gnl-HT.07 » Hızlı Tren' e İsim Babası Aranıyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

gnl-HT.07 » Hızlı Tren' e İsim Babası Ar

Mesaj gönderen Esat » 28 Oca Çrş, 2009 15:51

Demiryollarında yeni bir dönem başlatacak olan Türkiye'nin ilk hızlı treni, deneme testlerinin tamamlanmasının ardından şubat ayı sonunda seferlerine başlayacak. Ankara-Eskişehir arasını 1 saate indirecek hızlı tren için isim arayışına giren TCDD yetkilileri, hızlı tren için, "Demirkanat", "Turkuaz" ve "Ay-Yıldız" gibi isimler üzerinde yoğunlaştı. TCDD'nin, "Turkuaz" ismine sıcak baktığı öğrenildi.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı hızlı trenin tanıtımı için reklam ajanslarıyla görüştüklerini söyledi. Karaman, hızlı tren projesinde tüm testlerin tamamlandığını belirterek, şu anda makinist yetiştirdiklerini ve sinyalizasyon çalışmalarını kontrol ettiklerini söyledi. Hızlı trenin ve hattın geçici kabulünü yapıp sürüş seferlerine başlayacaklarının altını çizen Karaman, "1 yıl garanti süresi bulunuyor. 1 yıldan sonra yolun kesin kabulü yapılacak. İlk etapta 2 tren kaldıracağız" diye konuştu. Karaman, daha önce yaptığı açıklamada hızlı tren bilet fiyatlarının tahminen 30-40 TL arasında olacağını bildirmişti. Proje kapsamında maliyetleri tam olarak belirleyemediklerini ifade eden Karaman, "Trenin bir de bakım maliyeti var. Bu sorunu dış kaynaklı kredilerle çözmeye çalışacağız" dedi.
:) Fiyatlar ile ilgili kıvırmalar da başlamış bu arada, bakım maliyeti hesaplamadan fiyat mı söylemişler yoksa :) Allah Allah... Typisch Türkisch...

Trene isim aranması iyi tabii ki, gereklimi bilemem de biz severiz böyle herşeye isim vermeyi, bu babta bana sorarsanız "Yıldırım Bayezid" olsun, daha anlamlı. Hızı çağrıştırıyor. Diğer taraftan yukarıdaki dokundurmama devam edeyim, hızlı trenler için bir bakım atölyesi yapıldı mı? Yani bu sene sonunda açılacak ama bu araçların bakımları nerede yapılacak, sonuçta araba değilki çıkar iki tekerleği taşa yağını değiştir. Devasa bir atölye gerekli ve bu atölye tabii ki bir tane olmayacaktır herhalde? Birde aşağıdaki resme bakarmısınız :) umarım bir yıkama atölyesi şartnameye dahil edilmiştir. :)

Resim
En son Esat tarafından 18 Eki Pzt, 2010 22:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 Oca Çrş, 2009 17:22

Yıldırım benim de aklıma gelmişti, ama Beyazıt değil. Neden? Çünkü ben "tren vasıta ismi" değil, "tren sistem ismi" olarak anlamıştım. Yani burada hızlı trene "ICE Intercity-Express" dedikleri gibi, Japonların "Shinkansen" demeleri gibi. Tabiîki bir ICE tren vasıtasının da bir ismi olur, vapur gibi. Ama o başka.
"Hızlı Tren - HT" bence pek yeterli değil, ICE'nin çevirmesi ŞAHT olurdu, şaht treni tahta geldi falan ;-) Şehirlerarası Hızlı Tren. Shinkansen ise "Yeni Anahat" demek, ne basit ;-) Ona yanaşsak Arter diyebilirdik, Anaarter gibilerinden. Yıldırım Ana Arter YAA ... hadi yaa ...

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Oca Çrş, 2009 18:47

Başar tabi sen olaya biraz teknik bakıyorsun, biraz Alman mentalitesi ile bakıyorsun, ülkelerin kültürleri bazı şeylerde etkendir bizim kültürümüz bu konularda baskın çıkıyor, biz hem söveriz hem severiz, sevmenin bir yoluda böyle oraya buraya eski büyüklerin isimlerini vermektir, biz tarihimizi bu şekilde yad ederiz Almanların "Himmel" ya da Avusturyalıların "Reich" diye trenleri olmasını bekleyemezsin neyse konuyu bulandırmak istemiyorum, dediğim gibi teknik olarak haklısın ben sadece olası sonuçlardan birini eleştirmek için yazmıştım zaten öneri değildi :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 29 Oca Prş, 2009 00:48

Ama Konrad Adenauer gibilerinden isim bulabilirsin. Ve Himmel ile Reich konusunda fazla güvenme, Deutsche Reichsbahn ismi Doğualmanya'da (ille de orada, hahaaa) kalıp, 1989 ile 91 arası kalktı. Düşün! Batının trenleri Bundesbahn diye Federal Trenleri oldu, ama doğudakiler Reichsbahn diye İmparatorluk Trenleri kaldı. Avusturya tabiîki her şeyi yapar, ama Rrrayş yazmaz, zavallıların canı feci yandi, deli bir Avvostorralyallıh geldi, küçük vatanını böyyük Alamang Emparratorrlughunah şeyetti. Sen Adolforudolfo'nun sesini ve tonunu tanır mısın? .lol

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Şub Cmt, 2009 15:12

Edinilen bilgiye göre, TCDD Genel Müdürlüğü, gelecek ay Ankara-Eskişehir arasında sefere başlaması planlanan hızlı trene diğer ülkelerde olduğu gibi farklı bir isim verme arayışına girdi.

Hızlı trenin ismini belirmek için “www.tcdd.gov.tr” internet adresinde düzenlenen anket yarın sona erecek. Anket sonucunda en çok önerilen 10 isim yine internet üzerinden 9 Şubattan itibaren 5 gün süreyle oylamaya sunulacak.
Ankette en çok oyu alan isim Türkiye'nin ilk hızlı treninin ismi olarak tescil edilecek ve Türkiye'deki tüm hızlı trenler tüm dünyada bu isimle anılacak.
Yanlız haberde bir yanlışlık var hemde komik bir yanlışlık :) TCDD sitesini ziyaret ederseniz sağ tarafta bir kutu göreceksiniz, yani şunu :

Resim

Bu bir anketmidir? Anket dediğin şeyde düzenleyenin belirlediği kriterler dahilinde seçimler bulunur ve denekler bu seçimler arasından tercihini belirler. Anket budur. Bu sadece bir öneri kutusudur, zaten koskoca TCDD nin sitesinde bir de göndere tıklayınca çıkan komik bir bilgilendirme sayfası varki evlere şenlik, bir logo bile koyamamışlar :) site işletemiyorlar nasıl hızlı tren işletecekler diyorum içimden her ne kadar alakası olmasa da, ama o zaman bari kurumsalız falan demeyin yahu. Bu bir öneri sistemidir ve istatistiki olarak 1 milyon kişi oy kullanırsa 1 milyon farklı ihtimal ortaya çıkar, o zaman ne olacak? Bunun içinden beğendiklerinizi yayınlayacaksınız, ki internette yapılan bu anketlerin data değeri yoktur, istediğiniz gibi manipüle edebilirsiniz, denekleri gruplara ayıramazsınız bia bla bla :) neyse ben Speddy Gonzales i önerdim desteğinizi bekliyorum arkadaşlar.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Hızlı Trene İsim

Mesaj gönderen Esat » 15 Şub Pzr, 2009 11:44

Yaklaşık 60 bin vatandaşın 13 bin ayrı isim önerdiği hızlı tren için, "Hızır", "Akyıldırım" "RTE", "Davos expresi" "Deniz Gezmiş" gibi isimler önerildi.

Siyasiler ilk sırada

Ankara-Eskişehir arasını 1 saate indirecek hızlı tren, geciken açılışının yanı sıra düşünülen isimlerlede çok konuşuluyor. TCDD isim anketinde, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın soy ismi ilk sıralarda yer alırken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yoğun gündem yaratan Davos geziside isim önerilerine yoğun şekilde yansıdı. İçinde "Davos" geçen yaklaşık iki bin ismin geçtiği önerilerde, "Davos", "Davos expresi", "Davos kralı" dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım’ı anımsatan çok sayıda ismin önerildiği ankette, 6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz Gezmiş’in ismi de yoğun ilgi gördü.

Osmanlı Padişahlarının neredeyse tümünün ayrı ayrı önerildiği isimler arasında, sanatçılardan önerilen isim "Barış Manço" oldu. Demiryolcuları şaşırtan bazı isim önerileri şöyle:

"Hızır, Rüya, Rüzgar Gülü, Alperen, Ampul, Adilcevaz, Kınalı Yapıncak, Hezarfen, İvedik, Apollo 2010, Deniz Feneri, Demir Sürüngen, Çok oturgaçlı üstten tüttürgeçli ama en önemlisi jet gibi olan götürgeç."

’Yıldırım’ ve ’Turkuaz’ önde yeni anket yaparız

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, ankete vatandaşların çok ilgi gösterdiğini, ön plana çıkan isimler arasında, "Yıldırım", "Turkuaz" ve "Kardelen"nin olduğunu belirtti. Karaman, hızlı trenin isminin önümüzdeki günlerde netlik kazanacağını belirterek, "Öne çıkan isimlerle yeni bir anket yapabiliriz. Ya da belirlediğimiz 10 isim arasından tercih yapılabiliriz" dedi.
Kaynak : Lojiport.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Şub Pzr, 2009 14:18

Siteyi Blog sitesine çeviricem bu gidişle.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hızlı trene verilecek isim ile ilgili bir düşüncesini dile getirmiş, aslında benim bile aklıma gelmeyecek bir şey, hani şeytanın aklına gelmez derler ya :) vallahi gelmedi aklıma. Ama Türkiye gibi bir ortamda çok ince ve yerinde bir düşünce kendisini tebrik ediyorum birilerinin eline malzeme vermemek lazım.
TCDD’nin 13 Mart’ta açılışını yapacağı Ankara-Eskişehir hızlı trenine isim konulması için vatandaşların önerileri toplanarak, bir anket yapıldı.
Ankette, "Yıldırım", "Turkuaz" ve "Kardelen" isimleri ön plana çıktı. Ancak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Soyadını trene verdi" söylentilerinden çekindiği için bu ismin konulmasına izin vermediğini söyledi. Yıldırım, "Siyaseten şık olmazdı, yanlış anlaşılır diye karşı çıktım" dedi.
Yanlız hala benim Speedy Gonzales önerimin dikkate alınmamasını şiddetle kınıyorum :D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Şub Çrş, 2009 12:37

Hochgeschwindigkeitzug hayırlı olsun :) Demek ki trene değil sisteme isim aranıyormuş, geç anladık biraz. Yüksek Hızlı Tren evet emsallerine verilen isimlere bakarsak makul mantıklı olan budur, ayrıca setlere istenen ismi versinler, ama sistemin adı bu olabilir.
TCDD Genel Müdürlüğünün, Ankara-Eskişehir hızlı treninin ismini belirlemek için yaptığı ankette en fazla oyu ''Yıldırım'', ''Turkuaz'', ''Kardelen'', ''Türk Hızlı Treni'', ''Türk Yıldızı'', ''Çelik Kanat'' ve ''Yüksek Hızlı Tren (YHT)'' almıştı. Ulaştırma Bakanlığının ''Turkuaz'' ile ''Yüksek Hızlı Tren (YHT)'' isimlerine sıcak baktığı belirtiliyor.

Hızlı trenin isminin belirlenmesinin ardından, haftaya bilboardların yanı sıra afiş ve broşürlerle hızlı trenin tanıtımına başlanması planlanıyor.
Fakat ben Turkuaz' ın seçileceğini düşünüyorum malum moda şimdi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Mar Çrş, 2009 18:02

Açılışı 13 Mart'ta yapılacak olan hızlı trene nihayet isim bulundu. İsmin "Yüksek Hızlı Tren" olarak belirlenmesiyle, bilboardların yanı sıra afiş ve broşürlerle hızlı trenin tanıtımına başlanacak.
Eskişehir-Ankara arasını 1 saate indirecek olan Türkiye'nin ilk hızlı treninin ismi "Yüksek Hızlı Tren" oldu.
Kaynak

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 05 Mar Prş, 2009 17:49

:P Şu YHT yazısını tersten bir okuyun :P :!:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Mar Prş, 2009 18:47

kemal yazdı::P Şu YHT yazısını tersten bir okuyun :P :!:
:) ne anlama geliyor ki? :D THY ye güvenimiz sonsuz birde bilet fiyatlarını düşürürse tercihte edebiliriz belki.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 09 Mar Pzt, 2009 00:27

High Speed Train'in türkçesi olmuş. 2. Fransız Devrimi :)

Frankofon bir anlayış :)

Kilitli

“Hızlı Tren Haberleri” sayfasına dön