tkn-D.18 » RailWorks M1 Hattı Harita Tasarımı [Oyun/Simulasyon]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

tkn-D.46 » RailWorks M1 Harita Tasarımı [Oyun/Simu

Mesaj gönderen Esat » 01 May Pzr, 2011 21:47

Sami Bey' in geliştirmekte olduğu RailWorks tren simulasyon oyunu için İstanbul metro hatları projesi çerçevesinde ilk çalışmalar ve bilgiler bu başlıkta derlenecektir.
En son Esat tarafından 12 Tem Cum, 2013 19:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

İstanbul Metrosu

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 02 May Pzt, 2011 01:58

Wos'un İstanbul Metrosu belkide hiç gelmez..Ama İstanbul Metrosunu yapalım desem..bu adam aklını yitirmiş dersiniz..Evet ben profesyonel Ressam Proje ve Tasarımcıyım..Zaten Ressam olmak ile doğanın benzerini Tualime aktarırım..Bu ALLAH'ın verdiği kabiliyet...ve biraz da kendimi geliştirmeme bağlı..Bu bağlamda İstanbulu yapabilirim.....Nasıl mı..Railworks Editör'ü ile..
hemen hemen her şeyinin benzerini yaparım da..%100 tıpkısı olamaz..Çünki Editör de Cami yapı seçeneği yok..Ama camiye yakın yapılar var..Kesinlikle yerin altından Metro gidecek..arada bir yer yüzünede çıkacak.Ne dersiniz.
Saygılarımla...

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

İstanbul Metrosu oyunu

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 02 May Pzt, 2011 13:11

İstanbul Metrosu oyunu...Hazırlıklara başladım.Önce tasarıyı kafamda kurarım,nasıl olmalı nasıl yapmalıyım.Sanra uygulama hazırlığına başlarım.Dün gece internetten çeşitli açılardan Boğaz Köprüsü ve İstanbul resimleri indirdim.Sonra İstanbul Metro resimleri..Hazırlıklar bitince deneme testler yapacağım...Tabi bu aşamada sizlerin de desteğine ihtiyacım olacak....Nasıl bir destek derseniz,onuda anlatırım.İstanbul'a hiç gitmedim,ancak resimlerden tanıdığım kadarı ile tanıyorum..Yanlışlarım olabilir,siz uyarırsınız..destek bukadar..Peki deneme test oyun size nasıl ulaşır..Çok kolay..Saygılarımla..

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

İstanbul Metrosu oyunu

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 02 May Pzt, 2011 13:39

Esat Bey...Railworks'u hazırlayanlar,bu sadece oyun olmasın,kendi oyunlarını yapsınlar diye geliştirilmiş Editör programını da oyun içine dahil etmişler. İster kendi şehrimi yaparım,ister yabancı..Bu özgürlüğü Railworks vermiş.....
Bu anlamda istediğimi yaparım...İki sorun var,biri camiler,diğeri Türkçe tabelalar..Kendi Editörün de bir çok tabela var ama bana Türkçe lazım..Belkide onuda bulurum..Diyelim ki deneme test oyunu oldu..bunu nereye nasıl kuracağız..Railworks Hedef bulda,CONTENT Klasörü vardır.Burda Route içinde her oyun numaralarla kayıt edilmiştir.İstanbul Metrosu oyunu numarasını bu Content-Routeye kopyala yapıştır yapılırsa,oyuna girdiğinizde oyun seçenekleri listesinde İstanbul Metrosu yazısını görürsünüz.Ona tıklayın girin oyuna, benim yaptılarımı görün ve inceleyin,hatta deneme Metrosunu da sürün...
Saygılarımla...

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

İstanbul Metrosu oyun Projesi

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 03 May Sal, 2011 15:47

İstanbul Metro oyun projesi üzerinde dün gün boyunca Railworks Editörde aralıksız çalıştım..Yer olarak Böğaz Köprüsünü bölgesini seçtim.Boş arazi Editöründe dağları,tepeleri,yolları,evleri,binaları,ağaçları yerleştirdim.Editör menüde en büyük deniz görünümlüye yakın dev nehri yerleştirerek, en uzun köprüyü yerleştirip oto yolu üstüne kurdum.%40 tamamlayınca, save kaydı alıp yaptığım deneme oyunu çalıştırdım.Kamera ile Köprü yanına gelerek inceledim.Deniz ve Köprü iyi oldu..vasıtalar köprü üzerinden geçmeye başladılar..Şunu açıklamak isterim..Editörde mekanı yapmak benim için Tablo yapmak gibidir..Resim yapıyorum sanki..Düşünüyorum,tamamda bu Metro nereden gidecek...Denizin altından mı...Hayır dedim...Denizin üstünden..Metro köprüsünü kurdum rayları döşedim,iş bitince Metroyu kurup sefere çıktım... Herşey iyi görünüyor..ama daha bitmedi..%60'nı tamamladım..Saygılarımla

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 May Sal, 2011 15:52

Bir kaç ekran görüntüsünü Print Screen ile alarak paylaşabilirmisiniz, mesaj yazma alanında sol altta Resim Yükle butonu göreceksiniz, oradan siteye yüklerseniz memnun olurum.

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Cevap

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 03 May Sal, 2011 17:07

Esat Bey..İnternette daha yeniyim..bilmediğim şeyler var..Railworks'un nasıl kurdu olduysam,internetinde kurdu olurum sanırım..uyarınız ve mesjlarınız için teşşekkür ederim..gereken bilgileri aldım.Profilinizi okudum ilgi alanızın ve aktif alanızın metro projeleri olması ile ortak noktamız var demektir..buna sevindim,zira yaptıklarımı ve yapacaklarımı daha iyi anlarsınız...Gelelim metro proje oyuna..İstanbul haritasını iyi inceleyeceğim.Aksaray Boğaz köprüsüne göre hangi yönde..sorun değil yaparız.Editörde köprünün hemen ilersine açık alana ana Metro istasyonu kurdum.Tabiki editördeki malzemele göre..bence iyi görünüyor..Ama isterseniz Merkez istasyonu oyunun başlama yerini Aksaray olarak veririm oradan başlar...Kısaca metromuz kimi zaman yer yüzüne çıkacak,kimi zaman da tünelde gidecek...tünelin bitiminde yine bir istasyon..yolcular metroya binecek ve metro tekrar tünele girecek..Ara ıstasyonları tünel giriş ve çıkşlı...Hattın uzunluğu ve kaç adet ara istasyon kurmalıyım bilmiyorum.Ama en az 10 adet olmalı bence..hat kısa olmamalı ki doyurucu olsun..Şunu belirmek isterim,editörde bunları yapmak kolay değil..Bakalım göreceğiz nasıl olacağını..Dediğim gibi Tabela konusu sıkıntılı..Yani istasyon isimleri..onada çözüm buldum sanırım.Her istasyona bir numara vermek.Çünkü menüde numaralar var 16'ya kadar..Aksaray ( 1 ) diğer istasyon ( 2) gibi..işte size options..(1) numarasını istasyonda görülünce evet burası Aksaray,olduğu anlaşılacak...Yinede Tabela konusunda çözümünüzü bekliyorum..Saygılarımla..

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

İstanbul Metrosu Oyun Ekran Görüntüs

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 03 May Sal, 2011 23:29

Esat Bey...Oyunla ilgili Ekran görüntülerinden bazılarını Railworks Otomatik resim çekme vasıtasıyla oyundan çektiğim detayları gönderiyorum.Hatam olursa acemiliğime sayın..öğreniriz inşallah..Saygılarımla..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 May Sal, 2011 23:59

Tabelalar için editörde istasyon tabelaları düzenleme seçeneği yokmu acaba, hafta sonuna doğru oyunu yeniden kurup bir incelemem lazım editör kısmını, açıkçası hiç göz atmadım, bakalım eğer tabelaları düzenleme ya da resim yükleyerek yapma şansımız var ise kolay, hallederiz onları, Aksaray-Havalimanı güzergah haritası için ilgili başlıklarda var, onlarında linkini atarız size gerekirse, başlangıç için İstanbul' un tamamını şekil olarak modellemektense sadece hattı modellemek daha mantıklı olabilir, yine de siz bilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Railworks Uygulamaları

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 04 May Çrş, 2011 05:25

Kısaca kendimden bahsederek oyun yorumlarına geçeceğim...Bilgisayar ve internet için vaktin çoğunu buraya ayırdım..Emekliyim 55 yaşındayım.Bazı sağlık nedenleri ile çok az uyku ile yetiniyor vakti geçirmek için meşgeleler buluyorum.Bu meşguliyetln biri de Railworks...Bu gece internetten indirdiğim 30 yakın Railworks ek paketlerin bazılarını yükledim.Hagen to Siegen oyunun Free Roam Serbest sürüş seçeneği Edtörüne girip baktım.Tren menü listesine beyaz renkli son model Hızlı Tren olan DE-ICE3 4033-Apmzf gelmiş.Hemen treni ve ara vogonları yerleştirip
hedef varış komutu vererek çalıştırdım..Ekran görüntülerini göndereceğim.müthiş bir hız...sonuçta virajı alamayarak devrildi..niye çünkü bü hat ona göre değil..ona ancak çok keskin viraj olmayan hat lazım ki devrilmesin.sanıyorum hızı 300 veya daha fazlası olur..Railworks 2 ana oyun kurulumunda bu hızlı tren yok..ancak ek paket ile menüye ilave edilir. Saygılarımla..

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Railworks Uygulamaları

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 04 May Çrş, 2011 06:06

Yazınızı okudum..İstanbul Metro oyun projesiyle daha çok uğraşacağız ve en iyi olanı yapacağız buna emin olun..1-2-3-4 oyun projesi ile devam edeceğiz..En son ekran görüntülerini görünce daha iyi fikriniz olacak..Bunu sonraya bırakıp Railworks uygulamalarından söz etmek istiyorum,zira Railworks'u bilmek editörde daha iyi olmak demektir..açıkcası oyun oynamayı aştım projelendirme safhasını yaşıyorum.bu müthiş bir şey..Size bazı fikirler vermek isterim ..Railwork 2'yi bilgisayarınıza kurduğunuzda mesela C'ye kurdu iseniz, D'ye bir klasör açıp kurulum dasyalarının hepsini kopyala yapıştır yapın..Böylece her iki yerde de birbirinden bağımsız çalışırlar. Bunu neden diyorum..zira size göndereceğim ek paketleri bu yedeğe kurun ki ana kuruluma her ihtimale karşı zarar gelmesin..bu ek paketlerde çok şeyler var..bunlardan biri dediğim gibi hızlı trem..müthiş güzelliği olan BNSF çeşit renklerde Dizeller.Belki siz hoşlanmıyorsunuz ama Almanları yaptığı BR52 Steam sesi ve çalışması ile çok harika derim.Tabela konusunu ek paket olarak aradım,bulamadım.Modelleme programı ile acaba yapılabilir mi?yapılsa bile Railworks'da çalışırlarmı şüpheli..zira kendi ek paketleri dahi yüklendiğinde gelmiyor.zaten kendileride çalışma garantisi vermiyorlar..Bazıları Railsimulator uyumlu, bunlar Railworks da çalışmayabilir.Fakat bir çok ek paketi kurdum çalışıyor..Kurulumu yapın editörde birşeyler yapın,daha çok görüşürüz..Saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Railworks Yorumları

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 04 May Çrş, 2011 06:52

Sizlere yine unutmadan ipucu vereceğim..Hani D'ye de Railworks'u yedeğe alın demiştim ya..bu yedekte ne yaparsanız yapın..her şeyine girin kurcalayın araştırın..böylelikle çok şeyini öğrenme imkanı olur..diyelim çok yanlış şeyler yaptınız oyun hiç açılmıyor..çözümü var..D'deki bozduğunuz oyunun dosyalarına girin,en üste olur genellikle Asset Dosyası ve Content Dosyası var.Onları silin,ana kurulum olan C'dekinin dosyalarına girip oradaki Asset ve Content dosyalarını kopyala yapıştır yapın.Oyun açılacaktır.Tarafımca denenmiştir.Yinede ilk önce Asseti kopyalayın bakın açılıyormu.açılmıyorsa Contenti de kopyalarsınız..Çünki hangi dosyaya zarar verdiğini bulmak imkansızdır..Dediğimi yaparsanız sorun çözülür.Fakat editörde bazı yaptığınız uygulamaları göremez iseniz şaşırmayın,zira Content sıfırdan kopyalandığı için uygulamalarınız silinir.Tekrar baştan başlarsınız.Ben hep öyle yaptım..ve öğrendim.Başka önemli ipucu daha..Ediitörde birşeyler yapnınız,emek verdiniz..zarar gelmesini istemiyorsunuz diyelim..D'de kurulu Content girin.Route çift tıklayıp açın..içinde asıl oyuna ait numaralar Binli numaralardır,bin- ikibin-üçbin ve en son sekizbindir..bunların haricinde örnek:c6377a8-312d-4194-9605-e..gibi numara görürseniz işte sizin oyun Editör numarasıdır.başka bir yere yedeğe alın.işlem tamam..yaptığınız iş garanti altında.bozulan oyun editör numarasını silip yedektekini kopyalayın.geri gelmiş olur..Saygılarımla.

“Sitede Yürütülen Projeler” sayfasına dön