yyn-D.28 » Thomas ve Arkadaşları

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

yyn-D.28 » Thomas ve Arkadaşları

Mesaj gönderen Esat » 17 Eki Cum, 2008 23:00

Başlığı okuyup da bu ne demeyin, ben 33 yaşındayım hala çocuk olduğumu fark ettim ve 33 yaşında çocukken tanışmanız gereken bir arkadaş bulmak oldukça garip olsa gerek!

Evet Thomas ve arkadaşları Arthur, Bertie, Bertram, Bulgy, Daisy, Iron Belt, Harold ve ismini sayamayacağım diğerleri. Bir çocuk için bundan daha iyi bir yapım olamaz. İşte size yeni arkadaşım Thomas :

Resim

Bunlarda lokomotif arkadaşları :

Resim

Her ne kadar ben kendisi ve arkadaşlarını yeni tanımış olsamda buralarda pek bir meşhurlar, sanırım Türkiye de de şifreli kanallarda bir ara yayınlanmış ama orada da azgın çizgi karakterlerin arasında kaybolup gitmiş, bana sorarsanız çocuğuna ne izlettiğine önem veren, ve çocuğum bir şey izlerken bir şeylerde öğrenmeli diyen ebeveynlerin elinin altında bulunmalıdır derim. Thomas ve arkadaşlarının hikayeleri gerçekten yapılmış diaroma tarzı demiryolları ve şehirlerde çekilmiş, trenlerin ileri geri hareketi dışında duruma göre yüzleri değiştirilerek ve muhtemelen mıknatıs yardımı ile gözleri oynatılarak bir anlatıcının sesi ile hikayeler dile getirilmiş, bu hikayeler ne mi anlatıyor? Arkadaşlık, dostluk, yardımseverlik, yaşlılara ve çocuklara nasıl davranılması gerektiğini anlatıyor ve bunları bir çocuğun anlayabileceği bir dille yapıyor, bunun yanında da en basitinden demiryolu ile ilgili tabir ve terimleri çatır çatır öğretiyor.

İşte ben bu arkadaşları izledikten sonra biraz daha aydınlandım, bir tür nirvana oldu bu. Neden ülkemizde demiryolu kapı kolunun dış mandalı değilken bu ülkelerde baş tacıdır, neden bir sürü insan buralarda demiryolu müzelerine buluşmalarına gider, bir sürü şeyler biriktirir anlatır, fotoğraf video çeker, bunu anlamama sebep oldu. Bizim demiryolu ile ilgili tek bildiğimiz ise "Kara tren gecikir belki hiç gelmez" psikolojik giydirmeye bak!!

Şimdilik bir kaç resim ile kapatacağım ama sonraki mesajlarımda bu filmin tarihçesi, yapanlar ve diğer bir takım bilgileride vermeye çalışacağım, youtube gibi izleme kanallarında da bulup izlemeniz mümkün ama hem kaliteli izleme hemde etik açısından tartışılır.

Resim

Resim

http://www.thomasandfriends.com/de/ Thomas ın sitesi

www.die-kleine-lokomotive-thomas.de Bu da Thomas ve arkadaşlarının tahtadan oyuncaklarını satan bir site

“Yayınlar [Bülten - Kitap - Araştırma ve Tezler vb.]” sayfasına dön