tr-T.09 » Nostaljik Tramvay Saçmalığı

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

tr-T.09 » Nostaljik Tramvay Saçmalığı

Mesaj gönderen Esat » 22 Mar Cmt, 2014 14:19

Seçimlerinde gazı ile herkes aldı sazı eline, projeler havalarda uçuyor. Ayağı yere basanı var basmayanı var, mantıklısı var mantıksızı var. Hepsine eyvallah siyasetin gereği vaat bunu eleştirmiyorum. Fakat yıllardır yapılagelen ve hala da inatla sürdürülen "benim bildiğim en doğrusu" kafası kendimi dağlara atma isteği uyandırıyor.

Malum ara sıra birileri çıkıyor ve kentinin herhangi bir yerine NOSTALJİK TRAMVAY yapmak istediğini söylüyor, hatta böyle bizim gibi internet yazar çizerleri ve çok bilenleri olaya dahil olup, ahanda şuraya bir nostalcük olsa ne güzel olur, ahanda burda çok şık durur diye yazınca, sosyal medya dan feyz almayı ya da ODAK GRUBU fikirlerinden öneri devşirmeyi yanlış anlayanlar hemen atlıyorlar, NOSTALJİK TRAMVAY YAPACAĞIM diye.

Nedir bu nostaljik tramvay arkadaş? Hani çok biliyorlar ya, okumuş çocuklar, durmadan dünyayı geziyorlar, internet kullanıyorlar eh ingilazca da bol, yahu kimse merak edip araştırmıyor mu? Yani OLDTIMER bir araç çalıştırmak ile HERITAGE tramvay hattı mı işletilmiş oluyor? Kaldı ki merak ediyorum hangi hatta çalışan araçlar nostaljik sıfatına giriyor? Bana göre Türkiye' de tek bir nostaljik tramvay işletmesi var o da İstanbul İstiklal Caddesi tramvayı, birincisi araçları hakikatten nostaljik (MÜZELİK ONLAR MÜZELİK; HERGÜN EZİYET ETMEYİ BIRAKIN O ARAÇLARA) ikincisi düzenli bir sefer tarifesi de yok, kafasına göre takılıyor işte :) Yani en azından benim bildiğim anlamdaki nostaljik kriterini karşılıyor.

Yanlışım var ise düzeltin arkadaşlar, nostaljik tramvay denilen şey, ya gerçekten kentin çok eski bir güzergahında çalışan orijinal araçlar ile yapılan ya da özel günlerde bayramda seyranda çıkartılıp dolaştırılan müze tramvayları ile yapılan iştir. Bir işletme değildir. İstanbul' du, Antalya Bursa derken herkesi bir nostaljik merakı sardı.

Şunun adını koyalım, buna "Param yok yeni araç alamıyorum" "Yerim dar geniş geniş dolaşamıyorum" un Türkçesi derler. Nostaljik tramvay adı altında yapılan şeyleri kaynak israfı olarak görüyorum. İkinci el araç al, kimse bir şey demez ki, bak Gaziantep' e, alıyor araçlarını revize ediyor, koyuyor işletiyor adına da nostalcük demiyor. Artı bu kentlerin hangisinin geçmişinde tramvay işletilmişte nostaljiğine kalmış?

Buyrun konu ile ilgili iki yeni Nostaljik Haber

http://www.sabah.com.tr/Yasam/2014/03/2 ... k-tramvay/

http://www.dha.com.tr/en-son-haber-buca ... 29580.html

Bu arada haberin birinde bir kanunun değiştiği, ilçe belediyelerinin böyle projeleri yapabileceği gibi bir şey yazıyor ki sanırım yapılmış en saçma düzenlemelerden birisi olsa gerek.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 22 Mar Cmt, 2014 20:12

Adam gibi bir ulaşım müzen yok, olanı da talan etmişsin şimdi de böyle zırva işlerle abesle iş görüyorsun .Komik :twisted:

Uğur
Serbest Geçiş

Re: tr-T.09 » Nostaljik Tramvay Saçmalığı

Mesaj gönderen Uğur » 16 Eki Çrş, 2019 19:29

Düzce'de yapılıp yeni yönetim tarafından söktürülüp atılan projelerden ders alınmamış herhalde
Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, seçim vaatleri arasında yer alan ve kente prestij katacak olan Nostaljik Tramvay Projesi için Gülermak firma yetkilileri ile bir araya geldi.
https://www.hedefhalk.com/haber/amasyay ... ak-1613125

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Eki Prş, 2019 06:29

çöp iş çöp, daha önce şehrinde hiç tramvay işletilmemiş kentlerin nostaljik tramvay adı altında yaptıkları masraflar mahkeme yolu ile yaptıranlardan geri alınmalı, kamu kaynaklarının bu şekilde sorumsuzca kullanımının önüne geçilmeli

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 07 Şub Cum, 2020 00:27

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, projenin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul'da İstiklal Caddesi'ndeki nostaljik tramvayda yaşadıkları hazzı Sakarya'da da yaşamak istediklerini söyledi.

Bu kapsamda kentin ulaşımına katkı sağlamak için "Nostaljik Tramvay" projesini hazırladıklarını belirten Yüce, "Ülkemizde belli şehirlerde denemeleri oldu fakat ciddi manada bir sonuca ulaşılamadı. İnşallah Sakarya'nın, İstanbul'dan sonra sonuca ulaşabilecek tek il olacağına inanıyorum. İnşallah model olacak. İddialıyız, olması için ne gerekiyorsa yapılacaktır." diye konuştu.
Bir proje daha
Ülkemizde belli şehirlerde denemeleri oldu fakat ciddi manada bir sonuca ulaşılamadı.

Neden acaba diye sormak yok biz de deneyelim. Bizde de olsun'culuk çok.

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/sakary ... ak/1687953

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Şub Cum, 2020 07:51

Uğur yazdı:
07 Şub Cum, 2020 00:27
İstiklal Caddesi'ndeki nostaljik tramvayda yaşadıkları hazzı Sakarya'da da yaşamak istediklerini söyledi.
Neden acaba diye sormak yok biz de deneyelim. Bizde de olsun'culuk çok.
Cevap içinde Uğur, günümüzün hastalığı "haz almak" "tatmin olmak" "benim neyim eksik"

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 07 Şub Cum, 2020 08:54

Uğur yazdı:
07 Şub Cum, 2020 00:27
İnşallah Sakarya'nın, İstanbul'dan sonra sonuca ulaşabilecek tek il olacağına inanıyorum. İnşallah model olacak. İddialıyız, olması için ne gerekiyorsa yapılacaktır." diye konuştu.
Bir proje daha
Bursa'da ve Antalya'da da nostalcik tramvay yok mu?

Bursa: https://www.google.com/search?q=bursa+n ... TR730TR730

Antalya: https://www.google.com/search?q=antalya ... 80&bih=913

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 07 Şub Cum, 2020 12:28

Haritalarında ayrıca nostaljik diye belirtilmiyor diye başkanın gözünden kaçtı galiba.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 07 Şub Cum, 2020 13:10

Uğur yazdı:
07 Şub Cum, 2020 12:28
Haritalarında ayrıca nostaljik diye belirtilmiyor diye başkanın gözünden kaçtı galiba.
Birisi SBB Başkanı'na şu siteyi göstersin, Allah rızası için: https://www.turna.com/blog/tramvay-ile- ... z-sehirler
Nostaljik Tramvay Sefası Yapılacak 3 Şehir

1. İstanbul

Resim

Tramvay denildiğinde akla ilk gelen şehir şüphesiz ki İstanbul oluyor. Filmlerde, kliplerde yer alan bir çok sahnede kendisine yer bulan nostaljik tramvay, kırmızı rengi ve kulaklarda çınlayan sesi ile İstanbul’un en önemli sembollerinden biri. Taksim-Tünel hattı arasında kısa bir yolculuk imkanı sunan bu tarihi tramvay, sokaktan geçen çocukların da en büyük eğlencesi. İstanbul’da nostaljik tramvay sefası sürebileceğiniz bir diğer hat ise uzun yıllar sonra yeniden seferlere başlayan Moda-Kadıköy tramvayı. Bu iki ulaşım aracı, geçmişin güzel hatıralarını canlı tutuyor.

2. Antalya

Resim

Türkiye’nin en turistik şehirlerinden biri olan Antalya‘da, İstanbul’daki gibi iki çeşit tramvay hattı bulunuyor. Birisi hafif raylı sistem denilen modern tramvay hattı, diğeri ise eski tip nostaljik tramvay hattı. Nostalji tramvay hattı, Müze, Barbaros, Meslek Lisesi, Selekler-Cumhuriyet Meydanı, Kale Kapısı, Üç Kapılar, Büyükşehir Belediyesi, Işıklar ve Zerdalilik durakları arasında yolculuk yapmanızı sağlıyor. Bu hat özellikle şehir gezmek isteyen turistler tarafından kullanılıyor, Modern tramvay hattı ise yerel halk tarafından daha çok tercih ediliyor. Nostaljik tramvayın Zerdalilik durağında indiğinizde, Antalya’nın muhteşem manzarasını izleyebileceğiniz bir seyir alanına ulaşıyorsunuz.

3. Bursa

Resim

Burulaş olarak isimlendirilen Bursa‘daki nostaljik tramvaylar ise Antalya ve İstanbul’daki tramvaylara göre oldukça yeni. Neredeyse 5 seneden bu yana hizmet veren bu nostaljik tramvaylar ile şehre farklı bir atmosfer kazandırılmaya çalışılmış. Yapıldıktan sonra hem yerel halkın hem de turistlerin oldukça dikkatini çeken bu ulaşım aracı, Kent Meydanı-Heykel ve Zafer Plaza-Çınarönü olmak üzere iki hat olarak çalışıyor.

Şehrin tarihi dokusunu korumak ve tarih bilincini canlı tutmak adına hayata geçirilen nostaljik tramvay hizmetini deneyimleyerek, eski günlere doğru nostaljik bir yolculuk yapmak için uygun uçak bileti fırsatlarına göz atabilirsiniz.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 07 Şub Cum, 2020 13:14

Şaka bir yana, bu tarz "nostaljik" tramvay / teleferik / füniküler gibi taşıtların kentlerin merkezî ve tarihî bölgelerinde kent mobilyası olarak güzel bir işlevleri oluyor, ama bu mobilyaların birer "toplu taşıma hizmeti" olarak sunulması çok gereksiz..

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 18 Eyl Cum, 2020 11:21

İzmir'deki Kordon'da lastik tekerlekli nostaljik projesi hayata geçti.

Resim

Resim

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 18 Eyl Cum, 2020 11:57

Uğur yazdı:
16 Eki Çrş, 2019 19:29
Düzce'de yapılıp yeni yönetim tarafından söktürülüp atılan projelerden ders alınmamış herhalde
Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, seçim vaatleri arasında yer alan ve kente prestij katacak olan Nostaljik Tramvay Projesi için Gülermak firma yetkilileri ile bir araya geldi.
https://www.hedefhalk.com/haber/amasyay ... ak-1613125
Hayatımda, "prestij" kadar içi boş çok az sözcük duydum..
Neymiş?
Kente prestij katacakmış!
Saçmalık..

“Tramvay Hatları Genel Konular” sayfasına dön