gnl-RS.06 » Raylı Sistemde Gece Seferleri Olabilir mi?

Engin Y
Seyyah

Re: ist-RS.38 » Her Yere Metro, Her Yerde Metro

Mesaj gönderen Engin Y » 16 Kas Prş, 2017 18:16

Ankara'da belediye otobüslerinin de 35 hatta saat başlarında sabaha kadar sefer yapması kararı alınmış..
Melih Başgan'dan ve fışkiyesinden kurtulan Ankara'da güzel şeyler oluyor..

Engin Y
Seyyah

Re: gnl-RS.06 » Raylı Sistemde Gece Seferleri Olabilir mi?

Mesaj gönderen Engin Y » 25 Kas Cmt, 2017 10:09

Bir ara, İkitelli OSB'deki fabrikaların Başakşehir Metrosu ve Marmaray sayesinde geceleri yük taşımacılığı yapılabileceğini okumuştum..

Haberi buldum, neredeyse yedi yıl öncesine aitmiş: http://www.iett.istanbul/tr/main/news/o ... e-giri/793
Metroda gece sanayi ürünleri taşınacak

21.7 kilometre uzunluğundaki hattın 1 milyar 350 milyon dolara mal olduğunu, 122 milyon dolarlık vagonlarla birlikte toplam maliyetin 1 milyar 472 milyon doları bulduğunu ifade eden Kadir Topbaş, “Zaman günümüzde en kıymetli değer. Artık Başakşehir ve Olimpiyatköyü’ne rahatlıkla ulaşılabilecek ve 37 bin işyerinin bulunduğu İkitelli Sanayi Bölgesi’ndeki sanayicilerin yüzü gülecek. Çünkü Marmaray devreye girdiğinde gece saatlerinde yük vagonlarını devreye sokacağız. Sanayi ürünleri İkitelli’den Anadolu ve Avrupa yakasındaki değişik noktalara kadar hızlı bir şekilde taşınabilecek. Bunların hepsinin hesaplarını yaptık” diye konuştu.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Kas Cmt, 2017 18:08

Engin Y yazdı:Bir ara, İkitelli OSB'deki fabrikaların Başakşehir Metrosu ve Marmaray sayesinde geceleri yük taşımacılığı yapılabileceğini okumuştum..

Haberi buldum, neredeyse yedi yıl öncesine aitmiş: http://www.iett.istanbul/tr/main/news/o ... e-giri/793
sonuç olarak; olamadı :) zaten olması da saçmaydı belki de.

Geçmişte bu gece seferleri konusunda tam olarak ne yazmışım hatırlayamadım ama sanırım havalimanı hattında yarım saatte bir olabilir, diğer hatlarda hafta sonu olabilir gibi bir şeyler yazmışımdır :) :) ama her şeyden önce düzgün ve düzenli çalışan bir gece otobüs şebekesine sahip olsak daha sağlıklı olabilir belki de.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 25 Kas Cmt, 2017 20:42

haftaiçi 1 buçuk, haftasonu 2 buçukta bitsin metro hiç olmazsa.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Kas Cmt, 2017 21:25

Edil Arda yazdı:haftaiçi 1 buçuk, haftasonu 2 buçukta bitsin metro hiç olmazsa.
Pek ihtimal vermiyorum, belki sadece cuma cumartesi pazar 01:00 olabilir. Bakalım diğer şehirlerdeki girişimden sonra İstanbul' dan bir şey bekliyorum ama dediğim gibi gece işletmesi için bence önce otobüsle ilgili iyi bir düzenleme yapılmalıdır, çünkü her ne kadar sosyal medya da, sağda solda anket imza sitelerinde yazanlar olsa da İstanbul' da gece yolculuğu için bir talep olmadığını bildiğimi açıkça söyleyebilirim. Kast ettiğim mevcut talebin yarım saatte bir bile olsa işletme masrafını hiçbir şekilde karşılamayacağıdır.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 25 Kas Cmt, 2017 22:15

bence öyle bir seçenek şu an olmadığı için talep yok gibi görünüyor,
insanlar mecbur dolmuşa minibüse biniyor.
otobüs olsa otobüsü tercih edecek bir kesim var.

zaten belediye hizmetleri kârla alakalı olmamalı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Kas Cmt, 2017 23:16

Kar etmemeli? Zarar mı etmeli?

kado
Aylık Paso

Mesaj gönderen kado » 26 Kas Pzr, 2017 08:16

Tabi ki zarar edecek bir oluşumdan kaçınılmalı. Ancak halkın ihtiyaç duyduğu veya halkın yararına olacak bir durum varsa belediye o noktada kar/zarar düşünmez. (Örneğin İzmir Belediyesinin zarar etmek pahasına 90dk ücretsiz uygulamasını kaldırmaması gibi) İnsanlar gece 12 den sonra trafikte terör estiren bir kesimin eline bırakılmamalı.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 26 Kas Pzr, 2017 08:36

Arda haklı kendimden biliyorum. Ben 20li yaşlarında genç bir üniversite öğrencisiyim yaşıtlarım olan arkadaşlarımla birlikte dışarı çıktığımızda saat 10'dan sonra telefonu kontrol etmeye başlıyorum ki son otobüsü/metroyu kaçırmayayım diye. Gece seferleri olmadığı için arkadaşlarım belli bir saatten sonra çağırdığında geç oldu kaç saat oturabiliriz ki diyerek çıkamıyorum. Ya da en basitinden Zümrütevlerde oturan arkadaşım var evine giden son otobüs H.içi 20.20de H.sonu 19.10da bu insan kaça kadar Beşiktaş'ta Taksim'de gönül rahatlığıyla oturabilir?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Kas Pzr, 2017 11:54

ben olduğu zaman kullanılmaz demedim, olduğunda kullanılmadığını söylüyorum sadece, sizin ki varsayım benim ki istatistik. :) ayrıca kast ettiğim şey otobüs değil, metroyu kast ettim. yarım saatte bir 10 kişi taşıyacak bir metro için tüm gece yapılacak işletme masrafından bahsediyorum. Yoksa dediğim gibi metronun bitiş saati 01:00 olabilir, bunun yanında da öylesine değil de doğru düzgün bir gece otobüs şebekesi olsa bence pek çok kişinin ihtiyacı rahatlıkla görülecektir.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 26 Kas Pzr, 2017 19:22

Esat yazdı:Kar etmemeli? Zarar mı etmeli?
Hizmet odaklı olmalı,
kâr etmiyor diye hizmet etmemek hiçbir devlete yakışmaz.

Tabii ki bir kişi için sefer yapılsın demiyorum.

Metro için de daha önce dediğim gibi metro seferleri normal günlerde 1'de, cuma, cumartesi 2'de bitmesi daha doğru olur.

Otobüs konusunda da 17 gibi önemli hatların gece seferlerinin olması lazım.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Kas Pzr, 2017 21:30

Edil Arda yazdı:Otobüs konusunda da 17 gibi önemli hatların gece seferlerinin olması lazım.
Bu 17 ile geçen günlerde bir amca şikayet ediyordu bir yerde, Marmaray yok yerine ancak otobüs var 17 diye saatte 2 tane geliyor diyordu, yetersiz seferleri olan bir hatmış, buradan onun şikayetini de dile getirmiş olalım, önce 17 nin normal seferlerini bir düzenlesinler, sonra da gece saatte 2 sefer yaptırsınlar ama benim gördüğüm kadarı ile gece otobüs işlerinde pek iyi değiliz, inşallah daha iyi olur.

“Entegrasyon Önerileri - Genel Öneriler” sayfasına dön