tr-HT.07 » Güncel YHT Haberleri

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

tr-HT.07 » Güncel YHT Haberleri

Mesaj gönderen Kamil16 » 28 Eki Pzr, 2012 16:49

YHT - Yüksek Hızlı Tren ağı için hedefler büyük. Projelerin tamamlanmasını iple çekiyoruz. :?

Resim

Kaynak : http://en.wikipedia.org/wiki/File:YHT_T ... 00x675.png

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatlarında bugüne kadar 8 milyonun üzerinde yolcu taşındığını bildirdi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/21797328.asp
http://www.bursadabugun.com/haber/yht-8 ... 24844.html

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Eki Pzr, 2012 17:27

Projelendirilen YHT Hatları şeklinde bir başlığımız var orada takip etmeye çalışıyoruz genel proje konularını

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?t=149

Bende Projelerin EKSİKSİZ TAM TASTAMAM bitmesini dört gözle bekliyorum ama beklerken gözden olurum herhalde. :)

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

YHT

Mesaj gönderen Kamil16 » 28 Eki Pzr, 2012 17:59

TCDD, YHT için ayrı web sayfası yapmış. Ayrı bir kuruluş algısı veriyorlar. 8)

http://hizlitren.tcdd.gov.tr/#/photos/img1.gif

YHT'ye özgü yatırımlar dışında işletme ilgili güncel haberleri izleriz diye düşündüm. 8)

Bu başlık DDY'nin altında. Değerlendirmeyi sizlere bırakıyorum.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Eki Pzr, 2012 18:46

Ayrı bir kuruluş algısı verdiklerini sanmıyorum, o site çok uzun zamandır vardı zaten, bir ara kapadılar yanılmıyorsam yine açmışlar en sonunda biri el atıp yalandan da olsa içerik koymuş ama hala güdük, hizlitren.gov.tr diye bir domain açmışlardı ilk zaman ama onu sürdürmediler, eğer onu sürdürseler başka bir şirket havası vermeye çalışıyorlar diye düşünebilirdim de bu hali ile TCDD nin alt domaini olduğu gibi TCDD nin alt hizmetidir aynı zamanda :) Siz herhalde konuyu özelleştirmeye bağlıyorsunuz? Özelleştirmeler neticesinde böyle bir yapı bekleniyor çünkü, bakalım göreceğiz.

Ben YHT ler ile ilgili özel önemli haberleri ayrı ayrı girdiğimiz için genel bir başlığa gerek görmüyorum, eğer projeleri konuşacaksak zaten linkini verdiğim başlıkta var diye düşünüyorum. Gereğe göre bakarız.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

YHT'den Haberler...

Mesaj gönderen Kamil16 » 04 Kas Pzr, 2012 08:58

Alstom, TCDD ile 12 Adet Yüksek Hızlı Tren Setinin 2 yıllık bakım hizmetleri sözleşmesini imzaladı

http://www.enerjiport.com/2012/11/02/al ... -imzaladi/

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Kas Pzr, 2012 13:05

Saçma bir iş, aracı CAF tan al bakımını ALSTOM'a yaptırt, hiç bana göre bir yaklaşım değil, ama büyükler iyisini doğrusunu bilir, devletlü hep doğrudur, eğri olan bizim boynumuzdur o da zaten tiz vurula.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Yeni Hızlı Tren Seti Alımı

Mesaj gönderen Kamil16 » 16 Kas Cum, 2012 22:46

"Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü'nün, Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında artan talebi karşılamak ve karşılıklı sefer sayısını artırmak amacıyla 6 adet çok yüksek hızlı tren seti alımını da içeren ihalesine, 4 firma teklif verirken, en düşük teklif 263 milyon 510 bin 757 dolarla Çin firması CNR'den geldi."

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/21943324.asp

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Kas Cum, 2012 23:00

Hayırlı olsun, Çinlilerden alırlar orası kesin. Bu konuda daha önce bir uzmandan aldığım bilgi ışığında görüşümü belirtmiştim yani kuru kuruya Çin li düşmanlığı değil :)

Ama komik bir ihale, devam eden onca hızlı tren hattı varken 6 tane araç almak :) her işimiz taksit taksit, korkuyorum bilmemne banktan 20 yıl taksitle hızlı tren diye bir kampanya yapsalar onu alacaklar diye.

Bu arada diğer teklifler;
İhalede, Siemens 244 milyon 907 bin 795 euro, Alsado-Bombardier iş ortaklığı 317 milyon 45 bin 700 euro, Alstrom ise 388 milyon 859 bin 32 euro teklif sundu.

İhale komisyonu, koltuk sayısı, enerji maliyeti gibi birçok kriteri de değerlendirerek en uygun teklifi belirleyecek. TCDD Yönetim Kurulu'nun onayının ardından ihale sonuçlanacak.
Yanlız Hürriyet gazetesinin editörünün cehaletini de takdir ettim, Alsado değil ANSALDO, Alstrom değil ALSTOM

Barış Toprak
Abonman

Mesaj gönderen Barış Toprak » 17 Kas Cmt, 2012 00:11

Tren setlerinin taksit taksit alınmasının nedeni, bu hatların ilerki (istanbul hattı açıldıktan sonra) yıllarda özel sektöre açılma ihtimali olabilir mi?

Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri-Sivas bağlantısı çok güzel olur.

Son olarak Afyon'un YHT hattına bağlanmasında son durum nedir?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Kas Cmt, 2012 01:01

Barış Toprak yazdı:Tren setlerinin taksit taksit alınmasının nedeni, bu hatların ilerki (istanbul hattı açıldıktan sonra) yıllarda özel sektöre açılma ihtimali olabilir mi?
Özel şirketlere açılırsa TCDD rekabet etmeyecek mi? Etmemesi mi gerekir, bence aksine eli ne kadar güçlü girerse o kadar rahat eder, ha 10 yıl içinde araçları eskimiş olur gözü ile bakıyorsak başka ama zaten oturaklı bir alım yapsa teslimatın bitmesi 3 yıl sürer, dolayısı ile 7-8 yaşında bir hızlı trende bence eski falan değil, bilmiyorum öyle bir düşünce ile hareket ediyor olabilirler mi, sonuçta ben basit esnaf mantığı ile baktım olaya :)
Barış Toprak yazdı:Son olarak Afyon'un YHT hattına bağlanmasında son durum nedir?
İzmir hattının inşaat sürecini takip etmek lazım ama maalesef etap etap bilgi alabilmek için TCDD ile yazışmak gerekiyor, bende çok tembelleştiğim için olmuyor, başkası da yapmıyor :) yapanda bizle paylaşmıyor, bayağı bir bahanemde varmış ha.

Barış Toprak
Abonman

Mesaj gönderen Barış Toprak » 18 Kas Pzr, 2012 00:05

TCDD'nin özel sektörle rekabet etmesi gerekir, ancak ben rekabet edeceği inancını taşımıyorum.
TCDD'nin daha fazla set almasını bende istiyorum ama nedense hala anlamadığım bir düşünce tarzları. 6 set kime yeter. İhale yapmışken 20 tane +10 tane (opsiyonlu) set olarak ihaleye çıkmaları mantıklı olurdu. Bende esnaf mantığı ile düşünüyorum. İstanbul-Ankara hattı açıldıktan sonra yht tercih edilecek. Tren yetiştiremeyecekler.

Umarım ihaleyi siemens alır.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Kas Pzr, 2012 00:12

Görüşlerine katılıyorum, keşke dediğin gibi bir ihale yapsalardı, bu komik ihaleler ile ne yapmak istiyorlar nereye varmak istiyorlar bilmiyorum. Öyle bir yapı var ki, tren alıyor koyacak yeri yok. Marmaray vagonları Edirne'de durdu yahu :) Ankara'ya araç alınır İzmir kullanır, şu bu, saçma sapan işler. Verdiğin örnek çok hoş 20 +10 opsiyonlu, bizde böyle bir şey yok bu Avrupai alışveriş tarzı, uzun yıllara yayarak, neden çünkü planlama var, hangi hattı ne zaman bitecek adam biliyor, ona görede araç alım planı yapıyor, firmalar ile buna göre pazarlık ediyor ve ben asla ve asla Türkiye'nin parası yok lafına inanmıyorum, parası var ama gücü yok, böyle bir yaptırım ile kredi veren yurtdışı bankaların karşısına çıkamıyor maalesef. Ve evet keşke ihaleyi Siemens alsa bilmiyorum ama Çinlilere verirler gibi geliyor.

“Hızlı Tren Haberleri” sayfasına dön