tr-HT.09 » Hızlı Tren Gar Projeleri - Genel

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Mar Sal, 2013 14:41

Özgür uzun falan değil bence çok güzel oldu, eline sağlık. Şimdi böyle şeyler yazınca hemen millet "nankörlük etme" "siz ne anlarsınız" "yok size bilmem kim müstehak" yazıp işin içinden sıyrılıyor. Hep dert ettiğim şeyleri yazmışsın, yapılanı takdir etmemek büyük ayıptır ki bence buradaki herkes bir şekilde takdir ediyordur ama şu dikkat çektiğin konular ne kadar güzel, kimse bunlara ses çıkartmıyor, siyasi olarak ses çıkaracakların hiçbir teknik donanımı olmadığı için anca geyik yapıyorlar kürsülerde, halkın bir şekilde bir şeyler söylemesi lazım ama o da yapılmıyor, ne yapalım başkasına mı oy verelim diyorlar :) maalesef bu konuda da kötüyüz, muhalefet denilen şeyden bi haberiz, yapıcı eleştiri ne demek bilemiyoruz.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 26 Mar Sal, 2013 19:20

Özgür'ün yazısı bence de mükemmel bir yazı. Keşke herkes bu yazıyı herhangi bir fanatiklik olmadan okuyabilse. Çok sorunumuza değinmiş o yazıda; sadece ulaşıma yönelik değil, genel zihniyetimize yönelik..

Aslında şöyle de bir şey var. Sonuçta bu forumlar, sosyal medya gibi şeyler hep son 7-8 yılın ürünü. 10 yıl önce üye olduğum bir forum yoktu, Internet denilen şey de eğlenceden ziyade daha çok araştırma ve bilgi edinme amaçlıydı.

Sosyal medya ve forumlar son 7-8 yılın modası olduğu ve Türkiye'de de AKP'nin iktidardaki 11. yılında olduğumuz için AKP öncesi iktidarları eleştiren herhangi bir sosyal medya ya da forum yazımız yok. O dönemlerde forum olsa, kim bilir nasıl eleştirecektik o dönemin iktidarlarını, ama yoktu işte. Sonuçta sadece AKP döneminde olan bir şey bu ve biz de en doğal eleştiri hakkımızı kullanınca hemen AKP düşmanı diye yaftalanıyoruz. Oysa ki AKP değil de CHP iktidarda olsa, belki çok daha ağır eleştirilere maruz kalacak. Biraz da bu yüzden şanssız sosyal medya kullanıcıları, geçmişe ilişkin sosyal medyada herhangi bir eleştiri tecrübemiz olmadığı için şimdilerde her eleştiri yapan AKP düşmanı gibi algılanıyor..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Mar Sal, 2013 20:57

Engin enteresan ve benim içinde doğru bir tespit, blog ve forum kültürünün patlama yaptığı yıllar 8-10 senelik bir süreç bencede, blogların profesyonelleşmesi biraz daha geç belki, öncesinde ise sadece chat vardı, hatta chat gibi kullanılan forum siteleri vardı ya :) some ortamları da 5-6 yılın ürünleri olmalarına rağmen son 2-3 yılda patlama yaptı benim gözümde. Şu anda da some forum sitelerini öldürmek üzere, yapacak bir şey yok, ileride ne olur bilemiyoruz. Ama senin bu tespitinden yola çıkarak mesela bir zamanlar insanlar gazeteler aracılığı ile dökerdi içini bunu hatırlıyorum, (hatta bir tanıdığımız vardı bu mevzuya takılan) taşlama tarzı şiirler ile gazete köşelerinde siyasi eleştiriler yapan insanlar vardı, nerden nereye :) bakalım internet daha neler getirecek.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 27 Mar Çrş, 2013 12:01

Unuttuğunuz bir kısım var, ki bu Türkiye için de eskiden önemliyidi, ama AZ kişi için (mukayesede): Usenet. Usenet »www interneti«nden evvel de vardı. Bugün Forum denen şeylerin öncüsü. Hâlâ var. Ama daha çok profesyoneller veya deli hobiciler alanı oldu. Bu seksenlerde de vardı. BBS sistemlerinden türedi. Türkiye’de modemli BBS kutu (box) sistemi da var mıydı, bilemeyeceğim. İstanbul, İzmir, Ankara … herhâlde. Bugünün »renkli« internetinde bunlar unutuldu!

Esat ile bu siteyi kurduğumuzda tarihçeye göre de minicik bir ara basamak vardı: Kutu ile Maling sistemi arası olan Mailing List Group teklif etmiştim. Çok kısa bir deney sürecimiz de vardı galiba. Yahoo Groups, Google Groups falan diye tanınan bu şeyler, eski Usenet Newsgroups, Mailing Lists ve BBS tekniklerini toparlayıp, bağlayıp, »www« ağına süren arayüzler.

Evet, çok teknik oldu, ama yine de söylemiş olayım.

Ben meselâ Forum tarzından HİÇ hoşlanmam. Bu forumun üyesi ve yöneticisiyim (aslında ek kurucusu da, ama onu Esat bilir), o kadar. Bazen bilgisayar alanında bazı sistemlerle ilgili oraya buraya zorunlu üya oluyorsun, ama ben ciddî konular içın hâlâ Usenet denen diyardayım. Ne yazık ki, Türk öbekleri sapıklar, sözde ulusalcılar, sağcılar, solcular, bilmemneciler, köktendinciler ve daha ne bileyim anonim hastalarla doldu, sonra boşaldı ve öldü. Eskiden anonim olmayan anonimiteyle battı. Öyle işte. Ama Esat hep saniyor ki, Wikiden başka bir şey bilmem :-) Halbuki Wiki (de) sırf bir www arayüz projesi. »Hakiki« genel ağ (internet) … hah … çoktan yok oldu be. Bugün Feyzbuk, tivita, bilmemne diye garip şeyler türedi. İnsanlığa yardımı ve geliştirme kuvveti vardır belki. Ama eski net ağı hakiki bir dayanışma sistemiydi. Kimseye ait değildi. Sistem kendisini kontrol ederdi. Şimdi ise herşey birisine ait, herkes birisinin kontrolü altında, ama kontrolcü de aslında bir kukla veya taşeron. Evrim bu konuda şu an böyle …

emrenmert

Mesaj gönderen emrenmert » 11 Oca Cmt, 2014 06:42

TCDD'nin yeni gar inşa edeceği şehirler şunlar:

Istanbul (Halkalı, Bakırköy, Pendik, Gebze)
Ankara
Eskişehir
Edirne
Bursa
Bilecik
Afyon
Konya
Yozgat
Sivas
Erzincan
Erzurum
Antalya
Kayseri
Trabzon
Malatya
Elazığ
Diyarbakır
Gaziantep
Kars

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Nis Prş, 2014 16:51

Bilecik gar Haziran ayında hizmete açılacakmış.

http://haberciniz.biz/bilecik-hizli-tre ... 85809h.htm
Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Yüksek Hızlı Tren garının Haziran ayı sonunda tamamlanmasının planlandığını belirtti.

Başkan Yağcı, Bilecik'e, Ankara - İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattı seferleri için yapılmakta olan tren garı inşaatında incelemelerde bulunarak firma yetkililerinden bilgi aldı. Yüksek Hızlı Tren garının, Osmanlı Devletinin kurulduğu bu topraklarda, Osmanlı kültürünü yansıtan motiflerle ve tuğra formu ile çağdaş bir bakış açısıyla modernize edileceğini belirten Yağcı, “Haziran ayı sonunda tamamlanması planlanan Bilecik Hızlı Tren Garı, ilimize gelen misafirleri modern iç dizaynı, ergonomik ve estetik özellikleri ile karşılayacak’’ dedi.

Resim
Bu da konu ile ilgili Facebook ta görülerek alıntılanmış bir foto, Bozüyük Gar denilmiş

Resim

aynı yer mi bilemedim.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 17 Nis Prş, 2014 18:32

Gar yerine biraz istasyon olmuş gibi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Nis Prş, 2014 18:54

Yoo gayette guzelgar olmus, Ankara ve Istanbula yapilanlar yaninda Bilecik icin cok iyi bir gar.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 17 Nis Prş, 2014 19:13

Güzel olmasına gayet güzel, ama gar bir Hauptbahnhof değil mi? Bu daha çok bir Bahnhof. Bence.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Nis Prş, 2014 19:54

Onu diyorum bende, Bilecik yeterli bir hauptbahnhof diyorum.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 17 Nis Prş, 2014 21:51

Polatlı YHT "Garı"nı görseniz, kentin oldukça dışında yapılmış. Yapı planı şöyle: peron - ray - ray - ray - ray - peron. İki peron arası geçiş de alt geçitle sağlanıyor. Anladığım kadarıyla, Bozüyük'te ise üst geçitle sağlanacak..

Bu arada, Bilecik il merkezidir, ama karayollarının kavşak noktasında bulunan Bozüyük, Bilecik'ten büyüktür..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Nis Prş, 2014 21:59

Iste bu yuzden iki gar ayni degil galiba, haberdeki Bilecik fotodaki ise Bozuyuk gar. Bilecik tren yolculugu talebi olan bir yer diye biliyorum bundan daha buyuk gar binasi ihtiyaci var midir? Ileriye donuk muhakkak var, bu yuzden etrafina yapilasma, yol ivir zivir bildik usul kontrolsuz, saldim cayira yapilirsa 10 sene sonra gari tasiyacak yer ararlar.

“Hızlı Tren Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön