ist-M.09 » 4 Hattın Geçtiği Kozyatağı "Metroyatağı" Oluyor

Mehmet Kasım
Seyyah

ist-M.09 » 4 Hattın Geçtiği Kozyatağı "Metroyatağı" Oluyor

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 11 Tem Cmt, 2009 13:21

Dünkü törenlerde konuşulan ama çok fazla üstünnde durulmayan ve mutlaka sütnde duru tartışmamızın gerektiğini düşündüğüm bir başlık.

Kozyatağı; Metroyatağı.

a-Kadıköy-Kartal Metrosu

b-Bstancı-Ümraniye Metrosu

c-Bostancı-Çekmeköy Metrosu

d-Kadıköy-Ataşehir Metrosu

Hepsi KOZYATAĞI'ndan geçecek şekile planlanıyor. Bostancı'dan Ümraniye metroya binen biri 2 durak sonra Kozyatağı'nda inip Kadıköy'e gidebilecek. İsterse E5'ten isterse Ziverbey'den.

Budur:
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Tem Cmt, 2009 13:36

Eeee güzeldir :) Kozyatagi konum olarak müsait diye düsünüyorum yani hem pek cok metro hatti icin bir sürü istasyon yapmaya :D hemde gercekten bir aktarma noktasi olarak planlamaya. Istanbul' da bir merkezden söz etmek mümkün degil, ama ulasim imkanlarina baktigimizda Kozyatagi aktarma icin dogru bir nokta gibi geliyor bana.

Diger taraftan sunu merak ediyorum bu hatlardan bir tanesinin insaati zaten devam ediyor digerleri plan proje falan fistik ve bir gün yapilacaklar onda sorun yok, ama burada aktarma nasil planlanacak yeni bir Taksim istasyonu aktarma sorunumu yasanacak, ya da Yusufpasa Zeytinburnu benzeri planlamasizlik mi. Istanbul bu konudaki tüm gelisme ve calismalarina ragmen bu konuda halen sinifta kaliyor bence.

Mehmet Kasım
Seyyah

Ağ ağ üstüne, metrolar Kozyatağ

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 11 Tem Cmt, 2009 14:38

İnşaatı devam eden sistem de Kozyatağı İstasyonu nasıl planlanıyor bilemiyorum ama diğer 3 metro hattının istasyonunu ortak istasyon olarak projelendirebilirler.

Kadıköy'de de 3 sistem bütünleşecek gibi. Bu bölgede bir iki sistemn büütnleştiği yerler olacak. Başar Abi'nin "ağ" dediği şey mi oluyor acaba?

Ayrılıkçeşme; 2 sistem

Söğütlüçeşme; 3 sistem

Uzunçayır; 2 sistem

Kozyatağı; 4 sistem

Göztepe E5; 2 sistem

Bostancı; 3 sistem

MADEM KOZYATAĞI ÖNEMLİ, BİR DE ÖNERİMİZİ SUNALIM: Maltepe Marmaray İstasyonu'ndan başlayıp minibüs yolu üzerinden devam ederek Kozyatağı'na ve oradan E-5'in kuzeyine geçip Yenisahra ve Acıbadem (gerçek Acıbadem İçi, merkezi yani)'e ve ileriye Üsküdr'a devam eden bir sistem.

Renkli gösterdim:

Resim

“Metro Hatları Genel Konular” sayfasına dön