ist-M.06 » Metro İstasyonları İçin İsim Önerileri

kenanmar
Serbest Geçiş

Re: tr-RS.46 » İnteraktif Kentiçi Raylı Sistem Haritaları

Mesaj gönderen kenanmar » 12 Mar Pzt, 2018 01:15

Haklısın tam alakası olmadı ama hangisini nereye yazayım bazen tereddütte kalıyorum :D Ben o bölgede oturmuyorum ama hani genelde aklıma takılıyor böyle şeyler neden yanlış yönlendiriyorum bir kasıt mı var bir ihmal mi anlam vermeye çalışıyorum. Valla İstanbul'un her yerinde benzer saçma anlamsız adlandırma hataları var benim zoruma giden hadi yerel halk anlamadı bilmedi şehri idare edenler de mi bu şehri bilemeden olaylara yaklaşır; neyse ben pes ettim açıkçası çok da umursamıyorum hatta bence bütün isimleri kaldırsınlar her bölgeye her ilçeye her mahalleye sayısal kod versinler ömür boyu kullansınlar abuk subuk isim tanım ve zorlama ifadelerden daha hayırlı olur, tekrar kusura bakma

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: tr-RS.46 » İnteraktif Kentiçi Raylı Sistem Haritaları

Mesaj gönderen Esat » 12 Mar Pzt, 2018 06:54

sonuna kadar haklısın, zaten eleştirim biraz da o benim, yani orada oturanlar dert etmiyorsa bize ne diyorum artık, ha belki onlarda dert ediyor ama işte şikayet yöntemi yanlış, yönlendiren yok insanları bireysel çabalıyor, bir yere varması çok zor. Aynı istasyon isimleri konusu başlı başına dert ama o tamamen çözümsüz, koca bir kent inşa etmişiz isim kıtlığı içerisinde, ne diyeyim, belki bir gün düzelir.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Re: ist-M.06 » Metro İstasyonları İçin İçin İsim Önerileri

Mesaj gönderen Kamil16 » 12 Mar Pzt, 2018 19:26

"Metro ile günlük ulaşımı sağlarken birçok istasyon isimlerinin bizlerin de bildiği Fransız edebiyatçı yazarlar ya da sanatçılar olduğunu gördüm. Bizim metro istasyonlarımızda da bir Hüseyin Rahmi Gürpınar, Reşat Nuri Gültekin, Orhan Kemal, Yaşar Kemal, Nazım Hikmet olsa diye hayıflanıyorsunuz.."

http://www.yalovamiz.com/makale/paris-3891/

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 12 Mar Pzt, 2018 23:36

Türkiye'de genel olarak isimlendirme bir sorun. 3 tane Ereğli ilçesi var. Belki Yunanca Hereklia'dan geldiği için aynı olması normal ama bu basit bir örnek. Ya da çorbacılar, restoranlar en basit örnek size bana içinde bir tane Kardeşler restoran olmayan bir şehir söyleyebilir misiniz? :D Ya da mesela Bahçelievler mahallesi benim bugüne kadar yaşadığım şehirlerin neredeyse hepsinde Bahçelievler mahallesi vardı. O yüzden şaşırtıcı değil isimlendirme problemi.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 13 Mar Sal, 2018 07:45

Benim de en çok sinir olduğum hata, farklı bir yerin adının verilmesi..

Örneğin; M2'nin Gayrettepe durağının adı Esentepe, M7'nin Fulya durağının adı da Gayrettepe olmalı..
3. Havalimanı Metrosu'nun başlangıç durağının adı Esentepe/Zincirlikuyu olmalı, Gayrettepe değil..

Birden fazla durağın aynı adla adlandırılması da sorun yaratıyor, özellikle yabancılar için..
Geçen gün dikkat ettim, M5'in Sultanbeyli uzatmasında da M7'de de Veysel Karani durağı var..
Pek çok raylı sistemde, Yenimahalle adlı duraklar da var..
Bunların da ayrışacak şekilde yeniden adlandırılması iyi olacaktır, ama nasıl?

Bir de aktarma duraklarında iki sistemin durak adlarının farklı olmasına sinir oluyorum..
Örneğin; M4 Ünalan ve Marmaray Uzunçayır..

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 31 Eki Cmt, 2020 17:06

Engin Y yazdı:
13 Mar Sal, 2018 07:45
Benim de en çok sinir olduğum hata, farklı bir yerin adının verilmesi..

Örneğin; M2'nin Gayrettepe durağının adı Esentepe, M7'nin Fulya durağının adı da Gayrettepe olmalı..
Bu iki durağın adlarının yazdığım şekilde değiştirilmesi önerisini İBB Beyaz Masa’ya ilettim, iki ayrı yanıt geldi..
Raylı sistem hatlarında istasyon isimleri mevcut adresler, İETT otobüs durakları, bilinirlik gibi faktörler dikkate alınarak verilmektedir. İstasyonların isimlerinin değiştirilmesi adres karışıklığına neden olacaktır. Bu yüzden hatlarımızda istasyon isimlerinin değiştirilmesi düşünülmemektedir. İlginize teşekkür eder, iyi günler dileriz.
Başvurunuzun m7 hattı ile ilgili Avrupa Yakası Raylı Müdürlüğü ile yapılan görüşme neticesinde alınan bilgi şu şekildedir:"İstasyon isimleri belirlenirken bölgenin muhatapları (İlçe bel. Muhtarlar, vb )ile birlikte en belirgin isimleri istasyon ismi olarak konulmaktadır."

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Re: ist-M.06 » Metro İstasyonları İçin İsim Önerileri

Mesaj gönderen alabay » 31 Eki Cmt, 2020 17:14

Resmen vurdumduymazlık. Veya bilmemezlik … bilmem.

“Metro Hatları Genel Konular” sayfasına dön