ist-T.06 » İBB'nin Tramvay'a Öncelik Vermesi İçin Neler Yapmalı?

Mehmet Kasım
Seyyah

ist-T.06 » İBB'nin Tramvay'a Öncelik Vermesi İçin Neler Yapmalı?

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 24 Haz Çrş, 2009 08:30

Koca şehrin ulaşım sorununu çözmek isteyenler tramvaya hiç sıcak bakmıyorlar. Bunu aşmak için neler yapılabilir?

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 24 Haz Çrş, 2009 09:09

Aslında bu işin uzmanı olanlar, dünyadaki ulaşım hakikatlerini görmüyorlar, göremiyor ya da görmek istemiyorlarsa, biz ne yapabiliriz ki?

Hesabını muhasebeci yapmalı. Plânlamasını şehirciler yapmalı, ki bu bizde siyasete bulaşan bir olaya benziyor. Değerini hem çevrecilerin, hem halkin anlaması gerek, o da bizde minibüsünü gördü mü, rahat.

Zor yani. Biz burada plânlar yapabiliriz, fikir yürütebiliriz, şahsen bazılerimiz, yaşadıkları ve(ya) tanıdıkları ülkelerin hakikatlerini, durumlarını, standartlarını ve durumlarını taban olarak kullanabilir. Bunlkar ama iknaya yeterli midir, onu bilmiyorum.

Çevreciliğin BU kadar önemli ve hassas olduğu bir zamanda, "çocuklarımızı ve torunlarımızı" değil de, yirmi sene sonra bizi vuracak hakikatlere inamıyorsak ... havalar ısınıyor, beklenmedik yerde soğuyor, rüzgârlar azıyor, su seviyeleri yükseliyor (!) ... ama biz burada daha nükleer santral konusunda bile hemfikir olamıyoruz, ki bu konu bilhassa benim burada çok karın ağrısı yapıyor, nükleer çubuk atığı nereye diye. Otobüs motorları Euro bilmemkaça çıkıyor, gaz donanımına geçiliyor, hibrit oluyor, elektrik motorları ciddiye alınmaya başlanıyor.

E biz? Metrobüs ve Culeryus diye kendimizi avutuyoruz.

Yani, en azından dört kişimiz burada kesinlikle tramvay ve metro taraftarı. Ama ikna?

B. Alabay

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 26 Haz Cum, 2009 16:07

Biz hiç bir şey yapamayız mı diyorsun yani.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 26 Haz Cum, 2009 16:40

Biz derken kimi kastediyorsun? "Biz" (İUdotNET) burada yapıyoruz. Ama "orada" işin başındakiler "eski tarzı" bırakıp, yepyeni yollardan gitmek zorunda. Yani, yaralanmış yerlere ameliyat gerek İstanbul'da. Fazla iltihap olmuşsa, ampütasyon gerekiyor. Güm diye kapatacaksın yolu işte. Belki güm diye kapatmadan ilk önce 24/7 bir plânlama yapacaksın, evet. Ama ondan sonra özel trafiğe, gecekonduya, gecekondu olmayan ama tasdiklenmemişe, çarpık kentleşmeye ve bilinçsiz ile köksüz şekilde yığılanı ... kapatacaksın.

B. Alabay

hasancicek37
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen hasancicek37 » 26 Haz Cum, 2009 18:20

İBB bence şu pozisyonda tramvaya öncelik vermemeli..Bence daha önemli olan metro projelerinin bir kısmını tamamlayıp İstanbul'da biraz daha üst düzey raylı sistem kullanma bilincini oluşturduktan ve şehrin ana damarlarının biraz daha akıcı hale geldikten sonra tramvay konusu daha sık gündeme getirmelidir..Hee şimdi tramvay yapmasın demiyorum ama tramvaya öncelik verme hakları da yok diye düşünüyorum..Teşekkürler..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Haz Cum, 2009 19:15

Aslında öncelik olarak tartışmıyoruz sanırım, ama şu varki İBB tramvay projelerini tamamen görmezden geliyor, Miraç ın önerisinde ve benimde düşüncemde var olan bu metro inşaatlarının aralarına birer ikişer tramvay projelerini de katıştırmaktır yoksa tek başına metro çözüm olmayacak İstanbul' un bütün metro projeleri bittikten sonra gereken yere tramvay yapılsın dersek o da doğru bir yaklaşım olmayacak, bence birlikte yürütülmelidir keşke maddi konularda sıkıntılar olmasa da belediye metrolar ile birlikte bir kaç tane de tramvay projesini hayata geçirebilseydi.

Burada öncelik belki hangi tramvay hatları öncelikli olmalı olabilir ama mevcut metro inşaatlarının ya da ihalesi yapılacak bilinen hatların önceliğinin alınması gibi bir şey olmaz zaten.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 27 Haz Cmt, 2009 11:19

Esat'ın dediği gibi tamamen tramvaydan vazgeçmiş bir yönetim anlayışı var. Metrolar tabiki bitmeli ama projeleri biten tramvay hatlarını neden yapmıyorlar. Bilerek bekletiyorlar.
En son Mehmet Kasım tarafından 27 Haz Cmt, 2009 17:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Haz Cmt, 2009 11:27

Yani ve nedense metrolar için düşünülen kombinasyonlar tramvaylar için düşünülmüyor planlanmıyor, hep Başar ın şikayet ettiği gibi kurt gibi uc uca tramvay :) ee o zaman ne güzel 500 km yekpare tramvay hattı yapalım, bizim arayışımız biraz da bu düşünce tarzını yenmek. Tramvay nedir, gerçekte nasıl planlanmalıdır ve nasıl entegre edilmelidir. Bu başlıkta ise İBB ye ya da diğer belediyelere tramvaylar konusunda nasıl bir baskı oluşturulabilir mantaliteye nasıl karşı çıkılabilir bunları konuşacağız, tabi ben kafamı bir toparlayabilsem yazıcam bir şeyler ama bir iki gün idare edin.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 01 Tem Çrş, 2009 16:22

Esat yazdı:bir iki gün idare edin.
4 GÜN DOLDU.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Tem Çrş, 2009 16:38

benim kafa hala 2 gün öncesinde :)

“Entegrasyon Önerileri - Genel Öneriler” sayfasına dön