tr-TS.37 » Kurumlara Yapılan Bilgi Edinme Başvuruları ve Cevaplar

Mehmet Kasım
Seyyah

tr-TS.37 » Kurumlara Yapılan Bilgi Edinme Başvurul

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 22 Haz Pzt, 2009 15:57

1 HAFTA ÖNCE SORMUŞTUM:

1-Otogar-Kirazlı Metro Hattı açılış tarihi nedir? İETT'ye sordum cevap vermiyorlar. Sizden net bir açıklama bekliyorum.

2-Kirazlı-Başakşehir Hattının açılış tarihi nedir? Ray döşeme tamamlandı mı? Öncelikle hangi kısım açılacak?

3-Maslak Metrosunda
seferler ne zaman normale dönecek. Sabah ve akþam ne zaman çalışmaya baþlayacak? Seyrantepe açılışı ne zaman?

4-Aksaray-Yenikapı hattında kaç km tünel kaldý? Ne zaman açılıyor?

5-Haliç Metro Köprüsü çelik imalatı ne zaman monte edilmeye
başlanacak? Koska-Yenikapı arasýnda kazılmayan kaç m tünel kaldı? Yenikapı için arkeoloji bitiş beklentiniz hangi tarihtir?

6-Hacosman'a ne zaman metro ile gidilecek?

7-Kirazlı-Bakırköy Metro tüneli kazısına ne zaman baþlanacak? İncirli Aktarma Merkezi inşaatı ne zaman başlayacak?

8-Ümraniye-Üsküdar metrosu ihalesi ne zaman?

9-Ayrılıkçeşme İstasyon İnşaatı ne zaman başlayacak? Metro ne zaman açılacak?

10-Kirazlı Metrosu Halkalı uzatmasına tünel işlerine baþlanacak mı? Başakşehir inşaatında kullanılan 4 Adet TBM delme makinesinin işleri tamamlanmıştı. nereye doğru kazmaya devam edecek? Bakırköy'e mi devam edecekler? Halkalı'ya mý? Her ikisine mi? Başka projelere mi? Şu anda TBM'ler atıl mı duruyor? Bakım mı yapılıyor? Plan nedir?

11-Kadıköy Metro tünelleri tamamlandı mı? Hedef nedir?

CEVAP VERDİLER:

1- Otogar-Kirazlı Hattında Tüneller bitti, ray döşeme ve istasyon çalışmaları devam ediyor.

2- Kirazlı-Başakşehir Tüneller bitti, ray döşeme ve istasyon çalışmaları devam ediyor.

3- Açılışı yapılan yeni istasyonların sinyalizasyon sistemi yenilenerek, Şişhane - Taksim, 4.Levent - Maslak arasında mevcut hattın sinyalizasyon (tren kontrol, kumanda, emniyet, emniyet sistemleri) sisteminin dönüşümü başlatıldı.

Entegrasyon ve sinyal sisteminin dönüşümü tamamlanana kadar yolcular, 4.Levent’te trenden inip, Maslak’a giden yeni trene binecektir. Bu durum bir süre devam edecektir.

4.Levent - Maslak hattında vagon sayısı artırılacak. Hafta içi günlerde saat 09.30 - 17.00 saatleri arasında işletme yapılmaktadır. Diğer saatlerde tam entegrasyon çalışmalarına ayrılacak. Sinyal sistemlerinin düzenlenmesi, eski ve yeni sistemin entegrasyonu için gerekli görülmektedir.

4.Levent - Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi istasyonları arasında şimdi 22 dakika olan aktarma aralığı; mart ayında 10 dakikaya inmiştir. Mart ayından itibaren 4.Levent - Maslak hattında sefer aralığı sıklaştırılarak, 6 ay içinde hafta içi akşam saat sekizden sonra da metro hizmet vermeye başlayacak.

Ekim ayında, Taksim metrosunun ilk açıldığı 2000 yılından beri kapalı olan 4.Levent istasyonunun sol peronu açılacak ve bu şekilde sirkülasyon rahatlatılacak. Yine Ekim ayında Maslak hattının kapasitesi yeni vagonların temini ile arttırılması öngörülmektedir.

Güney Kore’den İstanbul’a intikal ettirilecek olan altı vagondan her birinin hatta indirilmesi için yapılan üç aylık hazırlık süresiyle birlikte, 2009 sonunda hattaki araç sayısı dört katına çıkmış olacak.

Temmuz ayında sinyal dönüşümünün ilk ürünü olan 48 yeni tren devreye girecek. Kuzey hattı hafta içi tam gün çalışarak, ağustos ayında Seyrantepe stadına da metro işlemeye başlayacaktır.

29 Ekim 2009’da sinyalizasyon çalışması tamamlanarak, Şişhane - Taksim - 4.Levent - Atatürk Oto Sanayi Sitesi tam kapasiteye hizmet verecek. Tüm trenler kesintisiz ve aktarmasız olarak Taksim - Atatürk Oto Sanayi Sitesi arası sefere alınmak suretiyle, en yüksek verime ulaşacaktır.
Sefer aralıkları 4,5 dakikaya inecek, yoğunluğa göre 70 saniyeye kadar indirmek mümkün olacaktır.

İstanbul Ulaşım A.Ş

4
a) Aksaray-Yenikapı hattında bugün itibariyle 70 m. açılmayan tünel kalmıştır.

b) Aksaray-Yenikapı hafif metro bağlantı hattı, Taksim-Yenikapı metro hattı ile eş zamanlı olarak açılacaktır.

5-
a) Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün ayaklarını oluşturan çelik kazıkların imalatına başlanılacak olup imalat için Ekim 2009 tarihi öngörülmektedir.

b) Koska-Yenikapı arasında kazılmayan bugün itibariyle 50 m. tünel kalmıştır.

c) Yenikapı İstasyon alanındaki arkeolojik kazıların tamamlanma tarihi kesin olmamakla birlikte Müzeler Müdürlüğü yetkililerince yapılan şifahi açıklamalara göre bu çalışmanın 1,5-2 yıl daha süreceği ifade edilmektedir.

6- Atatürk Oto sanayi ile Hacıosman arasının 2010 sonunda bitirilmesi planlanmaktadır.

7- 12 - Söz konusu hattın (Bakırköy-Kirazlı) projeleri tamamlanmış olup 2009 yılı içerisinde yapımına başlanılması planlanmaktadır.

8- İhale hazırlıkları devam etmektedir. Kesin tarih verilememektedir.

9-Ayrılıkçeşme İstasyonu inşaatına 2009 Ekim ayı içerisinde başlanacaktır.Kadıköy Kozyatağı Metrosunun 2010 Eylül ayında açılması planlanmaktadır.

10- Adet TBM işini tamamlamıştır.

11-Tamamlanmadı. Yapımı devam emektedir. 2010 Mart ayında tünellerin bitirilmesi hedeflenmektedir. 2010 Eylül ayında da işletmeye açılacaktır.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Eki Prş, 2009 10:55

Geçtiğimiz ay içerisinde Ulaşım A.Ş. ye sormuş olduğum soruların cevapları geldi aşağıda sunuyorum.

S1. T1 ve T2 hatlarının işletme olarak birleştirileceği yönünde gayri resmi olarak bilgi edinmiş bulunmaktayız, bu birleşimden sonra tramvay hattında yapılacak işletme varyasyonlarını öğrenmek istiyoruz, (Bağcılar-Beyazıt, Zeytinburnu-Kabataş, Cevizlibağ-Kabataş gibi)
Cevap: 37 adet Alstom Tramvay Aracının devreye alınmasından sonra T1 VE T2 hatlarının fiziksel olarak da birleştirilmesi planlanmaktadır.

Mevcut durumda her iki hatta peak saatlerde 5 dakikalık seferler yapılmaktadır. Hattın birleşmesinden sonra Yolcu yoğunluğunun bu şekilde devam etmesi halinde parkur ve sefer programının aşağıdaki şekilde yapılması planlanmaktadır.

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic. ... 1&start=48
S2. Bağcılar metro hattı için alınan 1 setin Başakşehir de viyadük üzerinde bekletildiğini tespit etmiş durumdayız, bu araçlardan kaç adet teslim alınmıştır, aracın teknik model ismi nedir?
Cevap: Kirazlı-başakşehir-Olimpiyatköy hattında kullanılacak olan 80 adet Alstom METROPOLİS araçlarından 5 set (20 araç) Olimpiyatköy depo sahasına gelmiştir. Geri kalanınında 2010 yılı başlarında tamamlanması beklenmektedir.
S3. Kadıköy-Kartal metrosu için yapılan ihalenin sonuçlandığı İBB tarafından açıklanmıştır, bu hatta alınacak araç CAF firmasının hangi modeli olacaktır?

S4. Teslim alınan Alstom Citadis tramvay aracı prototipmidir yoksa asıl teslimat başlamışmıdır?
Cevap: Teslim alınan araç prototip değildir. Teslimat Başlamıştır.
S5. Araçların üretim testleri tamamlanmışmıdır, Gabari ve ağırlık testlerine ne zaman başlanacaktır?
Cevap: Araçların Type Testlerinin çoğu tamamlandı ancak hala hem fabrika da hem de sahada devam etmekte olan testler vardır. Son olarak geçen hafta Klima Type testi fabrikada yapıldı. Aracın Ağırlık testi daha evvelden yapılmıştır. Kumla Yüklü işletme testleri ise bilahare sahada yapılacaktır. LRT hattından geçerek T1 ve t2 hatlarının Gabari testleri, 27 Eylül 2009 tarihi itibarıyla tamamlanmıştır
S6. Araçlar tam olarak hangi güzergahta kullanılacaktır, bu araçların kullanılması ile birlikte T1 ve T2 hatları birleştirilecekmidir?
Bu sorunun cevabını yukarıda ve ilgili başlıkta vermiştim.
S7. Araçların tamamının teslimatı ne zaman bitecek ve işletmeye ne zaman alınacaklardır?
Cevap: Araçların tamamının Ağustos 2010 sonuna kadar teslimi planlanmıştır. Yolculu İşletmeye en erken geçici kabulleri yapılabilecek. max. 4 dizi(8 araç) ile Ocak 2010 da başlanması planlanmaktadır.

Mehmet Kasım
Seyyah

Bugün sordum, bakalım ne zaman cevap gelecek.

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 02 Eki Cum, 2009 14:38

İBB'YE BİLGİ EDİNME YOLUYLA SORDUM.

1-Başakşehir-Kirazlı metro hattında kaç m ray döşenmiştir? Daha kaç m döşenecektir? Ray döşeme işleri ne zaman bitecektir?

2-Başakşehir-Kirazlı metro hattında istasyonların hangilerinde ince işlere geçilmiş, hangilerinde hala kaba inşaat devam etmektedir?

3-Başakşehir-Kirazlı metro hattının test sürüşleri ne zaman başlaması hedeflenmektedir?

4-Başakşehir metrosunda Test sürüşleri kaç ay sürecektir?

5-Başakşehir Metro hattında Yolculuk yapma aşamasına ne zaman geçilecektir?

6-Kirazlı-Bakırköy arasının tünel inşaatı ne zaman başlayacaktır?

7-Otogar-Kirazlı hafif metro hattı ne zaman açılacaktır?

8-Taksim-AOS aktarmasız işletme ne zaman başlayacak ve seferler ne zaman artacaktır?

9-Darüşşafaka metro ne zaman açılacaktır?

10-Haliç'te köprü çelik direklerin dikilmesi ne zaman başlayacak?

11-Yenikapı'da metro sahasının olduğu bölgedeki arkeolojik kazılar kaç m derine inildi? Kaç m daha inilecektir? Asıl inşaat ne zaman başlar ve süresi ne kadardır?

12-Haliç-Alibeyköy-Eminönü tramvayı inşaatı ne zaman başlanacak?

13-Bağcılar tramvayı ileriye neden uzatılmıyor? 100.Yıl mahallesine.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 06 Eki Sal, 2009 15:00

Bugün cevap geldi ama olumsuz. Verdiğimiz cevapalrı sitelerde yayınlıyorsunuz o yüzden size bilgi milgi yok dediler.

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 06 Eki Sal, 2009 15:18

Hakikaten öyle mi dediler?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Eki Sal, 2009 17:32

Demiş olmaları yüksek ihtimal dahilinde. Normaldir ben bu zihniyeti anlayabiliyorum, ve bunu sakın ha ülkemiz için söylediğimiz sanmayın aynı kafa yapısı şu moderen evropada bile var :) burada da Almanca bir demiryolu forum sitesi var ve devlet demiryolları çalışanlarının bu siteye girmesini istemiyormuş :) halbuki burada her şey şeffaftır, yani İBB nin devlet sırrı zannettiği istasyon planları, konum haritaları, güzergah haritaları, projelere ait her şey açıktır, isteyen bu bilgileri edinebilir. Neyse bilgi edinme kanunun gerçekten işlevini kazandığı, daha doğrusu kanun denen şeyin açık olarak yazıldığı ve ifade edildiği yaptırımının olduğu günleride görürüz umarım.

Diğer taraftan ne sanıyorlardı ki? Yani bir insanı karşına alıyorsun, bir takım sorular soruyor, ve cevap veriyorsun, bu cevapların sır olarak mı kalacaktı? Bak sana söylüyoruz ama kimseye söyleme? Böyle bir şey dediler mi abi sana? :) Yani kahvehane muhabbeti yapılmıyor ki, bir adam hizmetler hakkında vatandaş gözü ile olabildiğince detaylı sorular soruyor, bu sorulara cevap veriliyor, ne yapsın eve gidip içine mi atsın? :) Neyse daha fazla eleştirmeyeyim zaten bende uzun zamandır bazı şeylerden huylanıyordum, eğer gerçekten verilen cevap bu ise yine yanılmamışım demekten başka bir şey yapamıyorum, Allahım bana bu lafı söyleyemeyeceğim günleri nasip et, demeyi isterdim, ama demiyorum her seferinde bu zihniyete galip geldiğimi görmek beni çok mutlu ediyor.

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 06 Eki Sal, 2009 18:12

Valla hiç bir yerden çalmadığım, internetten arayarak(sadece google kullanarak) Kadıköy-Pendik hattının tüm istasyon planlarına eriştim ama ulan başım belaya girer mi diye korkmuyor da değilim, bilgi edinmeyle edindiğim bilgiyi başkalarına söylemem neden korkutucu olacak anlayamıyorum, defalarca bilgi edindim ama cevap vermeyeceklerinden korktuğumdan seyrekleştirdim, artık 3 ayda bir falan soruyorum, ne olur ne olmaz...

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 06 Eki Sal, 2009 21:24

abi ilgili kanunların bilmem kaç bendini yazıp bu yaptığın hukuka aykırı diyorlar. bende cevap yazdım. bu kanunu bilmiyorum diye. artık bulaşmam. adamlar işimizle ilgileniyorlar diye sevinecek yerde muameleye bakarmısın. sanki babasının malını istiyoruz kendisinden. ulan o metronun parasını ben veriyorum.

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 06 Eki Sal, 2009 21:34

İyide ben kendi adıma bilgi alamasam bile 7 ceddimin kimlik numarası var elimde, her gün ayrı biriyle bilgi isterim hepsine hayır mı diyecek.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Eki Sal, 2009 21:43

İşte bahsettiğim şey bu zaten, yani kanun yapılıyor ama orası burası delik deşik, bu kanun yapılıyor insanlara hizmet vermek için dimi? Ama kanunu uygulatacak olan yönetmelikler ve kanunun alt maddeleri kanunu işlemez hale getirmek için yazılıyor. T.C. numaranız olmadan bilgi edinemiyorsunuz mesela, yani ben vatandaş değilsem ama basit bir bilgi istiyorum mesela, devlet sırrı değil, bunu bana vermiyorlar :) neden? Çünkü kanunun bilmem kaçıncı maddesine göre vermek zorundasın diye kestirip atıyorlar. Aynen sana yapıldığı gibi Mehmet.

Ve sana aynen katılıyorum, yaptığımz şey kötülüğüne mi? Yani burada ya da başka yerlerde bu konular ile ilgili yazılanların hangisi İstanbul' un ya da onları yönetenlerin kötülüğüne yazılıyor? Tabii ki muhalif sesler olacaktır, tabii ki anlamadan bilmeden yazanda olacaktır, zaten bizler ahlaka hukuka aykırı bir şey yazan olursa müdahil olmaya çalışıyoruz, sistemi korumaya çalışanlar biziz onların bürokrasisi değil ki.

“Şikayetler [İşletmeler Hakkında]” sayfasına dön