tkn-İU.46 » Yolculuk Planlama Uygulaması

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Eki Prş, 2008 13:44

Yaklaştır ve uzaklaştır hâlen "ters" bence.
İstasyon Arama'da ben burada Türkçe harf giremiyorum, kodlaması klavyeyle doğru olduğu hâlde, yanlış bir şey çıkıyor, Ş meselâ Í oluyor.
İkonlar güzel ... belki az biraz daha hızlı tultip gelse? Bir de hat numarasının hat numarası olduğunu anlatmalı, İngilizler (ve Türkler) bilmez :P
Başlangıç ve Varış noktaları girildikten sonra ne oluyor?

Harita ve hat plânı hâlen yok herhalde.

Birşey daha ... en solda açılan pencerecik solda kayboluyor, en sağda da sağda ve altta.

Fıstık Ağacı değıl, Fıstıkağacı.

B. Alabay

selim
Abonman

Mesaj gönderen selim » 23 Eki Prş, 2008 15:12

alabay yazdı:Yaklaştır ve uzaklaştır hâlen "ters" bence.
görsel kısımları Esat düzelticek.
alabay yazdı:İstasyon Arama'da ben burada Türkçe harf giremiyorum, kodlaması klavyeyle doğru olduğu hâlde, yanlış bir şey çıkıyor, Ş meselâ Í oluyor.
Önceki mesajda dediğim gibi linux işletim sistemlerinde flash player'da öyle bir sorun var. unicode girişleri hatalı algılıyor.Adobe'ta bu hatanın durumu şu an "in progress" olarak görünüyor. player versiyon 10 daha yeni çıktı, umarım versiyon 11'de düzeltirler.
alabay yazdı: İkonlar güzel ... belki az biraz daha hızlı tultip gelse?
şimdi bana da tooltipler yavaş gibi geldi. v4_2'de hızlandırıcam.
alabay yazdı: Bir de hat numarasının hat numarası olduğunu anlatmalı, İngilizler (ve Türkler) bilmez :P
Doğru. Fakat henüz o hat numarasına tıklanacak mı ve tıklanınca ne çıkacak o belli olmadığı için ona tooltip veya bir işlem eklemedim. Aslında o numaraya tıklanınca haritanın uzaklaşıp, o hattın tamamını göstermesi iyi olur. sonraki versiyona ekleyelim.
alabay yazdı: Başlangıç ve Varış noktaları girildikten sonra ne oluyor?
o noktalar seçildikten sonra normalde iki nokta arasındaki güzergahı ve alternatif güzergahları veren bir işlem yapılıyor. Şu an doğru şekilde çalışmadığı için (hafif çuvallama) mevcut versiyonda o işlemi iptal ettim. Yolculuk planlayıcısı üzerinde sakin ve ağrısız bir kafayla yeniden çalışmak gerekiyor.

alabay yazdı: Harita ve hat plânı hâlen yok herhalde.
haritaları Esat'ın google maps'ten araklamasını bekliyoruz. Hat planları da esatın ellerinden öper.
Şu an sadece M1 ve T1'de hat planı mevcut. fakat uygulamada bir eksik var, o da şu;
hat planını görmek için bir istasyona tıklayıp açılan menüden(popMenu) hat planı butonuna tıklamak gerekiyor. Yani alttaki menüde hat planı Tab'ına tıklayınca kendisi seçili hattın planını yüklemiyor, sadece son yüklenmiş planı gösteriyor.
istasyonlara tıklayınca çıkan menü gibi bir de hatta tıklayınca çıkan bir menü ekliycez, ondan sonra hat planındaki bu eksikliği gidericez
alabay yazdı: Birşey daha ... en solda açılan pencerecik solda kayboluyor, en sağda da sağda ve altta.
Evet, kurcalayınca böyle şeyler çıkıyor. ilk revizyonda bunu düzelticem.
alabay yazdı: Fıstık Ağacı değıl, Fıstıkağacı.
bu da esatın ellerinde öper.(Esat: dikkat et xml'ler unicode, normal kaydetme sakın)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Eki Prş, 2008 15:15

Yaklaştır ve uzaklaştır hâlen "ters" bence.
Aynen dediğin gibi Başar sence ters :) bakalım bir başkalarına göre de ters mi? :D :D

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Eki Prş, 2008 15:18

Önceki mesajda dediğim gibi linux işletim sistemlerinde flash player'da öyle bir sorun var.
Evet de, benimkisi Linux değil ki, koskoca Mac OS X. Onda da mı var acaba o hata? Player Plugin 10 burada.

Hm, haritalar ve gıgık demişiniz ... aman dikkat! Birincisi, Google'den müsaade almak. İKİNCİSİ (buna bazen unutuyorlar), resim hakkı sahiplerinden müsaade. O ... bidakkaaaa ... şu Kırrom... ay pardon, Gögl Örs'ü bi çalıştıriiim ... Digitalglobe ve Basarsoft. Ne yazık ki ş'siz :-)
Anlaşmak gerekir, yoksa pahallı olabilir. Linux dünyasında galiba bir alternatif proje vardı, oğpenssoors, ama ismi neydi yahu, Marble falan? Öyle bir şey işte ... o da çözüm olabilir.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Eki Prş, 2008 15:23

selim yazdı:şimdi bana da tooltipler yavaş gibi geldi. v4_2'de hızlandırıcam.
Bilmem nesi yavaş? hemen gelmesini mi kast ediyorsunuz? Ama o zamanda ikonlar arası geçişte algılama sorunu yaşanmayacak mı?
selim yazdı:Doğru. Fakat henüz o hat numarasına tıklanacak mı ve tıklanınca ne çıkacak o belli olmadığı için ona tooltip veya bir işlem eklemedim. Aslında o numaraya tıklanınca haritanın uzaklaşıp, o hattın tamamını göstermesi iyi olur. sonraki versiyona ekleyelim.
Bu söylediğin referans uygulamada vardı zaten hatta konuşurken yapılabilirmi dedik diye hatırlıyorum ya da ben bir yerlere not almıştım. Hat numarası ile ilgili farklı bir şeyler yapılabilir, örnek Başarın dediği gibi aktarma noktasına tıklayınca üstte oradaki tüm istasyonları listeleyip kullanıcı istediğini seçince onun bilgileri gelir, aktarmalar için orda ikon var ama onda şimdilik hat listesi çıkıyor :) Hat listesi için ayrı bir ikon göndereceğim ama onun içinde onun baloncuğunuda uzatmak lazım biraz, yapıcam onu, aktarmalar için ayrı bir pencere daha eklemek lazım.

Ayrıca aktarmaların adam gibi olması için ben bütün istasyonların otobüs aktarmlarını yazdım ama sadece hat numarası ile güvenilir bir gönüllü bulup bu hat numaralarının isimlerini de yazdırmak lazım :D
selim yazdı:haritaları Esat'ın google maps'ten araklamasını bekliyoruz. Hat planları da esatın ellerinden öper. Şu an sadece M1 ve T1'de hat planı mevcut. fakat uygulamada bir eksik var, o da şu; hat planını görmek için bir istasyona tıklayıp açılan menüden(popMenu) hat planı butonuna tıklamak gerekiyor. Yani alttaki menüde hat planı Tab'ına tıklayınca kendisi seçili hattın planını yüklemiyor, sadece son yüklenmiş planı gösteriyor. istasyonlara tıklayınca çıkan menü gibi bir de hatta tıklayınca çıkan bir menü ekliycez, ondan sonra hat planındaki bu eksikliği gidericez
Haritalar için farklı bir çözüm düşünüyorum, google map ten araklamak kolay iş en sona kalsın ama örnek olsun derseniz hemen koyayım bir iki tane problem değil, ben belirtmeden selim oradaki sorunu belirtmiş benzer bir problem info tab ında da yaşanıyor, yani içerik kullanıcının tercihine göre kendini yenilemiyor şu anda.
alabay yazdı: Birşey daha ... en solda açılan pencerecik solda kayboluyor, en sağda da sağda ve altta.
Bu nerde yahu hiç rastlamadım??

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Eki Prş, 2008 15:29

Aynen dediğin gibi Başar sence ters
Bak şindi kızcam ama ha!
Ders mi istiyorsun?! :-)

1. Nece yazıyoruk? Lâtince. Yani ... soldan sağa.
2. Matematikte küçük ne demek? < demek. Böyyük? >. Böyyük-küçük müüü A><B, küçük-büyük mü gösterilir? A<>B. İkincisi "Kenaz" oldu galiba.
3. Genel olarak bir şey oluşurken neden neye doğru gider? Küçük->Büyük? Yoksa büyük->küçük (senin kaos hariç)?

Ergo ... acep neden tüm Human Interface Guideline makalelerinde küçük ve sonra büyük diye gösterilir?

Yani o bence galiba düşünülmüş bir şey.

Hadi, şimdi git, değiştir ;-)
Veya gayrıdelil anlat bize.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Başlık

Mesaj gönderen alabay » 23 Eki Prş, 2008 15:31

A, şu başlığa linki yazsak (veya koysak) olur mu? Erişme kolaylaşır.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Eki Prş, 2008 15:31

Bu dünyada sağdan sola yazanlarda var, nasıl ki tüm ülke pc lerinde çalışsın diye unicode yapıyoruz, demek ki kimsenin latincesi bizim için önemli değil? beynelminel olması önemli o zaman ters kavramı görecelidir, sana göre ters, başkasına göre düz olabilir.

Ama illa mantık arıyorsan buyur sana mantık, bilgisayar kullanıcıları yani senin beğenmediğin şu hani xp den memnun olan vistayı anlamayanlar varya, işte bu programın hitap edeceği kitlenin büyük çoğunluğu da böyle ve biliyormusun bu büyük çoğunluk menüsü sağda siteleri bile dolaşmıyor, neden menü solda olunca işte bilgisayar ergonomisi, internet ergonomisi oluyor, bizde programın amacı itibari ile insanların ne yapmasını istiyoruz? Haritaya zum yapmasını o zaman zum yapma butonu doğal olarak + solda olur :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Eki Prş, 2008 15:37

Hayır, olamaz. Biz bütün bunları şu an Lâtince yazıp gösteriyoruz. Erepçe yaparsan, başka. Ama o zaman M5'in yanına, anlaşılması için bir de م٥ yazman gerek. daha da fenası, bu da İranlı ve Tacik için geçerli değil, onlara servis için bir de م۵ eklemen gerek. Çin'i eklemeyeyim, o zaman zaten yine yukarıdan aşağı gerekir ... ama bak işte, onlarda da bir istikamet var. Veee? Köçökktenn böyyökkeee.

Moor tu riid an risörç: <http://en.wikipedia.org/wiki/User_interface_design>

B. Alabay

selim
Abonman

Mesaj gönderen selim » 23 Eki Prş, 2008 16:02

büyük küçük olayını çözünce istediğiniz gibi yapın ben ona karışmıyorum:)
Evet de, benimkisi Linux değil ki, koskoca Mac OS X. Onda da mı var acaba o hata? Player Plugin 10 burada.
Mac'im olmadığı için deneyemiyorum. Eğer aşağıdaki linklerde sayfada bulunan iki kutuya da türkçe karakterleri girerken sorun oluyor ise demekki mac'te de bir sorun var

tükçe http://www.ulasimturkiye.com/route/text.html
unicode http://www.ulasimturkiye.com/route/text_uni.html

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Eki Prş, 2008 16:13

Eğer aşağıdaki linklerde sayfada bulunan iki kutuya da türkçe karakterleri girerken sorun oluyor ise demekki mac'te de bir sorun var
Sorun var :(

B. Alabay

selim
Abonman

Mesaj gönderen selim » 23 Eki Prş, 2008 16:17

Alttaki tablarla olan sorun aslında sorun olmayabilir.

Normalde istasyon veya hat seçilip onun özellikleri alttaki tablarda görüntüleniyor.
Yani son incelenen bilgi orada kalıyor. Böyle olması bir bakıma doğru gibi. Zaten yeni seçilen istasyonun bilgisini görmek için popMenu'deki butonlar kullanılıyor.
Eğer iki yönlü bir erişim sağlamak gerek derseniz, o zaman seçilen her istasyonda hat bilgisi/hat planı/aktarma vs. bilgilerini o pencerelere yükleyip, pencerenin açık/kapalı durumu ile oynamamak lazım.
Kullanıcı açısından hangisi daha doğru doğru olur onu düşünmek lazım

“Sitede Yürütülen Projeler” sayfasına dön