ist-M.06 » Metro İstasyonları İçin İsim Önerileri

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 23 Kas Pzr, 2008 21:44

Cadde isimleri metrolara vermek doğru olur mu? Büyükdere Caddesi nereden nereye kadar uzuyor. 4.Levent'e de Levent'e de Büyükdere denilebilir. Karışır o zaman. Tek bİr nokta değil uzun bir cadde...

İstasyonlarda zaten yönlendirme tabelalarında cadde isimleri yazıyor. Çok güzel...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Kas Pzt, 2008 00:27

İstasyonlara cadde isimleri bence verilebilir, bunun örnekleri burada Viyana' da fazlası ile var, mesela burada 23 ilçe var, ve hiçbirinde bir diğerinde olan sokak ya da caddenin ismi yok, bak bu birinci adım doğru bir şehir planlama :) ikinci adımda şehir düzgün sokaklar ile ızgaralanmış, bunun yüzey eğrileri ile bir alakası yok pek ala tepelik bir şehirde de yapılabilirdi, üçüncü adımda ilçenin bir ucunda başlayan sokak taaa öbür ucunda bitiyor yani şöyle düşün Akdeniz Caddesini bilirsin, Fatih te Fevzi Paşa caddesinden başlayarak Vatan Caddesini keser sonra ne olur? caddenin adı değişir, nereye kadar Millet caddesine kadar :) buradan sonra bu cadde aslında fiziki olarak devam etmesine rağmen adı birden bire Kızılelma caddesi olur, şimdi sence aslında bu caddeyi boydan boya Millet ya da Vatan gibi Akdeniz yapmak mı doğru yoksa 3 parça yapıp kafaları çorba etmek mi? Bence tek parça yapmak doğru, yani düşün Veznecilerden Edirnekapıya kadar o caddenin ikimi üçmü ismi var bu mantıklımı? Değil, Başar' ın kast ettiği aslında bu. (sanırım)

Bu açıdan bakıldığında yine buradan örnek verirsem metro istasyonlarında pek sıklıkla cadde ismi yok, genellikle meydan isimleri verilmiştir. (tam o meydanın ortasında olmasa bile) bu çok doğru bir yöntem ki İstanbul' da da yüzyıldır yapılmak istenen budur ama yapılamamıştır, Başkan Topbaş İstanbul' a meydanlar kazandırmak istiyor umarım bunu o başarır. Burada meydan deyince aklımıza hemen Kadıköy ya da Taksim geliyor, bizim yanlışımız birazda burada, sen Şehremini deki Küçük Saray ve Büyük Saray meydanlarını bilirmisin? Bak bunlarda meydandır ve buradaki meydan mantığıda işte budur, ilçeler içerisinde semtlerin buluşma noktalarıdır, Koca Mustafa Paşa Meydan dediğimde nereyi kast ettiğimi bilirsin ama Koca Mustafa Paşa dediğimde neresini soruyorsun dersin? Samatyası var, Odabaşı var, Çukurbostan var, Kızılelma var, Silivri Kapı var varda var dimi? Ben dilim döndüğünce olması gerekeni anlatmaya çalıştım, bu sistemde tramvay ve otobüslerdeki çözüm ise şu şekilde, hattın gittiği ana cadde üzerinde bir meydan ya da bilinen bir noktadaki durak oranın ismini alır, Örn. Aksaray Meydanı, Beyazıt Meydanı, Yusufpaşa gibi ya da Üniversite denir ama anonslarda ve yazılı ilanlarda yanında ne üniversitesi olduğu belirtilir. "Gelecek Durak : Üniversite - Edebiyat Fakültesi" gibi, ha keza durak bir cadde ya da sokağı kesen bir nokta ise ana hattı kesen sokağın adı verilir, Örn. Fevzipaşa caddesi üzerinde yer alan ama Akdeniz caddesinin başlangıcındaki durağın adı Akdeniz Caddesi dir ama anons ve yazılı metinlerde Fevzipaşa Caddesi - Akdeniz Caddesi diye geçer, bu aslında çok zor değil, sadece bizim insanımız alışık değil böyle bir anons sistemi yapsan " bu ne ya dinleyene kadar ömrümüz bitti" derler, derler de kazın ayağıda öyle olmuyor işte.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 29 Tem Çrş, 2009 12:45

Bence hata yapılan bir şey daha var, ve yine Berlin'i misal vereyim ben! Pendik, Yakacık, Kadıköy gibi isimleri bence (ve buraca) banliyö trenlerine vermeli. Bir metroya (genelde) cadde, meydan isimleri verilmeli. Daha sık duruyor çünkü. Ayrıca böylece kesişmeler problem olmuyor. Kartal, Pendik, Maltepe falan diye zaten banliyö tren istasyonları yok mu? Bunlar hep eşlikte mi?

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Tem Çrş, 2009 12:51

alabay yazdı:Bence hata yapılan bir şey daha var, ve yine Berlin'i misal vereyim ben! Pendik, Yakacık, Kadıköy gibi isimleri bence (ve buraca) banliyö trenlerine vermeli. Bir metroya (genelde) cadde, meydan isimleri verilmeli. Daha sık duruyor çünkü. Ayrıca böylece kesişmeler problem olmuyor. Kartal, Pendik, Maltepe falan diye zaten banliyö tren istasyonları yok mu? Bunlar hep eşlikte mi?

B. Alabay
Teknik ve pratik olarak haklısın bu hattın isimlerinde E-5 i takip ettiği için bu ilçe ve bölgelerin girişlerinde yer alan istasyonlara oraların isimleri verilmiş ama bu açıdan baksak bile istasyonun bir de kuzeyinde kalan semtler var :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Tem Çrş, 2009 17:42

Cevizli için haklı olabilirsiniz, ama Kadıköy??? Çok anlamsız tamam herkes orasının Kadıköy olduğunu biliyor ama bu bir ilçe ismi, oradaki istasyonun adı Kadıköy Meydanı olmalıdır. Şimdi Başar benim bu söylediğim sisteme fazlası ile aşina olduğu için anlamıştır beni, Kadıköy Meydanı doğru bir ifadedir ama Kadıköy yanlıştır, Cevizli sanırım biraz daha aşağıda kalıyor güzergaha göre ama Cevizli bana çok yanlış gelmedi ve yine E-5 üzerindeki istasyon isimleri çok kötü gelmiyor, Kaynarca mesela ama Bostancı? yani tam bilmiyorum Bostancı daha sahilde kalmıyormu?

Bu hat özelinde konuşur isek cadde sokak ismi ile adlandırmak zor, çünkü E5 yani D100 üzerinde gidiyor hangi sokak cadde kesiyor ki bunu? Sadece köprü üzerlerinden geçen caddeler.

Bilinirlik güzel bir yola çıkış noktası olabilir, fakat şu da bir gerçek ki toplumu yönlendiren toplu taşımacılıktır, zamanında İETT bu işleri doğru düzgün düşünmeden cami gördüğü yere cami durağı, hattın bittiği yere sondurak dediği için insanlarda böyle bir algı oluştu, hadi gelin bunu birlikte yıkalım? Becerebilecekmiyiz? Biz bir insiyatif olarak düşüncemizi dile getiririz ama eminim ki zaten, bildirdiğimiz kişiler her şeyden önce "ya kim bunlar?" diyecek, okusa "ne gerek var ya, kimse bilmez orayı o isimle" diyecek, yani elini taşın altına koymayacak. :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 29 Tem Çrş, 2009 17:57

Eh, o köprü üzerindeki caddelerin isimleri işte o zaman!
Dediğim gibi, bence bizde bir kolaya kaçma var bu isimlerle. Sonra da Mecidiyeköy-Şişli gibi durum oluyor. Halbuki orada ne güzel Ermeni Mezarlığı denebilirdi, veya Fulya Caddesi.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Tem Çrş, 2009 18:05

Kolaya kaçılarak Mecidiyeköy bile denilse bence daha doğru olurdu ya neyse :)

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 29 Tem Çrş, 2009 18:30

Cadde isimlerini de veremeyiz, bakmadım ama muhtemelen bu güzergahta 8 tane Atatürk caddesi, 15 tane 19 mayıs caddesi, 12 tane 23 nisan caddesi olabilir. İETT duraklarına isim verme mantığı ne yazık ki, cadde ve sokaklarda da hakim. İstasyon ismi Kaıköy olacaktır ama giriş çıkış alanlarında yönlendirme tabelalarında sizin söyledğiniz de yerine gelecektir.

Kadıköy istasyonu için konuşursak;

4 nolu çıkış için: Beşiktaş İskelesi, Haldun Tener Sahnesi
1 nolu giriş için: Mühürdar, Eski Belediye, Kadıköy Postanesi
3 nolu giriş için: İDO, Balon, Dolmuş Durakları

gibi yönlendirmeler yapacaktır. Bu konuyla ilgili ciddi şekilde düşündüm ama hakikaten içinden çıkılması çok zor bir iş isimlendirme...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Tem Çrş, 2009 19:34

chenginer yazdı:Cadde isimlerini de veremeyiz, bakmadım ama muhtemelen bu güzergahta 8 tane Atatürk caddesi, 15 tane 19 mayıs caddesi, 12 tane 23 nisan caddesi olabilir. İETT duraklarına isim verme mantığı ne yazık ki, cadde ve sokaklarda da hakim. İstasyon ismi Kaıköy olacaktır ama giriş çıkış alanlarında yönlendirme tabelalarında sizin söyledğiniz de yerine gelecektir.

Kadıköy istasyonu için konuşursak;

4 nolu çıkış için: Beşiktaş İskelesi, Haldun Tener Sahnesi
1 nolu giriş için: Mühürdar, Eski Belediye, Kadıköy Postanesi
3 nolu giriş için: İDO, Balon, Dolmuş Durakları

gibi yönlendirmeler yapacaktır. Bu konuyla ilgili ciddi şekilde düşündüm ama hakikaten içinden çıkılması çok zor bir iş isimlendirme...
Evet bir zaman Başar ile bu konuyu kısaca tartışmıştık maalesef aslında bu da bir kültür ve katılıyorum belki söylediğinizden çok daha fazla aynı isimde cadde vardır :) aslında içinden çıkılabilir ama biraz farklı bir konu bu belki biraz daha tartışırsak uygun yere alabiliriz, burada bu işin sistematiğini yazmaya üşendim şimdi.

Sizin bahsettiğiniz içeriden dışarıya yönlendirmeler farklı bir şey, aynı zamanda bu girişlerin mesela Haldun Taner girişi olarak isimlendirilmesi belki hoş olabiliyor, misal Taksim deki Gezi Parkı Girişi, Meydan Girişi gibi, fakat istasyonun adı bir tane ve her yerde bu yazar, yani haritalar, dışarıdan yönlendirmeler, bilgilendirmeler her yerde tekil olarak istasyonun adı geçer, Taksim. Ama lokal olarak birisine tarif ederken Gezi Parkı girişine gel ya da oradan çık diyebiliriz, yani zaten yapılması gereken ama istasyon isminden farklı bir durum.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 29 Tem Çrş, 2009 22:20

Valla bence yapılamayacak bir şey değil. Evet, şu isim medeniyeti bizde biraz az. Nitekim 1934'ten itibaren soy isimleri olmuş. Postakodu 2034'ten sonra da hâlen masalla olacak, o zaman bunu da kim yapsın, di mi.

Ama olurdu. Bana biri yaptırsa, güzelce isimler bulurdum. Alman mantığı bir yana, İspanyol mantığı da ilginç. Carrer cadde demek, ama Carrer de Girona sırf Girona olarak da geçer. O yüzden Aksaray Meydanı Aksaray diye de geçebilir, geçmeli değil ama.

Yine de şu Mecidiyeköy-Şişli gibi şeyler çok kötü oldu. Bir ucu öyle, biri böyle. Eh o zaman ortasını bul. Dedim ya, ya o mezarlık ya da Fulya Caddesi. Vs vs fasa fisu işte. Konumuz aslında şu zavallı Kadıköy metrosuydu, ve bence orada düşünülen isimler - banliyö treni olduğundan! - çelişkili. Yoksa boşver derdim.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Tem Çrş, 2009 22:30

Yoo bence tartışılmalı ve Aksaray için olan Taksim içinde geçerli normalde bana kalsa o istasyonun ismi Taksim Meydanı da olabilir, ama semtin tam merkezinde yer alıyor dolayısı ile Taksim daha kolay fakat Aksaray, mevcutta Aksaray metrosu ile Aksaray tramvay istasyonu aynı yerde değil, işin komiği ikiside Aksaray Meydanında değil :) ama işte kolay olsun Aksaray :) ve birde şu var metro istasyonu ya adı şatafatlı olmalı öyle oraya şimdi kalkıp Yusufpaşa Metro İstasyonu demek var bir de AKSARAY Metro İstasyonu paşa küçük kalıyor Aksaray ın yanında :D

Benim görüşümde eğer istasyon o semtin (ilçenin değil, ilçe ismi bir istasyona verilmemeli bence eğer bölgesel tren hattı değilse :)) merkezinde ise semtin adını alabilir, ama diğer türlüsü için farklı şeyler düşünülebilir, istasyonun pozisyonuna göre kesiştiği cadde bana daha doğru geliyor, çünkü M2 den yola çıkarsak mesela Halaskargazi Caddesinin altından gidiyor ve orada 2 istasyonu varsa 2 sine de aynı ismimi vereceksiniz, hayır. Mevcut uygulamalarda hattın altında ya da üstünde gittiği caddenin adı değil, bulunduğu yerde o caddeyi dikine kesen cadde ya da sokağın adı, ya da bir meydanda ise o meydanın adı, hadi İstanbul için çok bilinen bir semtin yanında ya da ortasında ise semtin adı olabilir, fakat en büyük sorun bizde sokakların devamlılığı yok, yani bir sokak/cadde gidiyor, başka bir cadde ile kesişiyor fakat yolun karşısında başka bir isimle devam ediyor, zaten bu kadar çok benzer isim olmasının en büyük sebeplerinden biriside budur.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 29 Tem Çrş, 2009 23:04

Eh, ev numaralarında artık kızıl ve mavi iki sistem var, haha .. onu değiştirmeye çalışmışlar, bir gün bunu da beceririler. Ama öte yandan, yine de iyi isimli ve yeterince uzun cadde ve sokaklar var.

M2'yi misal alsak:

Şişhane - Şişhane (daha iyisini bulamadım)
Taksim - Taksim
Osmanbey - Osmanbey veya Rumeli Caddesi
Şişli-Mecidiyeköy - Ermeni Mezarlığı veya Fulya Caddesi veya Cevahir
Gayrettepe - bilmem ... Şişli-Gayrettepe Caddesi kadar enayi isim olamaz yahu, amma da çok zevksiz isim var
Levent - Levent Caddesi
4. Levent - Meşeli Sokak
Sanayi Mahallesi - konumu belli değil benim için, Levent Sanayi Mahallesi (?)
İ.T.Ü. - (İ.T.Ü.) Maslak Kampüsü
Oto Sanayi(i) - Atatürk Oto Sanayi Sitesi ... hee bakııın! O yüzden Sanayi de sanayii değil, vay vay vay ...
Darüşşafaka - Darüşşafaka
Hacı Osman - Tarabya Bayırı Caddesi (?) veya Bahçeköy Yurdu
Çayırbaşı - Çayırbaşı

Bizde valla cadde sokak isim medeniyeti yok yahu ... "Araba Yolu Caddesi". Maşaallah :-(

Zor. Vallahi zor.

Ama ... şu M2 isimler dünya batışı değil, en rahatsız olduğum Şişli-Mecidiyeköy, iki önemli nokta, ortaya caaart diye bir istasyon. Şinyuku'da ise trenler istasyonda iki kez durur.

Açıkçası, şu metro yapımımız da pek hoş değil. Transit çevreyolları gibi caddelerin altına ıkındırıyoruz. Bu metro mu yahu? Londra, Berlin, Paris, New York, Budapeşte, Buenos Aires ... o kadar şehir var, git, gör. TDM (TBM) ile alttan çapraz kazmak varken ...

B. Alabay

“Metro Hatları Genel Konular” sayfasına dön