esk-T.04 » Eskişehir Tramvayı "EsTram"

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 12 Eyl Cum, 2014 13:11

ÇANKAYA-OGÜ işletmesini tekrardan görme fırsatı yakaladım. Tramvay kullanım oranı çok çok az.
:(

Diğer işletmeler çok yoğun. Hele OTOGAR-SSK ve OGÜ-SSK işletmelerinde neredeyse izdiham var.

Şöyle söyliyeyim ne demek istediğimi çok daha iyi anlarsınız... Diğer işletmeleri gördükten sonra; ÇANKAYA-OGÜ tabir-i caizse boş gidip boş geliyor!

Bu hattın güzergahının değiştirilmesi çok büyük hataydı, OGÜ hattına bağlanmamalıydı...
EsBB ve EsTram'da bunu kısa bir süre içerisinde fark edecektir.
Eski güzergahın yapılması şart!

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 13 Eyl Cmt, 2014 00:29

Veeeee beklenen açıklama gelmiş ANCAK EsBB ilginç bir çözüm üretmiş :shock: 8)

Tramvay Destek Otobüs Hattı
Resim

15 Eylül Pazartesi gününden itibaren okulların açılması nedeniyle vatandaşların toplu taşıma hizmetlerinde aksaklık yaşamamaları için Büyükşehir Belediyesi otobüslerle 06:30 – 20:00 saatleri arasında Tramvay Destek Hattı oluşturuldu.

Tramvay Destek Hattında hizmet verecek otobüsler SSK – Uluönder – Eczacılık –Esgaz – Espark – İstasyon – Stadyum – Odunpazarı güzergâhlarında çalışacak.
Bu otobüsleri kullanan yolcular hem tramvaya hem de diğer otobüslere aktarma yapabilecekler.

Haber Eskişehir Yerel Gazetelerinden "Sakarya Gazetesi"ne ait.
www.sakaryagazetesi.com.tr/

Bakalım yeni tramvay alımları ne zaman olacak, otobüslerle ne kadar idare edecekler... :(

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 15 Eyl Pzt, 2014 21:06

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 16 Ara Sal, 2014 16:08

Videoyu yeni gördüm de, şimdi o köprünün yerinde yeller esiyor... :( :wink:

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 17 Ara Çrş, 2014 17:36

Eee ben de onun için çekip koydum bunu yav :P

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 19 Ara Cum, 2014 01:54

kemal yazdı:Eee ben de onun için çekip koydum bunu yav :P

Teşekkürler... :)

Köprü gerçekten de çok güzeldi. Yakışıyordu. Bir nostaljisi vardı.
Pek çok kez geçmeme rağmen, yeni haline daha gözüm alışmadı. Ortaya devasa bir alan çıktı ama bir eksiklik var. :(

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 21 Ara Pzr, 2014 02:24

Hafta içinde;
yeni telefonumu da test etmek amacıyla :wink:,
bir önceki sayfada olduğu gibi, ek olarak fotoğrafları da işin içine katarak
yepyeni güzergahlar ile karşınızda olmayı planlıyorum.

Aklınıza takılan soru işaretlerini veya şurayı çok merak ediyorum, şuradan bir resim olsa, şuradan bir video...
şeklinde ki sorularınız varsa yazabilirseniz sevinirim. :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Ara Pzr, 2014 11:12

O merkezde hatlarin kesistigi yerin bir videosu olsa fena olmaz aslinda :) tramvay cok yogun geciyorsa hos gorunebilir; su bekleme mevzusunu da anlardik.

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 21 Ara Pzr, 2014 12:23

Esat yazdı:O merkezde hatlarin kesistigi yerin bir videosu olsa fena olmaz aslinda :) tramvay cok yogun geciyorsa hos gorunebilir; su bekleme mevzusunu da anlardik.
Tamamdır hocam; :) 10 dakikaya yakın Çarşı durağını görüntülerim. :wink:

Ek olarak; bir hatta, güzergah boyunca -müsaitse en arka koltukta- full çekim yapmayı düşünüyorum.
Hangi hat konusunda önerilerinize açığım?
Merak ettiğiniz bir hat varsa çekimi o hatta yapabilirim. Benim kafamdaki işletme SSK-OTOGAR veya OGÜ-SSK.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Ara Pzr, 2014 13:12

Isletmenin yogun ve sorunlu oldugu yeri gormek fikir acisindan iyi olur ama kent acisindan soyle gorulecek gezilesi yerlerin kadraja girdigi bir video fena olmaz :)

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 23 Ara Sal, 2014 17:33

Öncelikle epey talihsizlikler ve ilginç olaylar yaşadığımı belirtmek isterim. :lol:
Bir tane de tamamen içeriye ait bir video vardı ama biraz sorunlar yaşadığım için onu ekleyemeyeceğim. İçeride ki sirkülasyonu görmek açısından da,
en kısa zamanda farklı bir yöntemle karşınızda olacağım. ;)

Çok ilginç bir halkımız var. Gelip soru soran mı dersiniz, benimle birlikte eğilip telefonun ekranına bakan mı dersiniz... :lol:

Ek olarak telefonu da ilk defa test ettiğim için zaman zaman telefonun azizliğine de uğradım ayrıca oturduğum koltuğun yanındaki cama taş gelmiş sanırım cam patlamıştı.
Bu patlağı da epey sonra farkedince yer değiştirmekte de geç kaldım.
Ne kadar dikkat etmeye çalışsam da zaman zaman ekranda malesef gözüktü. :(

Ama artık daha tecrübeliyim bundan sonra gelecek çekimlerde emin olun çok daha iyi olacak. :wink:
(önerilerinize de her zaman açığım)

Öncelikle birkaç konu ilgimi çekti onları yazayım.
OTOGAR'dan bindiğim OTOGAR-SSK tramvayı, SSK aktarma durağında seferini tamamlayınca SSK-OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ tramvayına dönüştü.
Böyle bir olaya ilk defa şahit oldum.

-------
Ayrıca, OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ-SSK tramvayları OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ tarafından gelirken "Stadyum" durağını geçince "OTOGAR" ayrımına gelmeden yolda kısa bir süre bekliyorlar. Hemen "Çarşı" durağına gelmiyorlar.

Ek olarak, benim bindiğim tramvay beklemedi ancak 2 tramvayın bunu yaptığına şahit oldum. OTOGAR-SSK tramvayları da OTOGAR tarafından gelirken "Belediye" durağında kısa bir süre bekliyorlar.

Çektiğim videoda da göreceksiniz; dün, "Çarşı" durağında üst üste binme olayına şahit olmadım. Üstte saydığım 2 nedenden dolayı böyle bir durum söz konusu olsa gerek.

Öncelikle bir kaç fotoğraf paylaşayım.
Video çekimlerinden dolayı, gece hafızayı da boşaltmayınca fazla fotoğraf çekemedim. Ama dediğim gibi tecrübesizliğime sayın. :wink:
Bundan sonra bol bol foto ve videolar gelecek.

Fotoğrafları SSK'dan dönerken çektim...
Aşağıdaki resimde, alttan geçen Bursa Yolu.
Kahverengi yüksek bina AÖFnin merkez binası.
Resim

Saatler ilerlemeye başladığından yoğunluklarda yaşanmaya başlamıştı. :)
Çarşı durağında çekim yaptıktan sonra, benim binmeye çalıştığım OTOGAR yönüne doğru gidecek olan tramvay.
Resim

Aşağıda ki resimde; Eskişehir Gar Geçişinde yerin altına alınan demiryollarının,
üstünün son hali...
Açık otopark olmuş durumda. :lol:
Resim

İstasyon Köprüsü yıkılıp, yerin altına alma işlemleri tamamlandıktan sonra; bölgedeki düzenleme çalışmaları devam ediyor ama işler bayağı ağır aksak ilerliyor.

--------
Videolara gelirsem;
9 nolu tramvaydaydım. "Otogar"dan hareket etmeden şöyle bir arkama bakayım dedim. :lol:
Resim

SSK veya OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ'nden gelen tramvaylar burada armut çizerek geri dönüyorlar.
Geceleri de bütün tramvaylar bu noktaya gelerek, armutta geri dönmeden makasdan ayrılarak depolarına giriyorlar. :wink:

Bu resim de videoyu çekmeye başlamadan önce, konumlandığım nokta.
Tramvayın sol en arkası. Arkayı 3lediğimiz nokta. :lol:
Resim

--------------------------------
Videoları Full HD bile çekmedim ama yinede boyutu epey büyük olmuş. Nereye nasıl yükleyeyim :)
Youtube de deniyorum şuan 10 dakikayı geçti %1 ancak ilerledi. Kaç dakika kaldığını yazmıyor bile.
2 video var. Biri Çarşı durağında ki yaklaşık 10 dakikalık çekimim(1GB),
diğeri de OTOGAR-SSK güzergahındaki yaklaşık 40 dakikalık çekimim(6GB).

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Ara Sal, 2014 18:20

Eline sağlık, videoları da bir şekilde bekliyoruz artık, öyle bal çalıp kaçmak yok :)

Tabi bu deneme sürüşüydü daha iyilerini de bekleriz. Yalnız fullhd çekmedim diyorsun ama video boyutların bayağı bir büyükmüş :) full değilse de full e yakın herhalde.

“Eskişehir Tramvay Hatları” sayfasına dön