ist-M.15:02 » M2 Şişhane-Hacı Osman Metro Hattı

Kilitli
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 18097
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

ist-M.15:02 » M2 Şişhane-Hacı Osman Metro Hat

Mesaj gönderen Esat » 30 Nis Cmt, 2011 15:11

Resim

GENEL BİLGİLER

İstanbul Metrosu olarak adlandırılan ilk etabında Taksim ile 4.Levent arasında hizmete açılan, akabinde diğer etaplarının hizmete girmesi ile 16 km uzunluğa ulaşan bu hat kentin ilk tamamı yer altında inşa edilen metro sistemidir.

19 Ağustos 1992 de gerçekleştirilen temel atma töreni ardından 8 yıllık inşaat süreci 16 Eylül 2000 tarihinde yapılan açılış ile sona ermiştir. 2009 yılında güneyde Şişhane kuzeyde ise Atatürk Oto Sanayii bağlantıları gerçekleştirilmiştir, kuzey kesiminin mekik işletmesi bir süre sonra sinyalizasyon sisteminin adaptasyonu ile sonlandırılmış ve Taksim' den kuzey yönünde kesintisiz işletmeye yapılmaya başlanmıştır. Güney uçta yer alan Şişhane istasyonuna erişim ise halen Taksim istasyonundan aktarma ile sağlanmaktadır. Aynı şekilde 11 Kasım 2010 da hizmete giren Seyrantepe istasyonuda Sanayii Mahallesi istasyonundan çalışan mekik seferler ile işletilmektedir, istasyonun hizmet verdiği Stadyumda organizasyon günlerinde ise Seyrantepe-Taksim işletmesi yapılmaktadır.

Hattın güney kesiminde bu etabın son istasyonu olan Yenikapı' ya erişim için çalışmalar devam etmektedir, tünel kazıları büyük ölçüde tamamlanmış olup Yenikapı' da devam eden arkeolojik kazıların bitmesi ve Haliç Köprü geçişinin tamamlanması beklenmektedir, bu kesimin hizmete alınması ile birlikte sisteme 3 istasyon daha dahil olacak ayrıca M2 hattının Yenikapı' da M1, M3 ve Marmaray ile entegre olması sağlanacaktır. Kuzey kesimde devam eden çalışmalarda hattın Sarıyer bölgesine uzatılması için çalışmalar devam etmektedir. Bu aşamada Darüşşafaka istasyonu 2 Eylül 2010 tarihinde, Hacı Osman istasyonu ise 23 Mayıs 2011 tarihinde yolcu taşımaya başlamıştır.

İŞLETME BİLGİLERİ
İşletmeci : İstanbul Ulaşım San. ve Tic. A.Ş. (İBB Belediye İktisadi Teşekkülü)
Hat Uzunluğu : 16.5 Km.
İstasyon Sayısı : 13
Vagon Sayısı : 124
Araç Marka/Model : Alstom (32 adet), Rotem (92 adet)
Sefer Süresi : 27 dakika
İşletme Saatleri : 06:00 / 00:00
Günlük Yolcu Sayısı : 172.000 yolcu / gün (2010 ortalaması)
Günlük Sefer Sayısı : 394
Sefer Sıklığı : pik saatte 4 dakika.

İSTASYON VE HAT YAPILARI
İstanbul Metrosu'nda yaşanabilecek her türlü olumsuz duruma karşı hazırlanmış olan senaryolar üzerinden simülasyonlar yapılarak çözüm planları hazırlanmıştır, bu çerçevede periyodik olarak tüm birimler ve itfaiye ekiplerinin katıldığı ortak tatbikatlar düzenlenerek personelin sürekli hazır durumda olması amaçlanmaktadır.

İstanbul Metrosu'nda, İstasyonların her bölgesinde bulunan kameralarla sistem sürekli gözlemlenmekte ve kontrol edilmektedir. Ayrıca sivil ve üniformalı güvenlik görevlileriyle kontrol sağlanmaktadır. En son teknoloji ile inşaa edilen İstanbul Metrosu'nda, güvenilir bir yangın emniyet sistemi bulunmaktadır. Sistemin her yerinde yangın ihbar dedektörleri bulunmaktadır. Kullanılan tüm ekipmanlar yüksek derecede ısıya dayanıklı ve zehirli gaz çıkarmayan malzemelerden seçilmiştir. Yangın durumunda insanların güvenli olarak tahliye olması için ispatlanmış ve güvenilir bir duman kontrolü ve tahliye sistemi bulunmaktadır.

Hattın sinyalizasyon, makas ve araç sistemi, tam otomatik olup ihtiyaç halinde manuel olarak ta çalıştırılabilmektedir. Her iki enerji besleme noktasının devre dışı kalırsa 15 saniye içinde jeneratörler devreye girmekte ve tünel içerisinde kalan tüm trenler en yakın istasyona ulaşarak yolcularını tahliye edebilmektedir. TEAŞ enerji beslemelerinin kesilmesi ve jeneratörlerin arızalanıp devreye girememesi durumunda aydınlatma sistemi ve elektronik kontrol sistemleri 3 saat süreyle kesintisiz güç kaynakları vasıtasıyla beslenebilmektedir.

Hatta bulunan tüm istasyonlar yer altında bulunmaktadır. Taksim, Osmanbey, Şişli, 4.Levent, Sanayi Mah istasyonları delme tünel olarak inşa edilmiştir, Seyrantepe istasyonu bakım/onarım sahası kompleksi içerisinde yer almaktadır, diğer istasyonlar aç/kapa tekniği kullanılarak inşa edilmiştir.

İstasyon Sırası : Şişhane, Taksim, Osmanbey, Şişli-Mecidiyeköy, Gayrettepe, Levent, 4.Levent, Sanayi Mah., Seyrantepe, İTÜ-Ayazağa, Atatürk Oto Sanayi, Darüşşafaka, Hacı Osman

Aktarmalar :
* Yenikapı istasyonundan M1, M3 ve Marmaray hatları ile İDO Yenikapı iskelesine,
* Taksim istasyonundan T5 İstiklal Caddesi tramvayı ve F1 Kabataş Funikülerine,
* Şişli-Mecidiyeköy ve Gayrettepe istasyonlarından metrobüs hatlarına,
* Sanayi Mahallesi istasyonundan Seyrantepe mekik hattına aktarma yapılabilmektedir,
Ayrıca bu hattaki metro istasyonlarının nerede ise tamamı üzerinde İETT otobüs durakları bulunmaktadır.

Resim

Kaynak : İstanbul Ulaşım A.Ş. Kurumsal İnternet Sitesi nden derlenmiştir.

Not: Fotoğraf Albümü Hazırlanmaktadır.
En son Esat tarafından 03 Kas Prş, 2011 19:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 18097
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 15 May Pzr, 2011 19:57

Taksim istasyon girişi
Resim

Şişhane istasyon girişi
Resim

Levent istasyon girişi
Resim

Seyrantpe istasyon girişi
Resim

Şişli turnike bölgesi
Resim

Levent turnike bölgesi
Resim
Resim

Seyrantepe platform
Resim

Taksim erişim tüneli
Resim

Levent platform
Resim

4. Levent platform
Resim

Seyrantepe platform kapı sistemi
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 18097
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 15 May Pzr, 2011 19:58

Levent istasyon süslemeleri
Resim

Darüşşafaka istasyon süslemeleri
Resim

Şişhane istasyon süslemeleri
Resim

Şişhane istasyon süslemeleri
Resim

Taksim istasyon süslemeleri
Resim

Araçlardan resimler
Resim

Resim

Resim

Resim

Kilitli

“Toplu Ulaşım Sistemleri Tanıtımlar” sayfasına dön