tkn-İU.46 » Yolculuk Planlama Uygulaması

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 Eki Sal, 2008 17:46

Olmuyr.
Ama anasayfa yerine BAŞLIĞA koysanız linki ... neden dolaşayım, pat diye klik yapamayayım? Ama zaten, düzelttiğin de olmuyor ya :-)

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Eki Sal, 2008 19:02

basliga nereye koyayim anlamiyorum bu konunun basligina diyorsan mumkun degil, icine diyorsan her on mesajda bir tekrar yazmak lazim, giriste tekrar sifre yazmakla ilgili problem varsa valla hem sofor mahalli hem bes kurus olmuyor .

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 Eki Sal, 2008 20:48

Asıl başlığı diyorum, evet. Neden olmuyor? Bari "www.bilmemne.cart/curt" diye yazılsa.
ben hiç bir şekilde giriş yapamiyorum. Ama şimdi de denemedim, onu da söyleyeyim, çünki kendi iCab'imle yolda değilim şu an, başka bilgisayarın Safari'siyle ...

B.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Eki Sal, 2008 22:04

yahu basar, adami fitik etme herseyi biliyorsun bunumu bilmiyorsun. Hazir bir forum yazilimi bu soylediginin olabilmesi icin tum bu sistemin sifirdan yazilmasi lazim varmi bedavadan bizim icin yazacak biri?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Eki Çrş, 2008 01:50

Valla ben erişiyorum yani bilemiycem problem nerde :) fleshimizi bir de Apple Safaride test ettim, normally olarak yüklüyor bir sorun yok, karakter seti problemi de yok ama sanırım bu daha çok işletim sistemi ile alakalı yoksa ben başından beri yanlışmı anlıyorum? Flash uygulaması Safaride çalışıyor ama scroll yemiyor :) yani scroll zoom yapmıyor ama sorun değil, Safari kullananlarda yerleri ters olan + ve - işeretlerine basarak zoom yapsınlar demi Başar :D

Bunun dışında bir problem yok erişiliyor. Bu arada harita ile ilgili bir eksikte benden Haliç tramvayını mevcut çizgisi ile çizmişim o proje çizgisi ile çizilecek :) bir sonraki mesajımda Mehmet' in belirttiği eksikleri tek bir maddede toplayacağım, Başar sende şu karakter problemlerini toparlarsan bir de Selim bir akış şeması verecekti ona göz atarsak herhalde yol haritamızı çıkartmış olacağız henüz tam kaybolmamışken halledelim.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 29 Eki Çrş, 2008 09:00

Bak şimdi yine ... vaktim kıt, on dakikada çıkmam gerek. Şimdi nerede bu harita?! Arayım mı, bulayım mı ...
Başlıga YAZMAK o kadar zor mu? Kliklenemezse de, yaz bari (görelim ki, kopyalayapıştır yapabilelim).
O senin zoom konusunu anlamadım. Ne zoomu ve ne?
+ ve - çevirmen gerek, düpedüz yanlış sırada.
İşletim sistemiyle ilgili problem ... daha çok Adobe ile ilgili. Öyle görünüyor ki, Unix ve Linux sistemlerinde Unicode girişini (harf girmesini) becerememişler. Böylece Mac OS X (Darwin)'de de olmuyor, evet.

B. Alabay

Ek: sana dün iki mesaj yollamıştım, vardılar mı?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Eki Çrş, 2008 12:34

Anlatamıyorum sanırım anasayfada Duyurularda direkt linki var işte ne arıyorsun anlamıyorum ki? Direkt senin eve posta ilemi göndereyim linki??? Ben anlamıyor sen ne diyor?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Eki Çrş, 2008 13:37

Evet Selim i online yakalamışken soralım :) şimdi selim info kutusunda tıklanan istasyonun hattını gösteriyordu, bunu değiştirmek lazım nasıl değiştireceğiz hani seninle metrobüs nasıl olacak diye tartışır iken bir durum ortaya çıkmıştı, eğer bir yerde çok yakın aktarmalar (Zeytinburnu ya da İncirli gibi) varsa ya da aynı yoldan iki hat geçiyor ise onları sadece üstte gösterlim info ekranında aktarmalar olmasın, aktarmalar için ayrı bir kutu yapacağım orada tüm aktarmaları göstereceğiz, zaten senin yaptığın uygulamada adam aktarmaya tıkladığında oradaki tüm hatları aktif ediyor, dolayısı ile adam hangisi hakkında bilgi almak istiyorsa info kutusunda onun numarasına tıklayacak, bilgiler info kutusuna yüklenecek nasıl olar?

Bu arada harita üzerindeki düzenlemeleri yapıp fla halini sana attıktan sonra yeni versiyonu yükleyebilirmiyiz? Böylece grafik hatalar ve istasyon isim/konum hatalarını gidermiş oluruz?

selim
Abonman

Mesaj gönderen selim » 29 Eki Çrş, 2008 13:51

bilgiler info kutusunda nereye gelecek. veya o info kutusunun şu anki hali doğru ve kullanışlı mı? o mantığı yeniden kurmak gerekir mi?

haritanın son halini sana atmıştım galiba, şu an sitede yüklü olan.(4_2)
yoksa yeniden atayım.

aşağıda anasayfadaki harita linki:
Resim

arasıra haritaya girilememesi serverdaki dandiklikten kaynaklanıyor olabilir. eğer foruma giriliyor da haritaya girilmiyor ise o da bizdeki dandiklikten kaynaklanıyor olabilir. eskisi gibi şifresiz giriş yaparız o zaman.

yolculuk planlayıcı için epey birşeyler denedim ama anlamlı birşey çıkmadı.
deep-first, breadth-first, tree search, genetic algorithm, A-star. bunların hepsini denedim ama bizim sisteme oturtamadım. o yüzden şimdilik elle hazırlanmış bir xml'den alabiliriz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Eki Çrş, 2008 14:00

bendeki v4 ama grafikte bir değişiklik yok, sen kodlamada bir şey yaptıysan bilemiyorum.

İnfodaki soruna gelince bu hali ile kullanışlı olmadığı sonucu çıktı ortaya, misal İncirli de herhangi bir noktasına tıklanınca M1 i ana istasyon diğerlerini aktarma gösteriyor ama oradaki 4-5 hattıda aktif ediyor, dolayısı ile RATP de hani sen demiştin ya üstte listeliyor istediğini seçiyorsun o mantığın daha doğru olduğu ortaya çıkmış oldu. Yani aktarmalar için ayrı bir kutu yapacağız, tabi o zaman xml düzenlemesi nasıl olacak mevcut şu :

Kod: Tümünü seç

<hat name="m1" ilk="yenikapi" renk="0xEF0010">
	<ist>
		<isim name="m1_yenikapi">Yenikapı</isim>
        <aktarma>
		<ak name="m2">
		<i s="180">m2_yenikapi</i>
		</ak>
		<ak name="m5">
		<i s="120">m5_yenikapi</i>
		</ak>
bu durumda xml tırtlar çünkü orada üstteki ikonu veren hat name, alttaki ikonları veren aktarma, hat name kısmı ile ilgili bir düzenleme lazım nedir?

selim
Abonman

Mesaj gönderen selim » 29 Eki Çrş, 2008 14:09

incirli'de karenin her köşesi ayrı hattı veriyor:) bir de üstünde bir yuvarlak var o da metrobüsü veriyor.
o sorunu söylemiştim ya ben.
şu olayın mantığını bir kararlaştırıp kuralları bir belirleyin bence :)

şimdi bu aktarma istasyonları epey bir problem gibi. incirli ve zeytinburnu gibi çok aktarmalı istasyonları ayrı noktalar halinde de koyabilirsin ama en doğrusu nasıldır bilemem. ulaşımcı sizsiniz. tabi buradaki uygulama ratp'daki gibi olamayabilir çünkü bizdeki ulaşım alt yapısının kendisi ayrı bir sorun sanki.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Eki Çrş, 2008 14:16

Bence senin o zaman dediğin gibi olmalı, aktarma da eğer aynı yerdeki aktarmadan söz ediyorsak, yani Bağcılar T2 - Bağcılar M3 kast etmiyorum, örneğimiz Zeytinburnu T1 <-> T2 <-> M1 burada tıklanınca üç hattıda aktif ediyor + birde metrobüs ama mesafe olarak metrobüs bağcılar örneği gibi değerlendirilmeli bence, o zaman Zeytinburnuna tıklanınca üstte sadece bir hattın ikonu ve altta aktarmaları değil, üst kısımda M1, T1, T2, 78 gibi numaralar olmalı, buradan ziyaretçi istediğine tıklayarak o istasyon/hat bilgilerine ulaşmalı bence doğru mantık bu, baştan onu kavrayamamışım Selim önermişti aslında ama tam içinden çıkamayınca bu hali ile bırakmıştık.

Mehmet yapılan güzergah düzeltmeleri

Bostancı hattını Marmaray üzerinden İDO ya indirdim

M2 hattı kuzey uzamasında Hacı Osman ile Darüşşafak yerleri değiştirildi

M7 hattı birinci etapta yanlış istasyon çıkartıldı eksik istasyon eklendi.

Marmaray-Havalimanını henüz eklemedim.

Tabi bu değişiklikler henüz görüntülenen harita üzerinde yok ama çalışmaya ekledim.
En son Esat tarafından 29 Eki Çrş, 2008 14:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

“Sitede Yürütülen Projeler” sayfasına dön