ant-T.04:01 » T2 Müze-Zerdalilik Tramvay Hattı

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Mar Cum, 2012 14:29

Antalya’da bence var olan eski hattı çift yapsınlar ve Antray’e eklesinler. Artık bunu mu işletirler (ne gerek?), yoksa Moda’ya mı bunu alırlar, İpek Böceği gibi tantana neden olmamış … bütün bunlar açık :o

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Mar Cum, 2012 16:58

Mehmet, Başar ın söylediğinin konu ile bir ilgisi yok zaten :) o kendi boyutundan bir şeyler aktarmış bize :P ya Başar, bize ne abi adamın yaptığı tenekeden? Bu mu şimdi araç yaptık olayı. Lütfen bunu ilgili başlıkta bahset, ama ben yine de kısa bir cevap vereyim, adamlar kendilerine teneke yapmış, ha yürüyor eyvallah.

Diğer taraftan hattı çift hat yapmasalar bile ya da yapamıyorsalar bile en azından normal genişliğe çevirip diğer sistem ile entegre bir işletme yapısına dönebilirler, bence kibrit kutusu gibi hibrit otobüs diye saçmalamaktan iyidir. :)

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 23 Mar Cum, 2012 16:59

müze zerdalilik hattı fatih-meydan hattı arasında kaç m mesafe var? en yakın noktaları hangi 2 istasyon arası?

eğer yolcu talebi uygunsa gayet mantıklı bir öneri. bana ilham verdin abi :) patlatıymmi bunu haber olarak ?

ama wikide verdiğin linkteki tramvaylarla nasıl alaka? antrayın tramvayları yetersiz mi ki? mevcut tramvaylarla bu iş görülmez mi? 1 hatta 2 farklı araç isteyen başar abi düşünemmiyorum da :) alman kafası değilmiydin sen :)

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Mar Cum, 2012 17:05

Mehmet Kasım yazdı:müze zerdalilik hattı fatih-meydan hattı arasında kaç m mesafe var? en yakın noktaları hangi 2 istasyon arası?

eğer yolcu talebi uygunsa gayet mantıklı bir öneri. bana ilham verdin abi :) patlatıymmi bunu haber olarak ?

ama wikide verdiğin linkteki tramvaylarla nasıl alaka? antrayın tramvayları yetersiz mi ki? mevcut tramvaylarla bu iş görülmez mi? 1 hatta 2 farklı araç isteyen başar abi düşünemmiyorum da :) alman kafası değilmiydin sen :)
Yolcu talebi? Geç onu, talebi kendi doğurur, doğru düzgün araç ve hat yaparsan yolcusu olur, turistik bir kent ama ulaşımı kaos.

2 hat arasında bir kaç metre var Mehmet hatırladığım kadarı ile, çok değil. bence eski hat sökülerek normal genişliğe getirilmeli diyordum ama zaten bu hatta 1435 miş, yani ortada bir bağlantı sorunu da yok genişlik olarak.

O zaman normal Antray araçları çalışır, eskileride artık müzelik mi yaparlar, yoksa her zamanki bizim kafa ile hurdacıya mı satarlar bilemem.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Mar Cum, 2012 19:07

Evet, beni şaşırtan bu sizin ray açıklığı karmaşanız, ben de normal ray diye biliyordum, o yüzden biraz durakladım. Sizler için gidip sormuştum ya hani :-) Problem katener ve katener direkleriydi. O yüzden bağlayamamışmışlar. İyi bir masterplân olmuş yine. Ama şimdi hakikaten bozuluyor ise, o zaman doğru dürüst yapmanın zamanı.

Mehmet o gösterdiğim araç önemli değil, aslında bambaşka bir şey gösterecektim de, tesadüfen denk geldi. Anlatmak uzun sürer, geç onu :lol:

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 23 Mar Cum, 2012 19:23

2 kopuk hattın birleştirilmesine dönük bir yazı yazdım.

http://www.rayturk.net/antalyada-birbir ... tirilmeli/

estram tipi bir işletme nasıl olur?
Birbirinden kopuk 2 tramvay hattının birleşmesiyle 2 farklı işletme yapılabilir.

T1 işletmesi: Fatih-Muratpaşa-Zerdalilik işletmesi

T2 işletmesi: Meydan-Doğu Garajı-Müze işletmesi
Resim

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 24 Mar Cmt, 2012 10:20

Ben bunu ta iki sene önce önermiştim . Adamlar (aşağıdaki resmin çekildiği yerde) birbirine nerede ise 2 metre yaklaşan, ray açıklığı 1435 olan iki hattı, bir makasla birleştirmeyi bile akıl edememişler. Halbuki böyle olsa Zerdalilik'teki eski depo alanına gerek kalmayacak, orası da yeşil alan olarak kullanılabilecekti
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Mar Cmt, 2012 10:51

Evet Kemal abi, yeni hat inşa edilirken defalarca dile getirdin, hatta bir başka foto daha vardı galiba iki hattın yakınlığını gösteren, bizde mi yüklüydü başka yerdemi gördüm hatırlamıyorum gerçi. Vallahi ne diyeyim, aklın yolunu bulacaklarını tornistan :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 24 Mar Cmt, 2012 11:30

Şurada katener problemini ilk defa yazmışım:

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?p=9953#9953

Bu konu depoda az çok açılmıştı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Mar Cmt, 2012 11:40

alabay yazdı:Şurada katener problemini ilk defa yazmışım:

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?p=9953#9953

Bu konu depoda az çok açılmıştı.
Katener problemi dedikleri şey olsa olsa V farkıdır ya, başka ne farkı var? İkiside aynı direk, muhtemelen aynı yükseklik, kollar aynı tel aynı ne farkı? :) Bu eski araçların çalıştığında 600 dür yeni araçlarda 750 dir olsa olsa, yani bunuda gideremiyorlarsa zaten komple tramvayı söksünler, ampül değiştirebiliyorlar mı acaba?

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 24 Mar Cmt, 2012 12:59

Aynı direk değilmiş işte. Problem oradan doğuyordu, ama nedenini ben bilemem. Dediğin gibi, problem varsa, çözümü da olur aslında. Sök çözüm mü?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Mar Çrş, 2012 12:09

Şimdi uydu görüntülerinden güzergahı bulup baktımda, neden böylesi komik bir şekilde tek hat yapılmış anlayamadım, yol o kadar dar değil ki. İnsanların otomobil konforundan taviz vermesine hiçbir kent yöneticisi razı gelmiyor demek ki, yazık olmuş. Çok rahatlıkla sizlerinde önerdiği gibi çift hatlı olup diğer hatla ray bağlantısı yapılabilirmiş bana göre.

Nürnberg falan diye mesaj yazan olursa sileceğim ha, katener direği problemmiş, hayatımda duyduğum en komik tramvay yapamıyoruz bahanelerinden birisi olsa gerek.

“Antalya Tramvay Hatları” sayfasına dön