ist-TS.09 » Pendik YHT'den Atatürk havalimanına?

tehanu06

ist-TS.09 » Pendik YHT'den Atatürk havalimanına?

Mesaj gönderen tehanu06 » 26 Tem Cmt, 2014 09:16

Değerli arkadaşlar,

Ankara'da oturuyoruz. Kurban bayramında bir yurt dışı seyahatimiz var. Uçuş Atatürk'ten. THY biletleri çok pahalı. YHT de yeni açıldı malum. Ankara'dan YHT ile İstanbul'a gelince Pendik son istasyonmuş. Oradan Atatürk havaalanına nasıl gideriz? Kaç saat sürer? Şimdiden teşekkürler.

Funda

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Tem Cmt, 2014 09:30

İETT seçeneklerin 2 saat 30 dk. ile 3 saat 10 dk arasında veriyor. Pendik tren garının hemen üst tarafında Pendik Geçit otobüs durağı var, buradan 16A otobüs hattı ile Üsküdar a geçeceksiniz, Marmaray' a aktarma yaparak Kazlıçeşme' de ineceksiniz, buradan da Yedikule Sahil durağından TH1 otobüs ile Atatürk Havalimanına gidebilirsiniz. Yalnız burada duraklara biraz yürüme mesafesi var ve otobüslerin saatlerini İETT sitesinden bakmalısınız.

Daha hızlı giden 500T seçeneği var ama arada önerdiği aktarma yürüme ile gidilmesini önermeyeceğim bir yer o yüzden geçiyorum.

Önemli olan vakit ise ben bu güzergahları izlemem biraz pahalıya mal olur ama şöyle yaparım; yine Pendik Geçit otobüs durağından 251, 17B otobüslerinden birisi ile Kartal Köprüsüne geçerim, oradan M4 Kadıköy metrosuna binerek Ayrılık Çeşmesi nde Marmaray' a aktarma yaparım, buradan da Kazlıçeşme durağında inerek taksi ile havalimanına geçerim.

Biraz daha vakit var ise Marmaray' dan Yenikapı' da iner 5-6 dk. yürüme mesafesindeki M1 Aksaray-Havalimanı metrosu ile direkt havalimanı içerisine kadar giderim.

Bunlar valiz ve kalabalık durumunuza bağlı olarak benim seçeneklerim.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 26 Tem Cmt, 2014 12:42

Abi,

Kurban Bayramı'na kadar M1'in Aksaray-Yenikapı uzatması açılmış olur bence..

Pendik Garı'ndan
İETT ile Kartal Metro durağı
M4 ile Ayrılık Çeşmesi
Marmaray ile Yenikapı
M1 ile Atatürk Havalimanı (metro durağı, Dış Hatlar'da)

İETT'nin Kartal'a varması, YHT'den indikten yarım saat sonra gerçekleşse..
Ayrılık Çeşmesi yarım saat sürse..
Yenikapı yirmi dakika sürse..
Havalimanı da kırk dakika sürse..
(Yukarıdaki sürelere metrolar arası geçişler ve beklemeler de dâhil)
Trenden indikten iki saat sonra Atatürk Havalimanı güvenlik kontrolündesiniz.

Eğer hepinizin birer adet İstanbulkart'ınız varsa, bu yolculuk kişi başı 2,15 + 1,45 + 1,15 + 0,85 = 5,60 TL tutar. Kartın bedeli de 6 TL olmalı. Yani kimsede kart yoksa, kişi başı 11,60 TL tutacaktır bu yolculuk, ama kartı İstanbul'a her geldiğinizde kullanabileceksiniz..

Hatta vaktiniz varsa, şunu da yapabilirsiniz..
İETT ile Kartal Metro durağı
M4 ile Kadıköy
Vapur ile Karaköy
T1 ile Zeytinburnu
M1 ile Havalimanı
Yaklaşık 2,5 saat sürer, ama vapur havası da almış olursunuz..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Tem Cmt, 2014 12:47

:) Engin teşekkürler, bu arada ben Kurban Bayramında olduğunu kaçırmışım mesajda, o tarihe kadar büyük ihtimal ile M1 Yenikapı' ya bağlanmış olacaktır haklısın.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 26 Tem Cmt, 2014 12:57

İnşallah abicim :)

Bu yılı iki Yenikapı uzatması (Şubat'taki M2 ve Eylül'deki M1) ile kapatacağız sanırım, başka açılış olmayacak galiba İstanbul'da. (Pendik'e tren gelişini saymıyorum)

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 26 Tem Cmt, 2014 15:48

ASTİ'den bin İstanbul Esenler'de otogarda in havalimani metrosuna bin 8 - 10 istasyon 20 dk'ya Ataturk havalimanindasin, gerisi bos is ve bavulunla rezil olup cile cekmektir.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 26 Tem Cmt, 2014 16:35

Gerçekçi bir mesaj olmuş..

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 26 Tem Cmt, 2014 17:18

Pendik-Atatürk Havalimanı arası 55km.
İstanbul şartlarında bu ikisi arasında yolculuk 2 saatten aşağı sürmez. Gerçekten yollarda fena rezillik çekerseniz.
İşinize karışıp küstahlık etmek istemem ama illa YHT şart değilse otobüsle gelin, 8-10 dk'lık metro yolculuğu ile Havalimanı'na girin.
Ya da YHT ile Pendik'e gelin 55 km uzaklıktaki Atatürk'ten yurtdışına gitmek yerine, Pendik'e 10km uzaklıktaki Sabiha Gökçen'den uçun.
Bu arada THY'nin çok pahalı olduğunu söylemişsiniz.
Genellikle pahalı havayolları Atatürk'ü kullanırken, ucuz havayolları Pendik'e 10km uzaklıktaki Sabiha Gökçen'i kullanır

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 31 Tem Prş, 2014 09:54

Atatürk Havalimanına gitmek için, hızlı trenle Pendik'e gelmek çok mantıklı değil. Sabiha Gökçen olsa 15 dakikada ulaşırsınız ama AHL 2 saat sürer...

Kullanıcı avatarı
Kemal Çevik
Aylık Paso

Mesaj gönderen Kemal Çevik » 31 Tem Prş, 2014 11:15

Ya da YHT ile Pendik'e gelin 55 km uzaklıktaki Atatürk'ten yurtdışına gitmek yerine, Pendik'e 10km uzaklıktaki Sabiha Gökçen'den uçun.
Bu arada THY'nin çok pahalı olduğunu söylemişsiniz.
Genellikle pahalı havayolları Atatürk'ü kullanırken, ucuz havayolları Pendik'e 10km uzaklıktaki Sabiha Gökçen'i kullanır
Hangi havayolu ile nereye uçulacağı belirtilmemiş, bu gerçekçi bir yorum değil.

Öte yandan THY den İstanbuldan başka alandan çıkışlı, fakat Istanbul aktarmalı, dış hatlar biletlerinin, iç hat ayağı, salt iç hat uçuş bedelinden çok daha düşük, aklınızda bulunsun.

Şimdi baktım, tam uçuş tarihi ve zamanını belirtmemiş ankaralı üyemiz ama 1 -4 ekim arası 84TL'ye ESB - IST uçuşu var, YHT fiyatını bilmiyorum ama sonrasının yolculuk bedeli ve eziyeti için karşılaştırmaya değer. Yurtdışı uçuşu da THY ise valizlerin Ankara'da bagaja verilebilmesi de cabası.

Kemal ÇEVİK

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 31 Tem Prş, 2014 17:18

YHT kisi basi 70 tl, 7 yas alti da ucretsiz, ucaktan uygun gorunuyor ama aradaki fark istanbul ici ucretler ve zaman kaybi ile mukayese edilemez. 70 tl ye Bakirkoy ya da Yenkapi ya kadar gelinse cok iyi olurdu.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 01 Ağu Cum, 2014 08:23

Ben de zaten yukarıdaki İETT + M4 + Marmaray + M1 ve İETT + M4 + Vapur + T1 + M1 önerilerimi sırf soruya yanıt olsun diye yazmıştım.

Ancak sizlerin de belirttiği gibi, AŞTİ-Bayrampaşa Otogarı arasında otobüsle gelip, Otogar'dan M1'le Atatürk Havalimanı'na 20-25 dakikada gitmek en mantıklısı.

tehanu06 adlı üyemiz soruyu sorduktan sonra yanıtları okudu mu acaba? Okuduysa, masaya üç kere tıklatabilir mi?

“Entegrasyon Önerileri - Genel Öneriler” sayfasına dön