tr-RS.46 » İnteraktif Kentiçi Raylı Sistem Haritaları

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 27 Şub Çrş, 2013 23:34

Yani kadı kızında bu kadar kusur olur kusuruma bakmayın diyeceğim ama açıkçası diyemiyorum da
Çok güzel bir iş çıkarmışsınız , hatalar mutlaka olur. Gözümüze çarptıkça düzeltilir proje daha da iyileşir.

Bir de Önemli noktalara giden metro istasyonuna entegre temel otobüs hatları var bunlar da aktarma olarak istasyon bilgisine eklenebilir mi acaba ? Örnek vermek gerekirse;

1- Emek istasyonu - Güzelyalı İskelesi (1/GY)
2- Emek istasyonu - Mudanya İskelesi (1/M)
3- Üniversite İstasyonu - Güzelyalı İskelesi - Mudanya İskelesi (2/U)
4- Merinos İstasyonu - Gemlik Meydanı (101)
5- Arabayatağı İstasyonu - Yenişehir Havalimanı (80)

Metro istasyonlarına entegre çalışan başka otobüsler de var ancak yukarıda yazdıklarım Şehirler arası ulaşım noktalarına ulaşımı sağlayan hatlar olduğu için haritada aktarma seçeneği olarak yer alabilir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Şub Prş, 2013 00:02

btgn yazdı:Bir de Önemli noktalara giden metro istasyonuna entegre temel otobüs hatları var bunlar da aktarma olarak istasyon bilgisine eklenebilir mi acaba ? Örnek vermek gerekirse;

1- Emek istasyonu - Güzelyalı İskelesi (1/GY)
2- Emek istasyonu - Mudanya İskelesi (1/M)
3- Üniversite İstasyonu - Güzelyalı İskelesi - Mudanya İskelesi (2/U)
4- Merinos İstasyonu - Gemlik Meydanı (101)
5- Arabayatağı İstasyonu - Yenişehir Havalimanı (80)

Metro istasyonlarına entegre çalışan başka otobüsler de var ancak yukarıda yazdıklarım Şehirler arası ulaşım noktalarına ulaşımı sağlayan hatlar olduğu için haritada aktarma seçeneği olarak yer alabilir.
Berk kesinlikle eklenebilir, ki benim düşüncemde eklenmelidir de, tabii ki İstanbul için konuşursam tüm otobüs hatlarını eklemek mantıksız, zor değil iki satır kod ama gereksiz yani bir Çapa durağında 40 hat geçer herhalde :) ama Bursa gibi Antalya gibi daha küçük ölçekli diyebileceğim kentlerde bunu yapabiliriz, güncelliğinin takibi gerekir sadece. Başta yardıma ihtiyacım var derken biraz da bunu kast etmiştim ama açıkçası gönüllülük esası lazım :) Mesela bu yukarıda bahsettiğin otobüsler o metro duraklarından mı kalkıyor? Yani ilk durakları orası mı yoksa oradan geçiyormu?

Baş durak metro istasyonu ise » Gideceği son durak
Metrodan geçiş yapıyor ise Gideceği A durağı « » Gideceği B durağı diye göstermek iyi oluyor çünkü.

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 28 Şub Prş, 2013 00:40

Üstteki yazdığım hatlar için;

1- Kalkış / varış noktaları yazdığım gibi.
2- Kalkış yazdığım gibi , otobüs Mudanya İskelesinden geçerek 2-3 km ötedeki Arnavutköy'de son buluyor.
3- Kalkış noktası Üniversite içerisindeki öğrenci yurdu daha sonra Üniversite istasyonuna gidiyor , varış ise yazdığım şekilde.
4- Kalkış/Varış yazdığım gibi
5- Otobüs Kent Meydanından kalkıyor Şehir içerisinde 2-3 durağı var(ekspres hat). Arabayatağı istasyonuna uğradıktan sonra Hava limanına gidiyor.

Bunun dışında farklı hatlar da var ama onları eklemek için T1 hattının bitmesini beklemek daha mantıklı olur çünkü bir çok hatta değişiklik olacak.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Mar Prş, 2013 10:34

Berk'in bahsettiği Bursaray ile önemli otobüs hatları aktarmalarını girdim, dosya yüklendi, kontrol edersiniz. Aynısını İstanbul'da da en azından HT kodlu metro besleme hatları için yapabilirim, bir de güzergahlarını doğru bilse idim banliyö hattı yerine işletilen 17B, BN1 ve BN2 yi de çizebilirdim, neyse bakarız :) yoğunum bu ara.

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 14 Mar Prş, 2013 20:01

Otobüs bilgileri de girildikten sonra daha da güzel bir proje olmuş. Eklenebilecek bir kaç otobüs daha var , onları da ben listelerim tekrardan siz fırsat buldukça eklersiniz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Mar Prş, 2013 20:08

btgn yazdı:Otobüs bilgileri de girildikten sonra daha da güzel bir proje olmuş. Eklenebilecek bir kaç otobüs daha var , onları da ben listelerim tekrardan siz fırsat buldukça eklersiniz.
Tamam Berk sağolasın yardımın için, hallederim, şu an için sistemde görünen tek sorun istasyon isimlerinin görüntülenmemesi, benim yaptığım çalışmada var, hatta misal Bursaray M1/M2 ortak istasyonlarına tıklanınca ikiye ayrılıp bir M1 bir de M2 logosu çıkıyor ama bunu bir web sayfası içine çağırınca xml den çözüp gösteremiyor, konu ile ilgili kaynaklardan anladığım kadarı ile bu bilinen bir sorun ama çözümüde gözüme çarpmadı ama araştırıyorum, o şekildeki halini gösterebilsek çok daha güzel olacaktı.

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 14 Mar Prş, 2013 21:40

Tamam Berk sağolasın yardımın için, hallederim, şu an için sistemde görünen tek sorun istasyon isimlerinin görüntülenmemesi, benim yaptığım çalışmada var, hatta misal Bursaray M1/M2 ortak istasyonlarına tıklanınca ikiye ayrılıp bir M1 bir de M2 logosu çıkıyor ama bunu bir web sayfası içine çağırınca xml den çözüp gösteremiyor, konu ile ilgili kaynaklardan anladığım kadarı ile bu bilinen bir sorun ama çözümüde gözüme çarpmadı ama araştırıyorum, o şekildeki halini gösterebilsek çok daha güzel olacaktı.
İstasyon ismine tıklandığında iki alternatif belirmesi yanılgıya yol açmaz mı ?sanki orada iki farklı hatta hizmet veren iki farklı istasyon varmış gibi. Bana göre şu şekilde olsa daha iyi bir çözüm olabilir; haritada istasyon yerlerinde m1 / m2 yerine Bursaray logosu olsun , istasyona tıklandığında ise istasyon isminin altında bu istasyondan hareket eden trenler diye küçük bir başlık atılıp altına da m1: emek - arabayatağı , m2 : üniversite arabayatağı şeklinde hatlar yazılabilir. paintten küçük bir çalışma:

Resim

Otobüs hatları ile ilgili liste ise biraz uzun ama şu şekilde;

Acemler ist.
2B / Acemler ist. - Doğancı
B5 / Küçük sanayi ist. - Acemler ist.
B16A / Acemler ist. - Osmangazi Toki
B19 / Acemler ist. - İnkaya
B20A / Acemler ist. - Gümüştepe
B20B / Acemler ist. - Gümüştepe
B27 / Acemler ist. - Ahmetbey
B29 / Acemler ist. - Gündoğdu
B39 / Acemler ist. - Heykel

Arabayatağı ist.

1K / Arabayatağı ist. - Kestel
2G / Arabayatağı İst. - Gürsu
2K / Arabayatağı ist. - Kestel Toki
91 / Terminal – Arabayatağı ist. - Kestel
91G / Terminal – Arabayatağı ist. - Gürsu
D1 / Arabayatağı ist. - Erikli
D2 / Arabayatağı ist. - Yiğitler
D4 / Arabayatağı ist. - Vakıfköy
D5 / Arabayatağı ist. - Hacivat
D6 / Arabayatağı ist. - İsabey
D7 / Arabayatağı ist. - Karapınar
D8 / Arabayatağı ist. - Hamamlıkızık
D9 / Arabayatağı ist. - Kumlukalan
D13 / Arabayatağı ist. - Barakfaki
D14A / Arabayatağı ist. - Soğuksu
D15 / Arabayatağı ist. - Ümitalan
D16 / Arabayatağı ist. - Şevketiye
D17 / Arabayatağı ist. - Babasultan
D18 / Arabayatağı ist. - Alaçam

Üniversite ist.
1T / Üniversite ist. - Hasanağa Toki
3GK / Üniversite ist. - Görükle
4G / Üniversite ist. - Görükle
35G / Üniversite ist. - Görükle
35U / Üniversite ist. - Öğrenci yurdu
93 / Üniversite ist. - Terminal
B33K / Üniversite ist. - Hasanağa

Küçüksanayi ist.
1TH / Küçük sanayi ist. - Hasanağa sanayi
5G / Küçük sanayi ist. - Gölyazı
35S / Küçük sanayi ist. - Organize sanayi ist.
B4 / Küçük sanayi ist. - Fatih Sultan Mehmet Bulvarı
B6 / Küçük sanayi ist. - Cumhuriyet lisesi – Nilüfer ist. - Küçük sanayi ist.
B7 / Küçük sanayi ist. - Cumhuriyet lisesi – Nilüfer ist. - Küçük sanayi ist.
B9 / Esentepe ist. - Küçüksanayi ist.
B22 / Küçüksanayi ist. - Ürünlü
B31 / Küçüksanayi ist. - Demirci
B33H / Küçük sanayi ist. - Hasanağa
B33M / Küçüksanayi ist. - Unçukuru
B35K / Küçüksanayi ist. - Organize sanayi ist.

Organize sanayi ist.
B10 / Organize sanayi ist. - Balat
B12 / Organize sanayi ist. - Yenikent
B34 / Organize sanayi ist. - Yolçatı
35S / Küçük sanayi ist. - Organize sanayi ist.
B35K / Küçüksanayi ist. - Organize sanayi ist.

Emek ist.
B36 / Emek ist. - Bademli
B36A / Emek ist. - Çekrice
B36C / Emek ist. - Aydınpınar

Esentepe ist.
B9 / Esentepe ist. - Küçüksanayi ist.
B13 / Esentepe ist. - Emek
B16B / Esentepe ist. - Osmangazi Toki

Nilüfer ist.
B3 / Nilüfer ist. - Kültür mah.
B6 / Küçük sanayi ist. - Cumhuriyet lisesi – Nilüfer ist. - Küçük sanayi ist.
B7 / Küçük sanayi ist. - Cumhuriyet lisesi – Nilüfer ist. - Küçük sanayi ist.
B8 / Beşevler ist. - Nilüfer ist.

Merinos ist.
102 / Merinos ist. - Kurşunlu

Şehreküstü ist.
35C / Şehreküstü ist. - Heykel – Setbaşı Şehreküstü ist. ( Şehir merkezindeki ring hat)

Kültürpark ist.
B38 / Kültürpark ist. - Keyruvan parkı

Yüzüncüyıl ist.
35E / Yüzüncüyıl ist. - Menekşe sitesi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Mar Prş, 2013 22:59

btgn yazdı:İstasyon ismine tıklandığında iki alternatif belirmesi yanılgıya yol açmaz mı ?sanki orada iki farklı hatta hizmet veren iki farklı istasyon varmış gibi. Bana göre şu şekilde olsa daha iyi bir çözüm olabilir; haritada istasyon yerlerinde m1 / m2 yerine Bursaray logosu olsun , istasyona tıklandığında ise istasyon isminin altında bu istasyondan hareket eden trenler diye küçük bir başlık atılıp altına da m1: emek - arabayatağı , m2 : üniversite arabayatağı şeklinde hatlar yazılabilir. paintten küçük bir çalışma:

Resim
Aslında haklısın ve baştan bende o şekilde yapmıştım ama sonra bu şekilde bana daha hoş göründü ama uygulamada sorunlu ve görünen o ki google bile maps üzerinde biraz sıkıntılı :) çünkü maps te bakınca uygulama senin dediğin gibi yapılmış, değiştiririm bir ara otobüsleri girerken, yanlız bir sorum olacak daha önce diğer hatlar içinde sormuştum, benim (açıkçası üşengeçlikten) önerim sadece kalkış noktası bir raylı sistem istasyonu olan hatları yazmak, bu listede yazdıklarının hepsi böyle ise bir sorun yok ama başka bir yerden kalkıp sadece metro istasyonuna uğruyor ise listeyi sadeleştirelim derim, tekrar ediyorum üşendiğim için :D:D yoksa çok zor bir şey değil, sadece çok otobüs geçen istasyonlarda bilgi kutusu biraz büyük açılır, başka da bir şey olmaz.

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 14 Mar Prş, 2013 23:11

D kodlu hatlar Siteler son durağından kalkıp Arabayatağı istasyonuna geliyorlar ve buradaki yolcuyu alıp doğu kesimdeki mahalle / köy gibi yerleşimlere dağıtıyorlar.

91 ve 91/G Terminal kalkışlı. Arabayatağı istasyonuna uğrayıp Gürsu ve Kestel'e devam ediyorlar.

B6 ve B7 hatları ring şeklinde çalışıyor ve Nilüfer istasyonuna uğruyor.

Bunlar dışındaki diğer hatların başlangıç noktası metro istasyonu. Zaten bu yazdığım hatlar dışında metroya aktarma imkanı sunan bir çok hat var ama onların kalkış noktası metro istasyonu olmadığı için yazmadım. Sadece yukarıda yazdığım hatlar önemli hatlar olduğu için yazdım. Mesela D kodlu hatlar sitelerde son buluyor ama hatların ana hedef noktası Arabayatağı ist. bu hatlar metronun son durağından doğu bölgesine dağıtım hizmeti yapıyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Mar Pzt, 2013 20:36

Dün yaptığım bir düzenleme vardı, yazmayı unutmuşum. Adapazarı'nda yapılan raylı sistem ile ilgili başlıkta Hakan'ın paylaştığı bir harita yardımı ile Adapazarı Raylı Sistemi' ni de ekledim. İstasyonlarında eksiklik var, geçerli bir kaynak bulamadım diyeyim, idare edersiniz siz :)

Bunun dışında Berk senin otobüs aktarmalarını işleyeceğim, bu gece yapabilirmiyim bilmiyorum ama bu hafta halledip yüklerim, yükleyince de yazarım buraya, başka talep olursa da yazarsınız ara sıra göz atarım.

Haritanın geleceği ile ilgili olarak bir takım düşüncelerim var ama halen düşünce aşamasında, ama kısaca üyelik gerektirmeden görüntüleme ya da facebook üzerinde görüntüleme gibi bir şeyler düşünüyorum.

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 19 Mar Sal, 2013 00:34

Aslında bu haritayı android uygulama haline getirip internet üzerinden kullanıma sunmak çok güzel olurdu.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Mar Çrş, 2013 15:25

btgn yazdı:Aslında bu haritayı android uygulama haline getirip internet üzerinden kullanıma sunmak çok güzel olurdu.
:) Valla çok iyi olurdu, varsa aramızda bir android yazılımcısı yapalım :D aslında var iyi bir yazılımcımız ama yoğunluğunu bildiğim için bir şey diyemem, kaldı ki zaten bu projeyi bu hale getirende o dur, yani kuzenim. Diğer taraftan server tabanlı çalışan bir yazılım haline getirip ilk etapta Facebook uygulaması yapmak üzerine daha dün konuştuk ama ciddi anlamda vakit gerektiren bir iş, bakalım artık.

Berk, Bursa daki aktarmalar ile ilgili çalışman için teşekkür ederim. Bursa Mevcut Sistemler haritasını güncelledim, değişiklikler görünüyor olması lazım. Gösterimde raylı sistem istasyonlarını A Noktası sayar isek ifade şekli şunlar:

Baş durağı raylı sistem olan hatlar;
Burulaş Logo » XX (Hat No) B Noktası

Raylı sistem istasyonundan geçen hatlar;
Burulaş Logo B Noktası « xx (Hat No) » C Noktası

Raylı sistem istasyonu kalkışlı ring hatlar;
Burulaş Logo xx (Hat No) » B Noktası » C Noktası » A Noktası

Harita linkinide yeniden verelim, yeni görenler aramak zorunda kalmasın;

İnteraktif Kentiçi Raylı Sistem Haritaları

“Sitede Yürütülen Projeler” sayfasına dön