tr-HT.03:03 » Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş
Mesajlar: 530
Kayıt: 24 Ara Çrş, 2014 00:41

Re: tr-HT.03:03 » Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Edil Arda » 24 Eyl Sal, 2019 22:49

hızlı tren testleri metro kadar uzun sürüyor mu?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17522
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Re: tr-HT.03:03 » Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Esat » 25 Eyl Çrş, 2019 07:26

Edil Arda yazdı:
24 Eyl Sal, 2019 22:49
hızlı tren testleri metro kadar uzun sürüyor mu?
Benim bir bilgim yok ama teorik olarak sürmesi gerektiğini düşünüyorum, hatta daha uzunda sürebilir. Sonuçta yüksek hızdan bahsediyoruz, makas bölgelerinin geçişi, sinyalizasyonun önemi daha fazla artıyor.

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2810
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: tr-HT.03:03 » Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Engin Y » 27 May Çrş, 2020 17:36

Bakan Bey, 2020 içinde kesimler hâlinde işletmeye almayı hedeflediklerini söylemiş: http://www.tcddtasimacilik.gov.tr/haber/453/

Gerçi bir önceki Bakan da sekiz ay önce, bu hafta açılacağını söylemişti: https://www.haberturk.com/ankara-sivas- ... 19-ekonomi

Mevzu TCDD olunca, açılış tarihi verebilmek iyi cesaret istiyor; hayırlısı bakalım..
Karaismailoğlu: Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesini 2020 yılı içerisinde kesimler halinde işletmeye almayı hedefliyoruz.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı’nın Elmadağ Şantiyesi’nde incelemelerde bulundu, çalışanlarla bayramlaştı. Bakan Karaismailoğlu, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, Ankara-Sivas arasındaki 393 kilometrelik projenin tamamlanmasının ardından iki şehir arasındaki 12 saatlik ulaşım süresinin 2 saate ineceği müjdesini verdi.

Ülkemizdeki ulaşım altyapı çalışmalarının sürdürüldüğü bine yakın şantiyede Covid-19 pandemisi karşısında Bilim Kurulu’nun tavsiyelerine tam anlamıyla uyulduğunu ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Şantiyelerimizde, sosyal mesafe ve hijyen tedbirleri ile birlikte iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri en üst düzeyde uygulanıyor. Yüklenicisinden mühendisine, işçisinden tedarikçisine kadar projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, projenin tamamlanmasıyla işletme hızı saatte 250 kilometre olmak üzere Ankara-Sivas güzergahında elektrikli ve sinyalli olarak yüksek hızlı tren işletmesi yapılacağının altını çizdi.

“Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi, üstyapı ve elektromekanik yapım işleri, Kayaş-Yerköy arası 151 kilometre ve Yerköy-Sivas arası da 242 kilometre olmak üzere, iki etap halinde ve toplam 393 km olarak inşa ediliyor “ diyen Karaismailoğlu, güzergâh boyunca Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas olmak üzere toplam 8 istasyonun vatandaşa hizmet vereceğini belirtti.

Ankara-Sivas YHT hattında toplam uzunluğu 66,08 kilometre olan 49 adet tünelde 63,3 kilometre tünel kazısının ve 56,86 kilometrelik tünel kaplamasının tamamlandığını söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “Yüksek Hızlı Tren Hattımızda toplam uzunluğu 27,2 kilometre olan 49 adet viyadüğün ekibimizin özverili çalışmasıyla toplamda 26,96 kilometrelik kısmı tamamlandı, 2 adet viyadükte de sadece 252 metre imalatımız kaldı. Projede, altyapı işlerinin tamamlanma oranı % 96,6, üstyapı ve elektromekanik işlerin tamamlanma oranı ise % 66 olarak gerçekleşti” dedi. Bakan Karaismailoğlu, Kayaş-Yerköy-Sivas arası proje güzergâhında ise hâlihazırda toplam 645 kilometre tek hat ray seriminin gerçekleştiğini ve üst yapı ve elektromekanik işlerin tamamlanma oranının ise % 66 olduğu bilgisini aktardı. Bakan Karaismailoğlu, “Kayaş- Elmadağ Kesiminde, toplam uzunluğu 9.257 kilometre olan 13 adet tünel bulunuyor. Toplamda 9.168 metre tünel kazısı, 6.123 metre tünel kaplamasını tamamladık. Projede toplam uzunluğu 1.933 metre olan 6 adet viyadük öngörülürken, tüm viyadük imalatları tamamlandı. Altyapı işlerinin tamamlanma oranı %90 olarak gerçekleşti.” dedi.

Karaismailoğlu, projeyi 2020 yılı içerisinde vatandaşların hizmetine sunabilmek için gece gündüz demeden yoğun bir şekilde çalışıldığını ve hattı kesimler halinde işletmeye almayı hedeflediklerini belirtti.

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2810
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: tr-HT.03:03 » Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Engin Y » 21 Eki Çrş, 2020 14:48

Haber Başlığı: Ankara-Sivas YHT hattında test sürüşleri yapılacak: https://www.haberturk.com/ankara-sivas- ... ak-2841027

Habere girince, işin aslını anlıyorsunuz: 25 Ekim 2020 tarihinde saat 08.00'den itibaren, Yerköy-Yozgat-Sorgun-Akdağmadeni-Yıldızeli-Sivas arasında 25 kw enerji ile tren testlerine başlanacaktır.

Burayı da Ankara-İstanbul hattı gibi kısmen eski hattan, kısmen yeni hattan işleyecek şekilde açacaklar galiba..
Ankara’dan Yerköy’e kadar eski hattı kullanan tren, sonrasında YHT hattına girerek Sivas’a ulaşacak..

Hayırlısı bakalım..

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2810
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: tr-HT.03:03 » Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Engin Y » 27 Ağu Cum, 2021 08:43

Ankara-Sivas YHT hattına "hızlandırılmış" açılış: https://t24.com.tr/haber/ankara-sivas-y ... yin,974664
Açılışı altı kez ertelenen ve maliyeti 10 milyar TL'yi geçen Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı (YHT), tamamlanmamasına karşın 4 Eylül'de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından törenle açılıyor. Tren, hattın tamamlanmaması nedeniyle, Kayaş-Balışeyh istasyonları arasını konvansiyonel hat (klasik tren hattı) üzerinden saatte 60 kilometre hızla gidebilecek. Risk uyarılarına karşı ise yolcuların Ankara'dan Kırıkkale'ye otobüsle taşınması seçeneği üzerinde duruluyor.

4 Eylül'de törenle açılıyor
Temeli 2008 yılında atılmasına karşın açılışı bugüne kadar altı kez ertelenen Ankara-Sivas YHT, Sivas Kongresi'nin yıldönümü olan 4 Eylül günü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılacağı törenle açılacak. Uzunluğu 393 kilometre olan Ankara-Sivas YHT güzergahı boyunca, Ankara Gar, Kayaş, Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas olmak üzere 10 istasyon bulunacak.

Konvansiyonel hat üzerinden gidecek
250 kilometre hızla elektrikli ve sinyalli olarak işletilecek hattın Ankara Kayaş-Kırıkkale Balışeyh kesiminde ise çalışmalar henüz bitirilemedi. Edinilen bilgiye göre TCDD yetkilileri, açılış günü ve sonrası için iki seçenek üzerinde duruyor. Trenin Kırıkkale Balışeyh istasyonuna kadar konvansiyonel hat üzerinden en fazla 60 kilometre hızla gidebileceği değerlendirilirken, risk uyarılarına karşı da yolcuların Ankara'dan Kırıkkale'ye otobüsle taşınabileceği ve bu kesimdeki inşaat bitene kadar yolculuğun bu şekilde yapılabileceği ifade edilebiliyor.

Eksik projeyle kazalara davetiye çıkarmayın
Hızlı tren hattının tam olarak bitirilmeden açılmasını eleştiren Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Sekreteri İsmail Özdemir, "Eksik projeyle yine kazalara davetiye çıkarılmasın" uyarısında bulundu. İktidarın geçmişteki bildik tavırlarına devam ettiğini ifade eden Özdemir, şunları söyledi:

"Ankara-Sivas YHT hattında çalışan arkadaşlarımızdan aldığımız bilgilere göre, inşaatın henüz tamamlanmadığını görüyoruz. İktidar geçmişteki bildik tavırlarına devam ediyor. Yıllardır çalışmayı bitiremedikleri ve müteahhitlere para yetiştiremedikleri için göstermelik bir şekilde 'Sivas'ta hızlı tren işletmeciliğine başladık' demek istiyorlar.

Hemzemin geçitler risk barındırıyor
"Fakat, bugüne kadar ortaya konulan ihmaller nedeniyle geçmişte yaşanan kazalardan ders çıkarılması gerekirdi. Hızlı tren setinin Kayaş'tan Balışeyh istasyonuna kadar konvansiyonel hat üzerinden gidecek olması büyük risk barındırır. Düşük süratte gitse bile hemzemin geçitler var. Bunlar büyük risk. Altyapı güvenli hale getirilmedikçe bu hattın açılması çok büyük bir yanlış. Geçmişteki hataların, kazaların olmamasını temenni ediyoruz. Endişe verici bir durumla karşı karşıyayız."

Krize dönüşmüştü
Ankara-Sivas YHT hattı yıllardır bitirilemediği için AKP içinde de krize dönüşmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılında yerel seçim mitingi için Şubat ayında gittiği Sivas'ta halka hitap ederken "Ulaştırma Bakanı da burada. İşi takip etmez, bitirmezse eyvallah, güle güle" sözleriyle Bakan Cahit Turhan'a uyarıda bulunmuştu. Bundan yedi ay sonra Erdoğan yine Sivas'ta katıldığı bir programda Turhan'a seslenerek, "Senden aldığım sözü buraya aktardım ona göre. Tamam, işi sıkı tutacağız. Artık top benden çıktı. Herhalde verdiği sözü yerine getirmezse biz ipi farklı çekeriz, ona göre" ifadesini kullanmıştı. Erdoğan'ın 29 Mart 2020 tarihinde görevden aldığı Turhan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk azledilen bakanı olmuştu.

Cevapla

“Hızlı Tren Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön