adn-M.04:01 » Adana Metrosu

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 18 Mar Çrş, 2009 14:55

Elektrik işi tatlıya bağlanmış ve 8,5 km lik kısım açılmış.Bir süre yolcuları bedava taşıyacak.10 yıldan fazla bu günleri bekledim sonunda açıldı ama göbeğimizi de çatlattı :wink:
Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 18 Mar Çrş, 2009 15:14

Ön pano da maşaallah TEST'i gösterecek kadar. Sakın uzunca bir semt ismi falan olmasın, aman ha!

Yine bir parmak, di mi? :P

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Mar Çrş, 2009 16:28

alabay yazdı:Ön pano da maşaallah TEST'i gösterecek kadar. Sakın uzunca bir semt ismi falan olmasın, aman ha!

Yine bir parmak, di mi? :P

B. Alabay
Hakikatten o ne yaaa!!! Yuh, çok uzun isme gerek yok oraya Merkez bile yazılmaz :P :) bunedir Allahım ya.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 18 Mar Çrş, 2009 16:54

Bir de farların üst tarafına koskoca "Adana Büyükşehir Belediyesi" yazmışlar sanki binen bilmiyor nerede olduğunu, okusun da bilsin yav...sanki şehirler arası otobüs şirketi :!:
En son kemal tarafından 18 Mar Çrş, 2009 17:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Mar Çrş, 2009 17:06

kemal yazdı:Bir de farların üst tarafına koskoca "Adana Büyükşehir Belediyesi" yazmışlar sanki binen bilmiyor nerede olduğunu, okusun da bilsin yav...anki şehirler arası otobüs şirketi :!:
Maalesef ülkemizde kurumsallıktan uzak zihniyetin ürünleri. Kim işletecek bu işi? Belediyemi bir iştirak mi? İştirak ise logosu nerde, ya da metro yaptın logosu ne? Yoksa sakın ha ray üstüne tren koyup logo yaptım demesinler! Belediye işletecek ise, bumudur? ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, büyükşehir diyemi kocaman yazdılar acaba :D

Bizde belediye logoları bile işte fındık varsa orda fındıktır, bir nehir geçiyorsa onun resmidir, bu tanımlayıcı özellikten yola çıkarak bir tasarım üretilmez maalesef, dolayısı ile bu açılışın haberinde okuduğum yüzyüze iken canım cicim, birbirinden ayrılmanın saniyesinde arkasından laf geçirmeleri okudukça güldüm, bir hizmet yapıyorlar onu bile kavga dövüş ile.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Nis Çrş, 2009 00:55

Adana metrosundan enteresan bir haber var, habere göre Adana metrosunda bir kaza meydana gelmiş, Adanalı arkadaşlardan doğrulamaya çalışacağım ama bakalım, bu konular ile pek alakalı değiller. Habere göre testleri doğru düzgün yapılmayan hatta bir aracın deray ettiği ve vagonun bir direğe çarparak durduğundan söz ediyor, konu ile ilgili bir de fotoğraf var. Yanlız aracın ortasının o şekilde raydan çıkması çok garip, bunun bir kaç sebebi olabilir, ya orası bir makas bölgesidir ve tren düşük hızla giderken makas aksi yöne çevrilmiştir, ki bu çok zor bir ihtimal bence, üzerinde araç varken o makas dönmez (dönmemesi gerekir) ikinci ihtimal aracın boji ya da teker sisteminde bir sorun meydana gelmesi sonucu aracın o kısmının zıplayarak raydan atlaması ya da ray üzerine bırakılan bir cisim yüzünden olabilir, ön tekerler sürerek atmıştır arkadaki teker süremedi ise atlayarak aracı dışarı atmış olabilir.

http://haber.sol.org.tr/mansetler/mansetsag/12063.html
Yıllardır inşaat halinde olup bir türlü bitirilemeyen “Adana metrosu”, 9 milyon dolar kamu zararına mal olmuştu. 18 Mart’ta belli bir güzergahta açılışı yapılan “metro” dün raydan çıktı ve tesadüfen yaralanan ya da ölen olmadı.

MMO birkaç gün önce tekrar uyardı
MMO Adana Şubesi Yönetim Kurulu hafta içinde yapılan yazılı açıklamada hafif raylı sistemin gerekli testlerinin yapılmadan hizmete açıldığı söylenmiş, metronun insan hayatını tehlikeye attığı belirtilmişti.

Açıklamada, herhangi bir raylı sistemin hizmete açılmasından önce, çok sayıda teknik test yapıldığı belirtilerek, bir süre önce Büyükşehir Belediyesince hizmete açılan, kamuoyunda “Adana Metrosu” olarak bilinen hafif raylı sistemde setler boş durumdayken vagonlara kum torbaları konularak gerçekleştirilen “Dinamik Frenleme Testi”nin yapılıp yapılmadığı sorulmuştu.
Resim

Haberi incelerken resim beni oldukça düşündürdü, orasının pek bir hat içine benzemediğini düşünmem ve raydan çıkma sebeplerini yazarken aklıma kaynağa bakmak geldi ve işte size habere düşülen şerh mi diyelim tekzip mi diyelim, buyrun :

http://www.adana.bel.tr/adanabld.asp?Ha ... ayfaID=784
Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada daha sonra şu görüşlere yer verildi;

“Seçim kaybetme telaşıyla gözü dönen siyasiler iftirada sınır tanımıyorlar. ‘Metro raydan çıktı' diyerek halkı infiale ve galeyana sürüklemekten dahi kaçınmıyorlar. Çıldırmış bunlar. Akla hayale gelmeyen baskılarla Başkanımız Sayın Durak'ı yıpratmak isteyen bu art niyetli kişiler, yalan haberlerle kamuoyunun kafasını karıştırmak istiyorlar.

Metro raydan çıkmamıştır. Depolama alanında, sefer dışındaki vagonlardan biri test sürüşü sırasında makas aksındaki sapmadan dolayı hat yakınındaki direğe yaslanmıştır. Olay bundan ibarettir. Kimsenin yalan haberlerle halkı infiale sürüklemeye, galeyana getirmeye hakkı yoktur. Bunlara en güzel yanıtı 29 Mart günü Adana Halkı sandıkta verecektir”.
Yanlız bir belediyenin üslubu da bu olmamalı, "çıldırmış bunlar" :) tam Adanalı tarzı yani, belediyesiniz yahu, adam gibi bir basın bildirisi yazamadınız mı? Kibarcana lafı gediğine koymak varken.

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 08 Nis Çrş, 2009 01:36

Hm, öyle "yaslanmalar" da ama pek normal görünmüyor gibi. Kaynağın "siyasî" olabileceğini tahmin etmiştim zaten, ama başka hiç bir yerde konuyla ilgili bir şeyin de yazmaması ilginç geldi bana. Ama o bulduğun kaynak da çok güzel. Sadece, dediğin gibi, o reaksyon, kuyruğuna basmışın köpek havlaması gibi, yani "duruma göre" değil.

Burada birileri birilerine kir atmaya çalışıyor, bu belli (gibi). Ama ortalıkta da "normal servis" havası vermeyen görüntüler var.

Bunu iki taraflı bir şekilde yakalamamız iyi oldu, dokümentasyon. Bakalım, devamı nasıl.

Ah, bir de ek: bu kadar araç hakikaten on seneden fazla böyle dışarıda mı durdu yahu? Hiç çalışmadan, hiç hareket etmeden (zavallı bilyalı yataklar!), yağmur ve güneşte (zavallı contalar), hiç en azından kalorifer ısınması olmadan kışın (orada kış varsa tabiî :-) ). Yazın da serinletilmeden. Hm. O zaman ben bu araçlardan korkarım valla.

B. Alabay

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 01 Eki Prş, 2009 08:54

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Eki Prş, 2009 21:44

Resim

Resim

Kemal abimin Flickr hesabından çarptım :D:D

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 01 Kas Pzr, 2009 22:47

hehe iyi etmişin :wink:

barisil

binmek istemiyorm

Mesaj gönderen barisil » 01 Mar Pzt, 2010 12:57

merhaba ;
aranıza yeni katıldım. adana da yaşıyorum,yazdıklarınız çok doğru ama eksk. adana metrosu güzergah belirlendiğinde yerleşimin en yoğun olduğu bölgelerden geçmesi tasarlanmıştı ama para ve rant uğruna yeni bulvarlar açarak metro güzergahını alamsız bir biçimde başıboş bıraktılar. yeni adana kuzeye doğru akarken metro hattı şehrin güneyine gitmekte ve çalışamaz boyuta gelmektedir. aksine şu an için hiçbir sefer yapılmamaktadır.daha önce bahsedilen kaza birebir yaşanmış olup hem de içinde yolcular varken yaşanmıştır. ama örtbas etmek için ellerinden geleni yapmışlardır. şehrin içerisinde ucube yerlerde kavşaklar garip ve anlamsız nerde olduğu belli olmayan istasyonlar sanırım yeterince anlatabilmişimdir. yatırımın geri ödemesi bu sene itibariyle başlamıştır. halbuki belediye meclisinde adamakıllı biri çıkıp üniversite - baraj yolu veya merkez hattı olmasını talep edip mücadele etseydi şimdi o hatta yoğunluk ve sıkıntı kalmazdı. belediye yönetimi aynı yere yaklaşık 5 çeşit minibüs otobüs hattı verip(avanta meselesi) daha sonra metroyu nasıl destekler ki.(not: 3 yıldır adanadayım)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 01 Mar Pzt, 2010 12:59

Şu an bu metro hattı işlemiyor mu? :shock:
Neden?

“Adana Metro Hatları” sayfasına dön