ist-RS.46 » İstanbul Raylı Sistem Yolculuk Planlayıcısı

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ist-RS.46 » İstanbul Raylı Sistem Yolculuk Planlay

Mesaj gönderen Esat » 30 Ağu Cmt, 2014 14:51

Bayağı bir uzun zaman önce üzerinde çalışmaya başladığımız ve en nihayetinde tamamlayabildiğimiz bir projemiz daha oldu :)

İSTANBUL RAYLI SİSTEMLER YOLCULUK PLANLAYICISI

Resim

Bu uygulamayı yapmaya çalışmaktaki amacımız çeşitli kurum ve kuruluşların ellerindeki tüm imkanlara rağmen nüfusu 17 milyon olmuş, kilometrelerce raylı sistem ve otobüs işletmesi olmasına ve her fırsatta örnek bir takım dünya kentlerine atıf yapılmasına rağmen bir yolculuk planlayıcı yazılımının olmaması idi. Bu projeye ilk olarak 2006 gibi daha çok hatlar ile ilgili bir interaktif bilgi veren ara birim ile başlamıştık, sonrasında 2007-2008 de bunu bir Yolculuk Planlayıcı haline getirme çalışmamız oldu o ortamda Flash üzerinde çalışan uygulama içerisinde yaptığım bir iki planlama hatası nedeni ile yazılım ile ilgili konularda geri dönüşler yaşadık. Bu arada bu programında tüm yazılım işlerini gerçekleştiren Selim ve Grafinery İnteraktif e de tekrar teşekkürlerimizi iletelim.

Daha sonra uzun yıllar uykuda bıraktığımız yazılımı uyandırdık, sebebi de geçen bunca zaman sonra bu çözümün İstanbul ile zerre kadar alakası olmayan yurtdışından birilerinin ticari çözümler ile ortaya çıkmasıydı, buna açıkça KIZGIN ve KIRGINIM. Her ne ise yazılım alt yapısı konusunda bir kararsızlık sonrasında şimdilik JAVA ile devam etmeye karar verdik ve Selim' in üstün gayretleri ile şu anki haline getirebildik. Bu aşamada yazılım için herhalde Beta sürüm diyebiliriz, sizler de doğal olarak tester olacaksınız :D

Programın çalışabilmesi için öncelikle bilgisayarınızda JAVA yüklü olması lazım, İE son versiyonu ısrarla isteyecektir, Chrome ve Firefox ta güncellemek istiyormusunuz diye sorabilir.

Ben Java ile ilgili ayarları genellikle İE üzerinden yapıyorum, diğer browserlar İE nin ayarlarını baz alıyor :) Daha önce linki gönderdiğim arkadaşların bir kısmı görüntüleyemedi bunun birinci sebebi java yüklü olmaması ikinci ve daha önemlisi de güvenlik ayarları. Uygulamanın çalışabilmesi için İE de güvenlik ayarlarının orta seviyeye çekilmesi gerekiyor

İnternet Explorer » Ayarlar » İnternet Seçenekleri » Güvenlik » İnternet » Orta

Resim

Bu ayarların ardından şunu yapmak gerekebilir;

Denetim Masası » Java » Security (Güvenlik) » Medium (orta) aynı ekranda sol üst köşedeki Browserların Java Çalıştırmasına İzin Ver - Enable Java Content In Browser seçeneği de aktif olmalı

Resim

Sonra Yolculuk Planlama linkinetıklayarak girdiğiniz zaman -ki oturum açmış olmalısınız!!- arabirime ulaşmış olacaksınız. Kurcalayabilenler görüşlerini, tespit ettikleri hataları bildirirlerse biz de daha iyi bir program sunmak için geliştirmeye devam edebiliriz.

Programdaki kullanım detaylarını da bir ikinci mesaj ile anlatacağım.

İSTANBUL RAYLI SİSTEMLER YOLCULUK PLANLAYICISI

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Ağu Cmt, 2014 15:38

Uygulamanın Kullanımı

Ana Ekran
Resim

Resim

1 numaralı kutu aracılığı ile istasyon ismi yazarak arayabilirsiniz, burada bulduğunuz istasyonu seçtikten sonra Buradan ya da Buraya linklerini tıklayarak onu seçili hale getirebilirsiniz, ikinci istasyonu da aynı şekilde seçtikten sonra sonuç üretilir ve ekranın sağ tarafında ve harita üzerinde güzergah olarak gösterilir.
Resim

1 numaralı kutunun sağ tarafındaki iki buton bu alanları temizlemeye, sol taraftaki ok işareti ise seçimi tersine çevirme işlemine yarar.

2 numaralı kutu haritanın bir küçük görünümünü verir, haritaya Mouse üzerindeki teker aracılığı ile yaklaşıp uzaklaşabilirsiniz, ayrıca 2 numaralı kutudaki + - eksi işaretleri ile de zum yapabilirsiniz.

Resim
Yine ana ekran üzerinde herhangi bir istasyona tıkladığınız zaman karşınıza o istasyon ile ilgili bilgiler gelir
Resim

Bu ekrandaki bilgileri şöyle sıralayabiliriz
1- istasyon ismi
2- yön 1 e gelen araç bilgisi
3- yön 2 ye gelen araç bilgisi
4- bu istasyondan aktarma yapabileceğiniz diğer sistemler
5- bu istasyona ait sefer tarifesi
6- bu istasyona ait özellikler, istasyonda verilen hizmetler
7- istasyonu varış noktası olarak seçme butonu
8- istasyonu başlangıç noktası olarak seçme butonu
9- seçilen istasyonun ait olduğu hat logosu

4 ve 9 numaradaki hat logolarına tıkladığınız zaman aşağıdaki göreceğiniz gibi, ekranın solunda açılan kutuda o hattın tüm istasyon listesi ve hangi istasyonlarında hangi hatlara bağlantı olduğu bilgisini görebilirsiniz. Yine bu sol taraftaki ekranda tıkladığınız her hat rengi daire sizi o hattın istasyon listesine götürecektir.
Resim

5 numaralı tarife butonuna tıkladığınız zaman ise o istasyondan geçen trenlerin saatlerini görebilirsiniz.
Resim

Sonuçları gösteren kutu içerisinde şu bilgiler yer alıyor
Resim

Sol sütun araca bin, araçtan in, yürüyerek aktarma gibi bilgileri içeriyor, burada aslında inen çıkan yürüyen merdiven, yürüyen bant bilgisine kadar verebiliyoruz sadece bu dataları toplamak gerekiyor :)

ikinci sütun bineceğiniz sistemin numarası ve rengini gösteriyor

üçüncü sütun bineceğini ya da ineceğiniz durağın adını ve bu iki durak arasında yapacağınız yolculuğu veriyor. Arada mesela 5 durak yazıyor ise bu yazıya tıkladığınız da hangi duraklardan geçeceğinizi de gösteriyor.

son sütun ise o aradaki yolculuk süresini gösteriyor.

Kutunun üst kısmında önce en az aktarma imkanını veriyor, sonra alternatif yolculuğu veriyor. (Şu an bazen garip aktarmalar gösterebiliyor, üzerinde çalışıyoruz :D)

Son olarak ekranın üstüne Mouse ile yaklaştığınızda bir bar açılıyor, burada hat türlerinden istediğinizi çıkartabiliyorsunuz ama bu şimdilik sonuç üretmeyi etkilemiyor, sadece haritada göstermiyor. En sağdaki buton ile tam ekran yapmayı sağlıyor.
Resim

ÖmerYILMAZ
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen ÖmerYILMAZ » 30 Ağu Cmt, 2014 16:06

İnceliyorum da çok güzel olmuş. İstanbul çok şanslı :D
Sizi tebrik ederim, emeklerinizle mükemmel hizmetler çıkarıyorsunuz. Bence bu projenin/uygulamanın daha çok kişiye ulaştırılması gerek.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Ağu Cmt, 2014 16:38

Ben teşekkür ederim, bazen garip sonuçlar üretiyor, bir de 2 den fazla sonuç veremiyoruz diye biliyorum, algoritma ile ilgili bir durumdu galiba :) kurcaladıkça bir şeyler çıkacaktır.

Görünüm üzerinde iyileştirmeler yapmak gerekecek, ayrıca harita şu anda hat yapısına oturmadığı yerler var, onu da elde geçireceğim. Metrobüs ile ilgili sefer bilgisi şimdilik yok, orada her hattı ayrı bir işletme olarak girmek gerekecek, aslında raylı sistemler ile ilgili bir yerde işi ne ama günde 1 milyon yolcu taşıyınca her yere angaje oluyor :) bir diğer husus istesek kolaylık ile deniz yollarını da ekleyebiliyoruz ama orada bizden kaynaklanmayan şeyler var, adamların doğru düzgün bir tarifesi yok, yani buluruz bir şekilde ama eften püften etkileniyor. O zaman da bu işin başında tam zamanlı bir adam lazım, iptal olan sefer oldu mu hemen girecek bilgiyi o hesaplamaya katılmayacak falan. Mesela şu an haritadaki istasyonlarda bunu yapabiliyoruz, istediğimiz istasyonu inşaat var diye kapatıp seçilmesini engelleyebilir ya da hattın belli bir kesimini işletme dışı bırakarak oradan tren geçmeyeceğini falan duyurabiliyoruz.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 01 Eyl Pzt, 2014 08:52

Abi eline sağlık, ama işyerinde güvenlik ayarlarından ötürü çalıştıramadım..
Evde deneyeceğim..
Haftasonu da yoktum burada, o yüzden bakamadım..
Eline sağlık, çok emek vermişsin..

Mehmet keles
Moderatör

Mesaj gönderen Mehmet keles » 01 Eyl Pzt, 2014 12:36

Yakışır kardeşime,
Esat, şu BVG'nin paralel bir uygulaması var bir bak derim. İnnotransta herkesi, Hall 25/211 nolu standımıza bekliyorum. Ayrıca ESAT/BEN/BAŞAR 2012 deki beraberliğimizi tekrarlayalım ne dersiniz.???

“Sitede Yürütülen Projeler” sayfasına dön