ist-M.15:01 » M1 Aksaray-Havalimanı Metro Hattı

Kilitli
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 18097
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

ist-M.15:01 » M1 Aksaray-Havalimanı Metro Hattı

Mesaj gönderen Esat » 30 Nis Cmt, 2011 01:21

Resim

GENEL BİLGİLER

Aksaray - Havalimanı metro hattı temeli 1986 yılında atılmış ve hattın ilke kesimi olan Aksaray ile Kartaltepe arasında 1989 yılında yolcu taşınmaya başlanmıştır. İnşaatın başladığı dönemlerde 2. etap güzergahı olarak Büyük İstanbul Otogarı üzerinden Esenler - Bağcılar ve İkitelli şeklinde bir güzergah etüt edilmişse de yapılan karar değişikliği ile Otogar sonrasında hattın Zeytinburnu ve Bakırköy üzerinden Havalimanına ulaştırılması için çalışmalara devam edilmiştir.

18 Aralık 1989 tarihinde tali bir bağlantı olarak Esenler istasyonu, 31 Ocak 1994 tarihinde Otogar istasyonu hizmete açılmıştır. 2. etap içerisinde yer alan Terazidere, Davutpaşa, Merter, Zeytinburnu ve Bakırköy istasyonlarının da aynı yıl içerisinde açılması ile hattın yolcu potansiyelinde artış yaşanmıştır. 1995 yılı Ağustos ayında Bakırköy - Yenibosna arasıda hizmete alınmıştır, ardından 1999 yılında Bahçelievler istasyonu ve nihayetinde 20 Aralık 2002 tarihinde Dünya Ticaret Merkezi ve Havalimanı istasyonlarıda açılarak hattın doğu ucu tamamlanmıştır.

Batı uçta yer alan Yenikapı bağlantısı için yapılan çalışmalar çeşitli nedenler ile sekteye uğrayarak uzun yıllar tamamlanamamıştır. 2011 yılında tünel kazısı ve hat ile fiziki bağlantısı gerçekleşmiş olan bu kesimin Yenikapı istasyonunun bölgede yer alan aktarma kompleksi içerisinde yer alması nedeni ile burada yer alacak diğer sistemler ile birlikte açılması planlanmaktadır.

İŞLETME BİLGİLERİ
İşletmeci : İstanbul Ulaşım San. ve Tic. A.Ş. (İBB Belediye İktisadi Teşekkülü)
Hat Uzunluğu : 19,6 Km.
Ray Açıklığı : 1435 mm.
İstasyon Sayısı : 18
Vagon Sayısı : 80
Araç Marka/Model : ABB/SGP
Sefer Süresi : 32 dakika
İşletme Saatleri : 06:00 / 00:00
Günlük Yolcu Sayısı : 192.000 yolcu / gün (2010 ortalaması)
Günlük Sefer Sayısı : 416
Sefer Sıklığı : pik saatte 5 dakika.

Bugün halen bu hattın tali bir bağlantısı olarak yer alan Esenler istasyonu devam etmekte olan M3 Otogar - Kirazlı 1 metro hattına dahil edilecektir, bu bağlamda yeni Esenler istasyonunun inşa çalışmaları tamamlanmıştır, ayrıca bu hattın açılışından sonra M1 ve M3 hatlarının Aksaray ile Otogar arasında birlikte işletilmeleri planlanmaktadır.

İSTASYON VE HAT YAPILARI
Aksaray Havalimanı güzergahında yer alan istasyonlardan 6 tanesi ortak kullanılan Orta Peron, 11 tanesi İkili Peron, Otogar' da bulunan bir tanesi ise 2 hattın geçiş yapabildiği İkili Ortak Peron şeklinde inşaa edilmiştir. Tüm istasyonlarda kapalı oturma alanları bulunmakla beraber, 9 istasyonda toplam 28 yürüyen merdiven, 4 istasyonda toplam 7 asansör ayrıca Aksaray istasyonunda merdivenlerin kullanılarak inilmesini sağlayan özel yapım bir de özürlü aracı bulunmaktadır. Halen Aksaray ve Zeytinburnu bölgelerinde tramvaya aktarma yapılabilen metro hattında tüm istasyonlar 24 saat kapalı devre kamera (CCTV) sistemi ile izlenmektedir.

6 Adet Tünel İstasyon : Aksaray, Emniyet-Fatih, Topkapı-Ulubatlı, Bakırköy-İncirli, Bahçelievler, Havalimanı
3 Adet Viyadük İstasyon : Davutpaşa-Y.T.Ü., Merter , DTM-İstanbul Fuar Merkezi
9 Adet Hemzemin İstasyon : Bayrampaşa-Maltepe, Sağmalcılar, Kartaltepe-Kocatepe, Otogar, Esenler, Terazidere, Zeytinburnu, Ataköy-Şirinevler, Yenibosna

İstasyonlar : Aksaray, Emniyet, Ulubatlı, Bayrampaşa, Sağmalcılar, Kocatepe, Otogar, Esenler, Terazidere, Davutpaşa, Merter, Zeytinburnu, Bakırköy-İncirli, Bahçelievler, Ataköy-Şirinevler, Yenibosna, DTM-İstanbul Fuar Merkezi, Atatürk Havalimanı

Aktarmalar :
* Hizmete açıldıktan sonra Yenikapı istasyonundan Marmaray hattı ve İDO Yenikapı iskelesine,
* Aksaray istasyonundan T1 tramvay hattına,
* Topkapı-Ulubatlı istasyonundan T4 tramvay hattına,
* Otogar istasyonundan Esenlere ve ileride M3 hattı Kirazlı yönüne,
* Merter, Zeytinburnu, Bahçelievler, Ataköy-Şirinevler ve Yenibosna istasyonlarından metrobüse,
* Zeytinburnu istasyonundan T1 tramvay hattına,
* Havalimanı istasyonundan Atatürk Havalimanı' na geçebilirsiniz,
Ayrıca Aksaray, Emniyet-Fatih, Topkapı-Ulubatlı, Kartaltepe, Otogar, Esenler, Davutpaşa, Merter, Zeytinburnu, Bakırköy-İncirli, Bahçelievler, Ataköy-Şirinevler ve Yenibosna istasyonları yanında İETT otobüs durakları bulunmaktadır.

Resim

Kaynak : İstanbul Ulaşım A.Ş. Kurumsal İnternet Sitesi nden derlenmiştir.

Not: Fotoğraf Albümü Hazırlanmaktadır.

Kilitli

“Toplu Ulaşım Sistemleri Tanıtımlar” sayfasına dön