yyn-TS.23 » Kitaplar - Süreli Yayınlar

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 18 Oca Çrş, 2012 21:37

TRENLER ANILARDAN GEÇER
NOVARTIS

Resim

En sevdiğim tren kataloğudur. Tekrar tekrar okutuyor kendini...

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 18 Oca Çrş, 2012 21:40

KARİKATÜRLERLE İSTANBULDA TOPLU ULAŞIM
İçindekiler

Takdim
Hazırlayanın Önsözü

I. Bölüm
İstanbul'da Toplu Ulaşım

II. Bölüm
Osmanlı Dönemi Ulaşım Karikatürleri

III. Bölüm
Cumhuriyet Dönemi Ulaşım Karikatürleri

IV. Bölüm
Toplu Ulaşıma İcraarlarıyla ve Çizgileriyle Hayat Verenler

V. Bölüm
Toplu Ulaşım Kronolojisi

Resim

2010 kültür başkenti İstanbul faaliyetleri kapsamında hazırlanmış arşivlik bir katalog...

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 18 Oca Çrş, 2012 21:42

Kataloglardan sonra geçelim tren içerikli edebiyat kitaplarına...

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 18 Oca Çrş, 2012 21:45

26 NOLU TREN
İbrahim Ethem Bingül
GÜNAY YAYINCILIK

Resim

Şiir kitabıdır. Kitaba ismini veren şiirden ve kapaktan başka bir yerde trenle ilgili bir şey yoktur :)

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 18 Oca Çrş, 2012 21:47

ANKARA İSTANBUL KARA TRENİ
Ahmet ERHAN
EVEREST

İnsanlardaki kaderin dem vaktini şehirlere kim söyler? Elbetteki uyumsuz bir keder içindeki şairler.

O, alacakaranlık bir ülkede doğduğunun bilincindeydi,Alacakaranlıktaki ülkeyi yazdı. Uyumsuz benliğini ve insanın kalbine işleyen yağmurlarla ıslandığı şehrini şiirle güzelleştirdi.>p> Karamsarlığı yüzünden umutsuzlukla itham edildi. oysa onun kusuru, sadece iyimser olmamasıydı. Umutluydu, ama kendine ve etrafına kahredecek bununla yetinmeyip bir de kastedecek kadar sorgulayıcıydı.

Bir ikyaz günü şehrini terkedip Bostancı istasyonunda trenden indi. Hava soğuktu. Ankara'dan trene binerken küçük bir su şişesine hazırladığı votka-soda karışımı sıfırı tüketmişti. Onu karşılayan sımsıkı kucaklamıştı vbir yerlere yağmur yağıyordu. Artık ne sılası vardı ne de gurbeti. Bilin ki Akdeniz'in kültür havzasının bir yanında albert Camus yürüyorsa, öbür yanında Ahmet Erhan kulaç atıyordur. Ortadoğu'nun serkeş dağlarının bir yamacından Halil Cibran iniyorsa, öbür yamacında ahmet Erhan kuşlarla cıvıldaşıyordur.

Ahmet Erhan, evrensel yalnızlığın şairi, hayatının kıyısındaki denemeleriyle...

Resim

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 18 Oca Çrş, 2012 21:48

İSTANBUL TRENİ
Graham Greene
EVEREST YAYINLARI

Ostend’den İstanbul’a giden, Avrupa’yı bir uçtan diğer uca geçen bir tren: Şark Ekspresi. Bu trende yolculuk eden iş bilir Yahudi Myatt ile varyete dansçısı Coral Musker arasında gelişen hem kaçınılmaz hem de sıra dışı ilişki… Eski bir siyasi suçlu olan doktor Czinner ve yıllar sonra onu tanıyan gazeteci Mabel Warren... Viyana’dan trene binen bir katil: Jozef Grünlich… ve bir trenin sınırlı ortamında mecburen bir arada bulunan bu insanları yol boyu bekleyen sürprizler...İstanbul Treni siyaset, suç, aşk ve çıkar ağlarıyla örülmüş bir roman... İnsan ruhunun derinliklerine inen, başarılı karakter analizleriyle romanı zenginleştiren Graham Grene, kişilerin yaptıklarıyla düşündükleri arasındaki köprüleri çok sağlam kuruyor. Romanda yaşanan kaygılar, yapılan hesaplar, gerçek duygular ve maskeler başarıyla resmedilirken, o zamanın sosyal yapısı da irdeleniyor.İngiliz edebiyatının önemli kalemlerinden Graham Greene’in ilk kez yetmiş iki yıl önce yayınlanan romanı İstanbul Treni, o zamandan bu zamana tazeliğini koruyan bir kitap...

Resim

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 18 Oca Çrş, 2012 21:50

ÖLÜM TÜNELİ
Susan Sontag
AGORA KİTAPLIĞI

Diddy cinayet işledi mi? Hester sevimli bir yalancı mı? Demiryolu işçisi gerçekten öldü mü? Rüyalar, gerçeklerden daha mı gerçektir?

"Ölüm Tüneli", kahramanı Diddy’nin rüya ile gerçeği hiçbir zaman birbirinden ayıramadığı, hayat, ölüm ve bu ikisi arasındaki ilişkiyi kurcalayan bir kâbus meditasyonu sanki. Üstelik bu salt bir roman da değil, bir tür, tarifi mümkün olmayan, aşkın ve ölümün peşindeyken ikisine de tutku kertesinde bağlanmış bir deneyim; kısmen roman, kısmen cinayet öyküsü, kısmen felsefe, kısmen de rüya. Yazrın dili olabildiğince ürkütücü, merak çekici, huzur kaçırıcı, yüzleştirici; kahramanını da okurunu da deşip kanıtırcasına vicdanına baktıran bir bakışa sahip. Sağlam bir kurgu, yoğun cümleler ve belgesele yakın gözlemlerle modern çağın şiddetine lanetleyen, Amerikan vicdanının fizli kalmış oyuklarında gezinen, Kafkaesk bir fabl belki de.

Resim

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 18 Oca Çrş, 2012 21:52

TRENLER NE GÜZELDİR
Kemal Özer
TUDEM YAYINEVİ

"Bir trenin düdük çala çala geçtiğini duyunca ne yaparsınız?
Tekerlerin demiryoluna çarpa çarpa çıkardığı sesi dinlemek için, elinizdeki işi bırakıp kulak kesilmez misiniz?

Doğrusu ben dinlemeden edemem. Hatta başımı kaldırır, sesin geldiği yanda bir aralık yada pencere varsa, treni görmeye de çalışırım.

Ne güzeldir trenler! Ne güzeldir trenlerin süzülüp gidişi"

Resim

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 18 Oca Çrş, 2012 21:55

VENEDİK TRENİ
Georges Simenon
NİSAN YAYINLARI

... Onun da anahtarla kilitlenen bir çantası vardı, bürodan eve iş getirdiği zamanlar kullanırdı. Yatak odasındaki çekmecelerden birinde duran anahtar demetini almaya gitti. Gözü, durmuş olan çalar saate takıldı. Ağır ağır, hâlâ tereddüt ediyormuşçasına, saati kurdu, ardından salondaki mermer şöminenin üzerindeki saati kurdu. Tabii ki anahtar uymuyordu, bu yaptığı anahtarı eğmeden başka bir işe yaramadı; ucuz maldı...

Resim

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 18 Oca Çrş, 2012 21:58

EVET AMA BİR LOKOMOTİF BUNU YAPABİLİR Mİ BAKALIM?
Woody Allen
AYRINTI YAYINLARI KELEPİR

Odamda oturmuş bir yandan otuz sekizliğimi temizliyor, bir yandan da gelecek işimin ne olacağını tahmin etmeye çalışıyordum. O anda odamın kapısı açıldı ve Heather Butkiss adındaki uzun ve sarı saçlı bir afet içeri girdi. Üzerine elbise diye giydiği kısa etek ve dapdar bluz, derin düşünme halindeki bir mandaya bile kalp krizi geçirtebilirdi...

Resim

İsminde lokomotif geçtiğine bakmayın, lokomotife dair hiçbirşey yok. Zaten bu herifi sanat anlayışını çözemedim gitti...

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 18 Oca Çrş, 2012 21:59

ŞARKILAR SUSUNCA
Çağatay Yaşmut
OĞLAK YAYINLARI

Beyoğlu Çıkmazı’yla başlayan Başkomiser Galip dizisi yepyeni bir macerayla İstanbul sokaklarındaki serüvenlerine devam ediyor.

Benim için hoş bir ölüm olmazdı. Polis memurlarının celladı yağlı kurşunlar olur genelde. Tren olmaz. Tren altında kalan bir polis hiç duymamıştım. İlk olmak güzel bir duygu değildi. Yanımdan geçen trenin gürültüsünden arkamdan gelen trenin sesini işitememiştim. Çok geç olmadan, bütün gücümle kenara, çakıl taşlarının üzerine uçtum. Raylarla duvar arasındaki dar boşluğa yüzüstü kapaklandım. Kollarımı öne doğru uzatarak, başımı kollarımın arasına soktum. Birkaç saniye boyunca çok şiddetli bir rüzgâr beni yerimden kaldırıp demir tekerleklerin altına almak için uğraştı. Trenin korkunç ve acımasız sesi sağır edercesine kulaklarımda yankılandı. Ölüm kapımı çalmıştı. Hiç geçmeyecek sandığım o saniyeler, sonunda bitti ve tren geçip gitti.
Evet, ölüm kapımı çalmıştı. Ama ben evde yoktum. En azından bu gecelik. Derin bir nefes aldım. Yerden kalkarak, üstümü başımı temizledim. Diz kapaklarım yanıyordu. Kollarım sızlıyordu. Göğüs kafesim acıyordu.

Başkomiser Galip, şarkıcı bir kızın sır dolu ölümünü araştırırken, katilin izi onu nefes kesen bir maceraya sürüklüyor.

Resim

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 18 Oca Çrş, 2012 22:01

BAK ANNE GELİYOR BİR KARA TREN
Bünyamin K.
KAKNÜS YAYINLARI

Resim

Şiir kitabıdır.

“Yayınlar [Bülten - Kitap - Araştırma ve Tezler vb.]” sayfasına dön