brs-M.04:02 » M2 Üniversite-Kestel Metro Hattı

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Eyl Prş, 2013 11:52

Bantlar güzelde tabelaları ömre bedel Bursaray ın :) bir el atsak fena olmayacak :)

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 21 Eyl Cmt, 2013 09:59

Üniversite hattında beni bir hali şaşırtan ve bir o kadar sevindiren bir haber var. Haber şu: Üniversite hattı uzayarak Görükle'ye varacak. Bu çalışma tahminim bir istasyonluk bir çalışma gibi olacak, yani 500mt gibi bir uzatma söz konusu olacak. Tabi şuan bu uzatma işi sadece söylemde olduğu için tam olarak kaç metre uzayacağı konusunda bilgim yok ama dediğim gibi benim tahminim 500 metrelik bir uzatma ile Bursaray üniversite sınırlarından çıkıp Görükle'nin girişinde son bulacaktır. Ayrıca bu bölge için yeni bir yerleşim yeri yapılacağı söyleniyor ve planları hazır. Bu yerleşim yeri şuan Görükle'nin güneyinde yani İzmir Yolu'nun altında olacak. Eğer bu yerleşim yeri onaylanırsa Bursaray rotasını büyük ihtimalle buraya çevirip zamanında da planlanan şekilde Göçmen Konutları-Hasanağa TOKİ istikametine ilerleyebilir ama bu çok uzun sürede olabilecek bir durum

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Eyl Cmt, 2013 10:07

Görükle' ye uzarsa herhalde en çok üniversite öğrencilerine yarar, orada oturan bayağı bir kitle var sanırım. Geçenlerde nette biraz oradaki evlere falan baktım da bayağı da iyiydi.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 21 Eyl Cmt, 2013 10:23

Görükle öğrenci memleketidir. Üniversiteye yakın olması ve ev kiralarının uçuk olmaması buraya olan talebi artırmaktadır. Ayrıca Görükle'de öğrencilerden sonra en çok finans ve hizmet sektöründe çalışan kesimde ikamet etmektedir ve şehir dışından gelip Bursa'da çalışan çoğu kişide Görüle'de oturmaktadır.

Bu arada daha önce burada paylaşıldı mı bilmiyorum ama aklıma gelmişken paylaşayım. Artık Bursaray'da bir nevi gittiğin kadar öde sistemi başladı. Bir ay öncesine kadar tüm istasyonları 1,60liraya dolaşırken şuan yeni sistemler 1,75liraya yükseltildi ama 5 istasyon ve daha az giderseniz 0,25kuruş ücret iadesi yapılıyor. Açıkçası 31 istasyonlu ve kısa zamanda 39 istasyona çıkacak bir sistemde 5 istasyon ve altında katedilen yola ücret iadesi yapılması bana saçma geliyor, en azından bu sistem 10 istasyon olmalı

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Eyl Cmt, 2013 10:52

mustafaguler yazdı:şehir dışından gelip Bursa'da çalışan çoğu kişide Görüle'de oturmaktadır.
Bende aynen bu sebepten oralara bakınmıştım, netteki fiyatlara güvenilmez ama gerçekten uygun rakamlara hoş daireler vardı.
mustafaguler yazdı:Bu arada daha önce burada paylaşıldı mı bilmiyorum ama aklıma gelmişken paylaşayım. Artık Bursaray'da bir nevi gittiğin kadar öde sistemi başladı. Bir ay öncesine kadar tüm istasyonları 1,60liraya dolaşırken şuan yeni sistemler 1,75liraya yükseltildi ama 5 istasyon ve daha az giderseniz 0,25kuruş ücret iadesi yapılıyor. Açıkçası 31 istasyonlu ve kısa zamanda 39 istasyona çıkacak bir sistemde 5 istasyon ve altında katedilen yola ücret iadesi yapılması bana saçma geliyor, en azından bu sistem 10 istasyon olmalı
Bu aktarma kaktarma işini Türkiye' de ilk kim gerçekten makul bir şekilde çözecek bakalım :)

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 21 Eyl Cmt, 2013 11:00

Esat yazdı:
mustafaguler yazdı:şehir dışından gelip Bursa'da çalışan çoğu kişide Görüle'de oturmaktadır.
Bende aynen bu sebepten oralara bakınmıştım, netteki fiyatlara güvenilmez ama gerçekten uygun rakamlara hoş daireler vardı.
Evet daha beş yaşını doldurmamış 2+1 daire için 400-450TL arasında kiralar bulmak kolay. Geçen sene nişanlım daha 2 yaşında olan binada bulunan dairesini (2+1) 400 liraya kiraladı ve bu sene zam yapmadı. Açıkçası zam yapmasına ben mani oldum. Kiracı gerçekten evi temiz tutuyor ve parasını zamanında ödüyor onun için gerek yok zamma :)

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 21 Eyl Cmt, 2013 11:26

Ben mezun olmadan Görükle'ye gelirse dehşet olur :D Hayatta uygun zaten bakarsın burada kalırım :)

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 26 Eyl Prş, 2013 00:14

Şöyle bir olay konuşuluyor öğrenciler arasında; "Bugün metro'da " Ali Abi sen burada ineceksin, yengeye selam" diye anons geçti vatman." :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Eyl Prş, 2013 11:19

Anatolian yazdı:Şöyle bir olay konuşuluyor öğrenciler arasında; "Bugün metro'da " Ali Abi sen burada ineceksin, yengeye selam" diye anons geçti vatman." :)
Hizmette sınır yok :) Burulaş kişisel hizmet aşamasına geçerek toplu taşımayı bir adım ileri taşıdı diye de başlık atılabilir :D espri tabi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Eki Cmt, 2013 20:50

Bu fotoğrafı yayınlamamışım, sanırım bana ait :)

Resim

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 30 Kas Cmt, 2013 22:03

Bombardier setlerden biri Osmangazi'de

Resim

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 07 Şub Cum, 2014 21:00

Ve beklenen haber geldi. Bugün yerel bir gazete de BBB başkanı Recep Altepe hattın batı kolunda 1km uzatma ile hat Görükle'ye (1 istasyon), kuzey kolunda ise Balat'a uzanacak. Burada benim tahminim 2.5km bir uzatma ve 2 istasyon (Geçit ve Balat (YHT Bursa Garı) olacak. Bu uzatmaların ardın metroya başka bir uzatma hattın kısa vade de düşünülmüyormuş. Yine benim tahminin uzun vade de hatlar şu şekilde uzayabilir: Doğu hattında Kestel'den devam edip yapılacak olan Bursa Teknik Üniversitesi ana kampüsü, batı hattında ise şuan gündeme gelen Görükle'nin güneyine yeni 400binlik yapılaşma için olabilir. Kuzey hattında ise uzatma beklemiyorum. Sistemin zaten Mudanya'ya gitmesi çok büyük maliyet. Çünkü köstebek ile tünel açılması gerekiyor ve şuan 50bin civarında nüfusu olan bir yer için bu katlanılamaz bir maliyet görünüyor.

“Bursa Metro Hatları - BursaRay” sayfasına dön