tr-T.09 » Nostaljik Tramvay Saçmalığı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17063
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

tr-T.09 » Nostaljik Tramvay Saçmalığı

Mesaj gönderen Esat » 22 Mar Cmt, 2014 14:19

Seçimlerinde gazı ile herkes aldı sazı eline, projeler havalarda uçuyor. Ayağı yere basanı var basmayanı var, mantıklısı var mantıksızı var. Hepsine eyvallah siyasetin gereği vaat bunu eleştirmiyorum. Fakat yıllardır yapılagelen ve hala da inatla sürdürülen "benim bildiğim en doğrusu" kafası kendimi dağlara atma isteği uyandırıyor.

Malum ara sıra birileri çıkıyor ve kentinin herhangi bir yerine NOSTALJİK TRAMVAY yapmak istediğini söylüyor, hatta böyle bizim gibi internet yazar çizerleri ve çok bilenleri olaya dahil olup, ahanda şuraya bir nostalcük olsa ne güzel olur, ahanda burda çok şık durur diye yazınca, sosyal medya dan feyz almayı ya da ODAK GRUBU fikirlerinden öneri devşirmeyi yanlış anlayanlar hemen atlıyorlar, NOSTALJİK TRAMVAY YAPACAĞIM diye.

Nedir bu nostaljik tramvay arkadaş? Hani çok biliyorlar ya, okumuş çocuklar, durmadan dünyayı geziyorlar, internet kullanıyorlar eh ingilazca da bol, yahu kimse merak edip araştırmıyor mu? Yani OLDTIMER bir araç çalıştırmak ile HERITAGE tramvay hattı mı işletilmiş oluyor? Kaldı ki merak ediyorum hangi hatta çalışan araçlar nostaljik sıfatına giriyor? Bana göre Türkiye' de tek bir nostaljik tramvay işletmesi var o da İstanbul İstiklal Caddesi tramvayı, birincisi araçları hakikatten nostaljik (MÜZELİK ONLAR MÜZELİK; HERGÜN EZİYET ETMEYİ BIRAKIN O ARAÇLARA) ikincisi düzenli bir sefer tarifesi de yok, kafasına göre takılıyor işte :) Yani en azından benim bildiğim anlamdaki nostaljik kriterini karşılıyor.

Yanlışım var ise düzeltin arkadaşlar, nostaljik tramvay denilen şey, ya gerçekten kentin çok eski bir güzergahında çalışan orijinal araçlar ile yapılan ya da özel günlerde bayramda seyranda çıkartılıp dolaştırılan müze tramvayları ile yapılan iştir. Bir işletme değildir. İstanbul' du, Antalya Bursa derken herkesi bir nostaljik merakı sardı.

Şunun adını koyalım, buna "Param yok yeni araç alamıyorum" "Yerim dar geniş geniş dolaşamıyorum" un Türkçesi derler. Nostaljik tramvay adı altında yapılan şeyleri kaynak israfı olarak görüyorum. İkinci el araç al, kimse bir şey demez ki, bak Gaziantep' e, alıyor araçlarını revize ediyor, koyuyor işletiyor adına da nostalcük demiyor. Artı bu kentlerin hangisinin geçmişinde tramvay işletilmişte nostaljiğine kalmış?

Buyrun konu ile ilgili iki yeni Nostaljik Haber

http://www.sabah.com.tr/Yasam/2014/03/2 ... k-tramvay/

http://www.dha.com.tr/en-son-haber-buca ... 29580.html

Bu arada haberin birinde bir kanunun değiştiği, ilçe belediyelerinin böyle projeleri yapabileceği gibi bir şey yazıyor ki sanırım yapılmış en saçma düzenlemelerden birisi olsa gerek.

Kullanıcı avatarı
kemal
Hareket Amiri
Mesajlar: 1397
Kayıt: 24 Eyl Pzt, 2007 09:41

Mesaj gönderen kemal » 22 Mar Cmt, 2014 20:12

Adam gibi bir ulaşım müzen yok, olanı da talan etmişsin şimdi de böyle zırva işlerle abesle iş görüyorsun .Komik :twisted:

Uğur
Yıllık Paso
Mesajlar: 382
Kayıt: 07 Şub Cmt, 2015 00:47

Re: tr-T.09 » Nostaljik Tramvay Saçmalığı

Mesaj gönderen Uğur » 16 Eki Çrş, 2019 19:29

Düzce'de yapılıp yeni yönetim tarafından söktürülüp atılan projelerden ders alınmamış herhalde
Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, seçim vaatleri arasında yer alan ve kente prestij katacak olan Nostaljik Tramvay Projesi için Gülermak firma yetkilileri ile bir araya geldi.
https://www.hedefhalk.com/haber/amasyay ... ak-1613125

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17063
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Re: tr-T.09 » Nostaljik Tramvay Saçmalığı

Mesaj gönderen Esat » 17 Eki Prş, 2019 06:29

çöp iş çöp, daha önce şehrinde hiç tramvay işletilmemiş kentlerin nostaljik tramvay adı altında yaptıkları masraflar mahkeme yolu ile yaptıranlardan geri alınmalı, kamu kaynaklarının bu şekilde sorumsuzca kullanımının önüne geçilmeli

Cevapla

“Tramvay Hatları Genel Konular” sayfasına dön