tr-HT.09 » Hızlı Tren Gar Projeleri - Genel

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 18 Nis Cum, 2014 09:11

Evet abicim, Polatlı'daki iki gar aynı yerde değil. Şöyle ki;

TCDD Garı, Polatlı'nın ortasında kalmış. Yapılaşma nedeniyle YHT hattını buradan geçirmeye olanak olmadığı için kentin güneyinden dolanmışlar ve YHT Garı'nı da kentin doğusuna ve yerleşim yerinden uzağa inşa etmişler.

Google Maps'te de aşağıdaki bağlantılara tıklayarak görebilirsiniz..
Polatlı TCDD Konvansiyonel Tren Garı
Polatlı TCDD YHT Garı
Hatta ek bilgi: Eskişehir-Konya-Ankara yollarının kesişim yeri

(Bağlantılar düzgün çıksın diye adresin sonundaki ünlemli kısmı sildim. Ekranın sol altında çıkan ve Earth yazan kutuya basın lütfen..)

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Re: tr-HT.09 » Hızlı Tren Gar Projeleri - Genel

Mesaj gönderen decimus » 13 Ağu Pzr, 2017 09:42

http://www.haber7.com/guncel/haber/2399 ... vani-coktu

YID modeli ile yapilan Ankara hizli tren garini tavani çökmüş.

Malesef bu tür olaylar mühendislik hatasi olarak göze çarpıyor.Kalitesiz,kontrolsüz ve dunya rekoru kiracam diye zamanla savaşılan işler nedeniyle ülkemiz her geçen gün mühendis çöplüğüne dönüyor.Hem üniversitelerimizde ki eğitım kalitesi çok düşük hem de bu çapta proje yapabilme için yeterli görünen firmalarin yaptığı işler sonradan büyük hayal kırıkligi yaratiyor.Umarim 3. Havalimani bi tatz bi rezalete sebep olmaz.Yine Allah'a şükür kimsenin canina zarar gelmemiş.Benze bi muhendislik rezalaeti Mahmutbey metro istasyonu top-down yöntemi ile yapılırken ortaya çıkmışti ve yine Allah' a şükür kimseye bişey olmamışti.Eskiden yapilan işlerde böyle muhendislik rezaletleri olmazdi.Teknoloji ilerlese de insanlar kendilierini gelistiremiyorlar.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Ağu Pzr, 2017 09:50

Yazacak çok şey var da, kimse kabul etmiyor aksine beni düşman belliyorlar. Bezdum daa

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 13 Ağu Pzr, 2017 16:56

Konya'da da yeni bir gar yapmayı planlıyorlardı..
İhalesi falan yapıldı mı?

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 14 Ağu Pzt, 2017 07:40

Esat yazdı:Yazacak çok şey var da, kimse kabul etmiyor aksine beni düşman belliyorlar. Bezdum daa
Esat Hocam Seni düşman belli edenler ;

1- Kendi işinde yeterince becerikli olmayanlar, muhtemelen bir torpille bulunduklari mevkiye gelenlerdir.

2- Bunlar hem tecrübesiz hem de kendilerini geliştirmeye kapalidır.Ne dünyadaki gelişen mühendislik yontemlerini takip ederler ne de araştırıp-gelistirim mantığı yoktur.Bu tarz adamlarin tek bir çalışma ölçüsü vardir.O da "itaat" etmektir.Üst yöneticine ne kadar itaat edersen o kadar görevinde uzun süre görev alırsın.

3-Bunlar da hata ve istifa kültürü yoktur.Onlar her zaman her koşulda elinden geleni yapmıştır fakat ÖNGÖRÜLEMEYEN sebeplerden dolayi iş tahmin edildiği gibi gitmemmiştir.Zaten onlara göre sana "Uzaktan davulun sesi hoş gelir".Sen anlamazsin ! Sen bunlari eleştiremezsin..

4-Senin yurt dışı tecrübeni ve alt yapi işlerini nasil takip ettiğini bu forum sayesinde ben biliyorum.Fakat sen ne kadar başka ülkelerde yapılan işlerden,çalışma sistemlerinden bahsetsen de boş ! Ulkemiz ateş çemberinin ortasinda derler..Bütün dünya bıze düşman ve bizi kıskaniyor derler ! Biz en iyisini yapana kadar bu derler ! Internetin gelişmesi en çok bunlar için kötü oldu.Cünkü dünya çok küçüldu ve öğrenmek istediğin ne varsa cep telefonu kadar yakin sana.Bunlari bilerek hala onlara muhtaç olmak insanin sinirlerini zorluyor.

5-Her iş torpile ve iş bağlantılarinin güçlü olmasina bağlı olduğu için ceza sistemi yoktur.Herkesin arasında ahbap-çavuş iliskisi vardir.Vatandaşa sözler verilir,her zaman her işte dünya rekoru iddaasi atılır ama bir tanesi bile tutulmaz.Nasıl olsa en önemli kritet "itaat" olduğu için herkes en çok bu konuda birbiriyle yarişır.Verilen söz tutulmuş mu tutulmamıs mi çok ta önemli değildir ! Yani sana benzemezler utanma duygulari yıllar evvel kaybolmuştur !!

Yukarıdaki saydığım sebeplerden dolayı ne olur yorumlarini yazmaktan çekinme.Senin vatan,millet sevgini ve saygını biz biliyoruz.Hiç kimseye ispat etmene gerek yok.Çok güzel bir atasözümüz var "DOST ACI SÖYLER" Gerçekler dostlar ve vatanseverler yapılan işlerde kenarda kösede susup-izleyenler değil dostlarını eleştirenlerdir !

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 06 Eki Cmt, 2018 16:14

Söğütlüçeşme YHT garı projesi

Edil Arda sayesinde haberdar olduğum bir proje kendisine Teşekkürler.

Konsept bir çalışma da olabilir zira takip ettiğim kadarıyla böyle bir projenin ihalelerine denk gelmedim. Bu proje hakkındaki düşüncem ise çok daha estetik bir yapı yapılabileceği yönünde.

Resim

Resim

http://atolyek.com/portfolio/sogutluces ... tren-gari/

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 06 Eki Cmt, 2018 16:44

oradaki yeşil alanın üzerine uzaydan inmiş gibi duruyor.
70-80 yıl önce yapılan fütüristik yapılara benziyor.

ek olarak orada bir gar ihtiyacı da yok bence.

metro_5
Aylık Paso

Mesaj gönderen metro_5 » 06 Eki Cmt, 2018 23:21

Proje çok güzelmiş ama eksik olan o kadar geniş bir gar için geniş makas manevra alanı nasıl inşaa edilecek, gar için alan var ama ray çoğaltmak için alan yok yapılaşma çok yakında olduğu için.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Mar Prş, 2019 18:01

Ortada henüz bir hızlı tren garı diyebileceğimiz yapı yok ama Ulaştırma Bakanımız önümüzdeki haftadan sonra YHT Halkalı'ya kadar gidecek mesajı vermiş, bu cari işletme anlamına mı gelir bilemiyorum, bunu demiryolu tam işletmeye geçtikten sonra göreceğiz inşallah.

http://ajans.istanbul/hizli-tren-halkal ... liyor.html

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 07 Mar Prş, 2019 18:59

Hızlı Tren; Kurtköy (Viaport AVM yakını), Şile Otoyolu - Çekmeköy, Kilyos - Sarıyer Yolu üzeri, 3. Havalimanı ve son olarak Halkalı’da durması mantıklı. Bir tek Halkalı için çok para dökmeye gerek var mı emin değilim, Çatalca-Hadımköy-Bahçeşehir yönü halen eksik iken halen Kurtköy - Halkalı arasına ray döşenmemişken.

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 08 Mar Cum, 2019 14:13

Avrupa yakasından kalkacak hızlı trenlerin gar ihtiyacı Bakırköy üzerinden karşılanır muhtemelen. Kimse Şişliden-Fatihten kalkıpta gar orada diye Halkalıya gitmez, en azından ben olsam gitmem.Karşıya geçmekte zaman alacağı için en mantıklısı Bakırköy olacaktır, hele marmaray haricinde metro bağlantısı da sağlanırsa. Halkalıya bu ekonomik krizde dev gibi bir YHT gar yapılacağını sanmıyorum, yolcu garantili gar da bir yere kadar, artık para kalmadı. Gardan daha öncelikli işler var, 3. köprü üzerinden demiryolunu Halkalıya getirmek gibi...
Zaten sadece sabah erken ve akşam geç saatlerdeki YHT seferleri Halkalıdan kalkacak, gün içindeki seferler Söğütlüçeşme den kalkacak bilgisi vardı.
Yeterli araç olmadığından ve Siemens de hat tamamlanmadığından emniyet gerekçesiyle bu hatta kendi trenlerinin çalışmasına müsade etmeyeceği söylendiğinden sefer sayısı sınırlı olacaktır. İst-Ankara arası günde 10 sefer olurmu bilemiyorum, CAF setlerin sayısı da belli...

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 10 Mar Pzr, 2019 00:18

Özgür Türkler yazdı:
08 Mar Cum, 2019 14:13
Yeterli araç olmadığından ve Siemens de hat tamamlanmadığından emniyet gerekçesiyle bu hatta kendi trenlerinin çalışmasına müsade etmeyeceği söylendiğinden sefer sayısı sınırlı olacaktır. İst-Ankara arası günde 10 sefer olurmu bilemiyorum, CAF setlerin sayısı da belli...
Ankara’da kaza yapan Siemens seti hurdaya mı ayrıldı?

“Hızlı Tren Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön