarınız için teşekkürler yanlız ben bir yanlışlık yaparak üstteki linki istemeden sildim, :( kusura bakmayın. Eğer elinizde ise tekrar yüklerseniz memnun olurum.

O ray ile zemini birbirine eklemek, daha doğrusu yapıştırıp kurmak videolarda çok kolay gösteriliyor ama ben vakıf olamadım yani istediğim gibi olmuyor. Burada tekrar belirtiyorum, kesinlikle ama kesinlikle sıfırdan bir hat yapmak için;

1. Öncelikle hattın geçtiği bölgeyi çok iyi gözlemlemiş olmak ve hatta çok iyi biliyor olmak.

2. Google Earth gibi programlar üzerinde coğrafi konumları iyi tespit edip doğru yerleşimler yapabilmek,

3. Editörde hiç çalışmadan bir storyboard hazırlayıp, gerekiyorsa kağıt üzerinde hattı çizmek, eş yüzey eğrilerini belirlemek ve önce topoğrafyayı hazırlamak,

4. Yardımcı programları iyi şekilde kullanabilmek,

5. Ve tabii ki görsel yeteneği editör ile birleştirebilmek gerekiyor.

selim
Abonman

simulasyon

Mesaj gönderen selim » 03 Şub Cum, 2012 21:07

bu proje ne aşamada? bitti mi yoksa öylece kaldı mı?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: simulasyon

Mesaj gönderen Esat » 03 Şub Cum, 2012 21:12

selim yazdı:bu proje ne aşamada? bitti mi yoksa öylece kaldı mı?
Selim boşa çıksam halledicemde yardımcı programı bir türlü çalıştıramadım, daha doğrusu çalışıyor ama tüm hattın google earth üzerinden haritasını almak kasıyor, resimleri alamıyor, ya 3-5 kuruş ödeyip lisanslı almak lazım ya da küçük küçük resimler alarak uygulamak.

Şimdi programın ismi aklıma gelmiyor ama çok faydalıydı, eğer hattın geçtiği bölgenin eğimlerini biliyorsan, google earth görüntüsü ile birebir hattı çiziyorsun, çevre binalar tam olması gerektiği yerde oluyor, köprü ve tünel geçişleri falanda daha doğru, bu hesapla bakarsan 3.parti programlar ile yapmak kolay, sıfırdan zor. Aslında en kötü tarafı oyunda metro araçlarının olmaması, onuda şimdi ismi aklıma gelmeyen bir 3d program ile tasarlayabiliyorsun aslında, bitirebilsek harika olurdu ama yarım kaldı. Profesyonel yaklaşmak lazım add-on yapıp satmak lazım başka türlü el değmiyor :)

“Sitede Yürütülen Projeler” sayfasına dön