tr-T.09 » Nostaljik Tramvay Saçmalığı

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Re: tr-T.09 » Nostaljik Tramvay Saçmalığı

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 27 Eyl Pzt, 2021 11:31

Bu tren ve vagonları ben Ankara ya taşınmadan önce yani 2017 den beri bekliyordu. Eski başkan zamanında başlayan proje seçim araya girince beklemeye alındı, hatta seçim zamanı oyuncak tren için milyonlar harcandı diye alay konusu olmuştu ve yeni başkan bu projeyede çok soğuktu bildiğim kadarıyla bu yüzden de 4 yıl gibi bekledi. Sadabad caddesi de yıllarca rayların yarısı döşenmiş yarısı inşaat halinde beklediydi. Sonunda en azından yapılanlar ve harcanan para boşa gitmesin hemde yeni proje olarak lanse ederiz mantığıyla sonuçlandırılmış ama yarım saatte bir sefer ile gerçekten oyuncak tren olmaktan öte bir şey olmamış. 4 yıldır trenin aküleri şarj olmadığı için ölmüştür bile. Bir manevra sahası yapılamadığından birinde pek benzemeselerde çift lokomotifle çalışması planlanmış. Nerden baksanız gecekondu işi ve malesef kaynak israfı bu proje. Adam gibi projelendirip İGDAŞ önünden Alibeyköy tramvay hattından bir kol çıkarıp Bilgi üniversitesi ve Miniatürk önünden geçerek Kağıthanede yeni yapılan iş merkezleri ve havalimanına kadar uzatılması gerekirdi. Ama memlekette her şey yapılıyormuş gibi yapıldığından sonuç şekildeki oyuncak tren oldu. Kıt kaynakları böyle harcamanın her iki tarafta hesabını verirler inşallah...

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 27 Eyl Pzt, 2021 12:25

Özgür Türkler yazdı:
27 Eyl Pzt, 2021 11:31
Adam gibi projelendirip İGDAŞ önünden Alibeyköy tramvay hattından bir kol çıkarıp Bilgi üniversitesi ve Miniatürk önünden geçerek Kağıthanede yeni yapılan iş merkezleri ve havalimanına kadar uzatılması gerekirdi.
Yapılması gereken kesinlikle bu; ama daha önce İBB'nin vizyon haritalarında yanlış hatırlamıyorsam T6 veya T7 koduyla yer alan bu hat, artık vizyon haritalarında yer almıyor: https://www.metro.istanbul/YolcuHizmetleri/AgHaritalari

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Eyl Pzt, 2021 17:35

Özgür Türkler yazdı:
27 Eyl Pzt, 2021 11:31
Kıt kaynakları böyle harcamanın her iki tarafta hesabını verirler inşallah...
Tüm bilgiler için teşekkürler, bu cümle için AMİİNN
Engin Y yazdı:
27 Eyl Pzt, 2021 12:25
Yapılması gereken kesinlikle bu; ama daha önce İBB'nin vizyon haritalarında yanlış hatırlamıyorsam T6 veya T7 koduyla yer alan bu hat, artık vizyon haritalarında yer almıyor:
T6 idi fakat bu hatla bir ilgisi varmıydı onu kestiremedim açıkçası, yıllarca tarihi dekovil hattı yerine yapılacak diye lanse edildi ama yapılacak şey aslıdna bir tramvay hattıydı, şimdi ilgili başlık ya da konuya bakmadım, eğer o amaçla yapıldıysa bile kötü ve yanlış bir girişim olmuş. T6 konusu özelinde bakacak olursa öncelik ve gerekliliği çok tartışmalı idi, havalimanına gitmesi gibi bir düşünce yoktu, ormanlar arasında dolaşan, piknik ve gezinti için güzel bir hat olabilirdi ama verimli olurmuydu? hiç bilemiyorum.

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 27 Eyl Pzt, 2021 18:07

Havalimanına demişim kusura bakmayın, havalimanı metrosuna kadar diyecektim. Bu tramvay hattının havalimanı metrosu ile ilişkilenmesi Alibeyköy-Eminönü arasındaki nüfusun havalimanı erişimini oldukça kolaylaştırırdı. Gerçi Kağıthane de inip Mahmutbey metrosu ile Alibeyköy istasyonunda inip oradan tramvaya binmek te mümkün ama uzatıyor gibi geldi yolu bana... Öte yandan bahsettiğim tramvay hattı Ayazağa üzerinden Maslak a kadar uzatılıp iki iş merkezinin (Maslak - Kağıthane) birleştirilmesi de sağlanabilir , alternatif ulaşım hattı oluşturulabilirdi ki bence esas fayda böyle sağlanabilirdi.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 27 Eyl Pzt, 2021 18:50

Vadiistanbul - Kâğıthane - Silahtarağa arasında tramvay olsa, hem M7 ile, hem M11 (ya da U1?) ile, hem de F3 ile aktarma imkânı doğacak..

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 27 Eyl Pzt, 2021 18:53

Esat yazdı:
27 Eyl Pzt, 2021 17:35
T6 konusu özelinde bakacak olursa öncelik ve gerekliliği çok tartışmalı idi, havalimanına gitmesi gibi bir düşünce yoktu, ormanlar arasında dolaşan, piknik ve gezinti için güzel bir hat olabilirdi ama verimli olurmuydu? hiç bilemiyorum.
Aynen abi, eski dekovil hattının canlandırılması projesi bence de saçmaydı, ama normal tramvayın Silahtarağa’nın oradan içeriye girerek Kâğıthane üzerinden Vadiistanbul’a kadar uzatılması çok faydalı olurdu..

Böyle bir oyuncak tren şeklinde değil elbette, saçmalık olmuş bu; normal tramvay yapılmalı ve Eminönü - Vadiistanbul seferleri yapılabilmeli..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Eyl Pzt, 2021 22:38

Engin Y yazdı:
27 Eyl Pzt, 2021 18:53
Böyle bir oyuncak tren şeklinde değil elbette, saçmalık olmuş bu; normal tramvay yapılmalı ve Eminönü - Vadiistanbul seferleri yapılabilmeli..
raylı sistemlerin bu aşamada bu projeyle ilgileneceğini pek sanmıyorum, T6 işi ihalesi yapılmıştı bile fakat diğer ihalelerde olduğu gibi yok ile yapılmış bir ihaleydi yani çivi çakılmamıştı, iptal durumu tam olarak nedir bilmiyoruz tabi ki ama projelerde hiçbir şekilde olmadığını biliyoruz. Burada aynen sizin söylediğiniz gibi Eminönü kalkışlı birden fazla hat ile çok güzel şeyler yapılabilirdi, yarın ilgili başlığı bulabilirsem orada yazıp çizeriz, yıllar önce wowda ziyan ettiğim zamanlarda Kültür Tramvayı adını vermiştim Haliç'in çevresinde işleyen, Santral İstanbuldan falan daha ilerilere giden fikirlerimiz de vardı ki o zaman Vadistanbul falan da yoktu ortalıkta, bence o bölgede rahatlıkla aynı şekilde bir tramvay işletilebilir, hatta aynı araçlardan satın alınırsa Eminönü tarafında katenersiz diğer tarafta katenerli bile işleyebilir. Katener her ne kadar görüntü çirkinliği olarak düşünülse de yerden enerjinin de handikapları görüldü.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 06 Eki Çrş, 2021 17:45

Pilli tramvaydan, Ankara eksik kalır mı?
mmbh.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 28 Ağu Pzr, 2022 09:49

Bu sefer ki haber Bilecik Bozüyük'ten. Nostaljik tramvay başlığına koymak doğru mu bilmiyorum çünkü sadece görüntüsü tramvay geri kalanı akülü otobüs.

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Ağu Pzr, 2022 18:40

asdfhadhadha :) yok yok nostaljik tramvaydır o, bir bilmiyoruzdur ordaki farkı falan

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 29 Ağu Pzt, 2022 05:30

Asıl paylaşacağımı unutmuşum. Adı Başakbüs ama tramvay yerseniz :)

https://www.youtube.com/watch?v=K9lvsqnI7SE

“Tramvay Hatları Genel Konular” sayfasına dön