ank-M.04 » Ankara Metro Hatları

kemal
Hareket Amiri

ank-M.04 » Ankara Metro Hatları

Mesaj gönderen kemal » 19 Eki Cum, 2007 15:44

Ankaray;
İlk aşaması 8,7Km uzunluğunda Ankara'nın ilk metrosu 1996 yılından beri hizmette.
11 istasyon, 11 Ansalso Breda tren(33 üniteden oluşuyor.) saatte 16,000 yolcu kapasiteli.
Resim
Metro;
İlk aşaması 14,6Km uzunluğunda,12 istasyon ile 1997 den beri hizmette. 40,000 kişi/saat kapasiteli toplam 108 ünite Bombardier araçları ile hizmet veriyor (72 baş vagon+36römork)
Resim

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 16 Oca Çrş, 2008 08:59

Çok merak ettiğim Ankara Metrosu'na geçen hafta bindim. AŞTİ'den Kızılay'a kadar geldim. Sanırım bu Ankaray oluyor. Kızılay'dan aktarma yaparak Yenimahalle'ye gittim. Kızılay'daki aktarma ücretsiz idi ve bizim İstanbulla karşılaştırıldığında başarılı buldum. Fazla dolanmadan bir kat çıkıp platforma ulaşabiliniyor.

Yenimahalle'ye giden metro bazen yer altı baze yer üstü gidiyor. Ama 8'li dizi olduğunu sanıyorum. Saymaya çalıştım çünkü. Ama metro vagonaları bizim Taksim'dekilerden biraz aşağı kalitede gibi duruyor.

http://web.ego.gov.tr/parts/egometrohizmetleri.asp

http://www.ankaray.com.tr/

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 May Çrş, 2008 09:09

Yine de, Ankara gibi bir şehir için bunlar biraz az değil mi? Ben nedense beş, altı, on hatlık bir sistem beklerdim ...

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 May Çrş, 2008 09:32

Aslında Ankara' nın toplu ulaşımının tamamını yer altına alıp insanlarıda devlet erkanının trafikteki önceliklerinden kurtarmak lazım :)

Yanlız Başar yani 5-6-10 derken lokomotif tanımı gibi olmuş bu işler sabır ister bekleyen derviş muradına erermiş zaten Ankaralılar bir 20 sene daha sabredip beklerlerse kentin adı Erenler Diyarı olarak değişecekmiş :D

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 May Çrş, 2008 11:09

Afedersin ama, orada hat uzatmaları M2, M3 falan diye satılıyor! Aslında üç hatlık bir şebeke düşünülüyor, bana Prag metrosunu (çok az biraz!) hatırlattı, tipik "sosyalist üçgen" metro şekli (hakikaten öyle bir ağ sistemi var).
Ama şimdi A1 de yine sırıttı. Ne o yani, A1 M1 olamaz mı?
Öööf of, iyiki bizde Tünel TÜ1A ve Fünümünü FÜ2B diye adlandırılmamış, mantığa bak. Benim eski bir dostum o metro yapımlarında mühendis olarak çalıştı (1993'ten beri de hiç haber yok, gözden kayboldu ...), bana 91/92'de mi ne hatlarda garip bir isimlendirme plânı var demişti ... L1 mi ne :-) Hani Linie 1 gibisinden. Ben "niye yahu?" diye sorduğumda, Siemens ile ilgili bir şeyler anlatmıştı. Bunlar ama çok eski, unutulmuş hikâyeler. Garantisi de yok. Ama bir yere dökmüş olayım.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 May Çrş, 2008 11:19

Sen beni anlamadı ya neyse, yine anladığın yere çektin yahu hat tanımı isminden bahseden kim? Lokomotif diyorum vardır ya hani buharlı, dampf zug :P :) kızacan şimdi sen ama onların böyle numaraları vardı 5-5-8, 4-8-10 gibi atıyorum şimdi tekerlerk sayısı kazan bilmemnesini belirtir, neyse ya :)

Metroda öyle şeyler bekleme bizden bizim aklımız ermiyor öyle 3 yollu 4 yollu çok peronlu çok katlı anlamayız biz, ya da şöyle diyelim Türkiye de mühendislik google ile yürüdüğü için Allah google a zeval vermesin.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 May Çrş, 2008 12:49

Dampflok oluyor o.

Ben onu anladım, ama hiç espriye kaçacak durum yok, o yüzden düz ve anlamaz gibi devam ettim. O üstad Alman kafayla çalışmıştı orada (belki de o yüzden batıp gitti ...). Ama işte neden öyle şeyler "bizde" olmuyor?! Anlmıyorum. Söğütlüçeşme'yi becermişler ya, Haydarpaşa'yı da bari Almanlar yapmış. Ama Amerika, İngiltere, Rusya, bunlarda da üstün ağlar ve sistemler var. Hele İsviçre ve İspanya. Yunanistan'da bile bunlar hepsi yolunda gidiyor. Yahu, Moğolistan'da da oluyor! :evil:

B. Alabay

hasancicek37
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen hasancicek37 » 22 May Cum, 2009 16:43

Bu Ankaray'la Ankara motrosu arasındaki farkı bir türlü analayamadım..İsimleri neden farklı..İşletimcileri mi farklı yoksa..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 May Cum, 2009 17:26

Hayır ikisinide BUGSAŞ işletiyor. Sanırım bu iş ilk yapılırken havasına kapılarak Ankaray denilmiş :) bu şaka kısmıda, tahminimce şu bir türlü zihinlerden kaldıramadığımı Hafif Metro, Ağır Metro karışıklığından olsa gerek, Ankaray hafif metro kapasitesi ve yapısında inşaa edilmişti diye biliyorum, sonrasında inşaatına başlanan diğer sistemlerin kapasitesi daha yüksek olduğu için onları metro diye ayırmak gereği hissetmiş olabilirler. Yani bunlar benim şu anda tahmin edebildiklerim, bunun dışında ben arada bir fark olduğunu sanmıyorum ya neyse :)

hasancicek37
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen hasancicek37 » 22 May Cum, 2009 19:51

Ben de Ankaray'ın banliyö görevi gördüğünü tahmin ediyordum ama sağolasın:)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 May Cum, 2009 19:57

Eh bak sen benden çok biliyormuşsun :) valla bir şey diyemem, kaç dizi çalışır saatlik performansı nedir, kapasitesi nedir? Ama olabilir de Ankaray dediğimiz şeyi ömrü hayatımda bir kere gördüm onda da yan gözle baktım :D

Artık onlara da banliyö demiyoruz ya o zaman ondan afili bir isim vermişlerdir, bak burdaki de Marmaray olacak, o zaman Kayseray la Antray ne oluyor? Karışık iş, isim kalabalığı

senturk90
Sezonluk Yolcu

Re: Ankara Metroları

Mesaj gönderen senturk90 » 03 Eyl Prş, 2009 19:34

kemal yazdı:Ankaray;
İlk aşaması 8,7Km uzunluğunda Ankara'nın ilk metrosu 1996 yılından beri hizmette.
11 istasyon, 11 Ansalso Breda tren(33 üniteden oluşuyor.) saatte 16,000 yolcu kapasiteli.
Resim
Metro;
İlk aşaması 14,6Km uzunluğunda,12 istasyon ile 1997 den beri hizmette. 40,000 kişi/saat kapasiteli toplam 108 ünite Bombardier araçları ile hizmet veriyor (72 baş vagon+36römork)
Resim
Arkadaşlar burada birşey sormak istiyorum.Arkadaş birisine Ankaray birisine metro demiş.Hemzemin geçit olmadığından ve devlet demiryollarına bağlı olmadıklarından sonuçta ikiside metro değil mi? Arada benim bilmediğim birşeyler mi var? Yani ikisini de iki ayrı kuruluş mu işletiyor da bu yüzden mi böyle?Yoksa hatlara verilen isimler mi bunlar? Benim bildiğim birisi hafif raylı sistem (lrt), diğeri ağır raylı sistem.Yani aralarındaki fark sadece taşıyabilecekleri yolcu kapasitesi.Ulusal demiryollarına bağlı olmdıklarından ve hemzemin geçit olmadığından ikiside metro statüsüne girmiyor mu?

Kilitli

“Ankara Metro Hatları” sayfasına dön