ist-T.15:01 » T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı

Kilitli
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 18094
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

ist-T.15:01 » T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hat

Mesaj gönderen Esat » 15 May Pzr, 2011 21:53

Resim

GENEL BİLGİLER

İlk bölümü olan Sirkeci-Aksaray arası 1992 yılında açılan hat, yine 1992 yılı içerisinde Topkapı' ya, 1994 yılında Zeytinburnu’ na uzatılmıştır. 1996 yılında İstanbul Ulaşım A.Ş. nin kendi çalışması ile Eminönü’ ne bağlanan hat son olarak 29 Haziran 2006 tarihinde Kabataş' a uzatılarak sonlandırılmıştır. Bu bağlantı Taksim-Kabataş Füniküleri aracılığı ile Taksim-4.Levent metrosuna bağlanarak 4.Levent’ ten Havalimanı’ na kesintisiz raylı ulaşım sağlanmıştır.

T1 Hattı 2006 yılında hizmete alınan T2 Zeytinburnu-Bağcılar hattı ile 3 Şubat 2011’de birleşerek Kabataş’tan Bağcılara kesintisiz ulaşım sağlanmış ve hattın tamamı T1 olarak adlandırılmaya devam etmiştir.

İŞLETME BİLGİLERİ
İşletmeci : İstanbul Ulaşım San. ve Tic. A.Ş. (İBB Belediye İktisadi Teşekkülü)
Hat Uzunluğu : 19.5 Km.
İstasyon Sayısı : 31
Vagon Sayısı : 92
Araç Marka/Model : Bombardier Flexity Swift (55 adet), Alstom Citadis İstanbul (37 adet)
Sefer Süresi : 40 dakika
İşletme Saatleri : 06:00 / 00:00
Günlük Yolcu Sayısı : 265.000 yolcu / gün (2010 ortalaması T2 yolcusu dahil)
Sefer Sıklığı : pik saatte 2 dakika.

İSTASYON VE HAT YAPILARI
Zeytinburnu-Kabataş tramvay hattı 2003 yılında işletmeye alınan alçak tabanlı tramvay araçlarına hizmet verebilmesi için aynı tarihte 2 gün süre ile işletmeye kapatılarak, tüm istasyonları yıkılmış ve yeni tramvaylara göre yeniden inşaa edilerek işletmeye açılmıştır. Peron kotlarının düşmesi ile birlikte istasyonlara özürlü rampaları ve turnikeleri ile yaşlı ve özürlü vatandaşlarımızında rahat erişimi sağlanmıştır. Aynı şekilde T2 Bağcılar hattı ile birleşim öncesinde peronlar alçak tabanlı tramvaylara uygun hale getirilmiştir.

Tarihi yarımadayı boydan boya kat eden hat yolcu yoğunluğunun en fazla olduğu bir aksta önemli bir toplu taşıma faaliyetini kesintisiz yerine getirmektedir.

Hatta bulunan tüm istasyonlar yer üstünde bulunmaktadır. Sadece Topkapı istasyonu karayolu ile birlikte alt geçit içerisinde yer almaktadır.

İstasyon Sırası : Kabataş, Fındıklı, Tophane, Karaköy, Eminönü, Sirkeci, Gülhane, Sultanahmet, Çemberlitaş, Beyazıt, Laleli, Aksaray, Yusufpaşa, Haseki,Fındıkzade, Çapa-Şehremini, Pazartekke, Topkapı, Cevizlibağ-A.Ö.Y, Merkez Efendi, Akşemsettin, Mithatpaşa, Zeytinburnu, Mehmet Akif, Merter Tekstil Sitesi, Güngören, Akıncılar, Soğanlı, Yavuz Selim, Güneştepe, Bağcılar

Resim

Kaynak : İstanbul Ulaşım A.Ş. Kurumsal İnternet Sitesi nden derlenmiştir.

Not: Fotoğraf Albümü Hazırlanmaktadır.

Kilitli

“Toplu Ulaşım Sistemleri Tanıtımlar” sayfasına dön