ist-M.06:02 » M2 ve Tramvayların Aktarması nerede olmalı?

Mehmet Kasım
Seyyah

ist-M.06:02 » M2 ve Tramvayların Aktarması nerede

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 16 Haz Pzt, 2008 12:02

İstanbul Metrosu ve diğer tramvay hatları (T1, T2,T4(M4 dedik buna)) ile metrobüsü de katacağımız önemli bir aktarma ve transfer merkezi olabilir CEVİZLİBAĞ.

Zeytinburnu İstasyonu olamıyor. Çünkü M4 ve M2 şu haliyle uğramıyor.

Ne dersiniz.
En son Mehmet Kasım tarafından 16 Haz Pzt, 2008 12:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Haz Pzt, 2008 12:06

Bence hayır Topkapı olmalı, çünkü T4 ü Cevizlibağ' a uzatacaklarmı? Sanmıyorum halbuki ben çizimlerini geçen yayınladım size gayet kolay Zeytinburnuna kadar inebilir, ama Topkapı alan olarak daha müsait hiç bina inşaatı bile yapmadan mevcut minibüs durakları bile kullanılabilir, minibüslerde gidecek zaten, ben Topkapı' nın daha iyi bir alternatif olduğunu düşünüyorum halen dönüş köprüsüne çok yakın olduğu için aktif olarak kullanılmasa da metrobüsün Topkapı durağı da tramvaya çok yakın nerede ise Zeytinburnu metro-metrobüs bağlantısı kadar

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 16 Haz Pzt, 2008 12:08

Topkapı ya da Cevizlibağ. Aynı değerlendirdim. Bu bölgeye gelmeli M2. İster Cevizlibağ'da ister Topkapı'da.

Kabataş-Topkapı, Sultançiftliği-Topkapı ve Bağcılar-Topkapı olacak ise M2 buraya uğramalı.

T'ler Topkapı değilde CEVİZLİBAĞ'a uğrayacak ise Cevizlibağ olmalı.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 16 Haz Pzt, 2008 13:46

Bu olsun diyorum yani:

Resim

Doğrusu bu. birbiri ile alakasız, kopuk kopuk sistemelre gıcığım var. Entegrasyon olmalı. Bağlantı ve aktarma olmalı. Adam gibi bir ağ sistemi olmalı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Haz Pzt, 2008 14:38

Bağlantı dersek bence aşağıdaki gibi olmalıdır, işe tek taraflı bakmamak lazım

Resim
Bu senin önerin - aşağı yukarı

Resim
Bu da planlardaki ve benim destek verdiğim - aşağı yukarı

Resim
İşte bu metro hatlarının beslenmesini sağlayan tramvay ağı isterseniz otobüs çalıştırın fark etmez ama bunu yapmadan Zeytinburnunu neresinden metro geçirirseniz geçirin yine yeni bir şehri minibüslere mi bırakacaksınız?

Resim
Bu da tramvay ağı ile metro hatlarının birleştirilmiş hali, bence böyle bir ağ ile metro hatları beslenmelidir, T2 de en azından Topkapıya kadar gitmelidir, benim önerimde ben İncirli de biten hattı Zeytinburnunda sonlandırdım dolayısı ile hangi tramvay hattı ile gelirseniz gelin direkt olarak M1 ve M2 ye geçebiliyorsunuz ha alibeyköyden gelen dahamı cazip o zaman adliyeye git ya da topkapıya ona aktar, sadece 1 aktarma? yanlışmı düşünüyorum?

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 16 Haz Pzt, 2008 15:15

M2 hattını Topkapı'da bağlama haritan gayet yerinde. Diğer öneriler T4 hattı ile M2 arasında bağlantıyı sağlamıyor. Bu Kazlıçeşme-Seyrantepe fantezisine pek güvenmiyorum. O olsa bile T4'ten M2'YE DİREK AKTARMA OLMUYOR.

Genel olarak yazdıklarına katılıyorum.

Sonuç olarak; M2 Topkapı'ya uğrasın. Kıvrılıp Zeytinburnu içlerine (adliye vs.) de uğrasın, sonra Zeytinburnu Metro üzerinden İncirli'ye gitsin.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Eki Çrş, 2009 23:32

Bu konuşma biraz gerilerde kalmış ama cevaplamamışım. Şu anda kentin mali durumuna ve bu işlere ayırdığı kaynaklara bakarsak Seyrantepe-Kazlıçeşme 2 seçim sonraya kalır gibi geliyor bana da :) Ama her halukarda Sur içine başka metro girmesine izin verilmeyecek ise belki M2 nin batıya ilerleyişi de sekteye uğrayabilir.

Ama yukarıda çok net bir şekilde görüyoruz ve kentliler olarak Sur içinin ihtiyacınıda biliyoruz, ben sur içine Millet Cad. si yakınına metro yapılamıyor ise Topkapı' da bir istasyon olmalı diyorum bu M2 olur 3 olur 5 olur ama bir metro hattı istasyonu olmalı, bu hat buradan geçen tramvay hatları ile entegre edildiği zaman özellikle T4 için çok işe yarayacaktır diye düşünüyorum.

“Entegrasyon Önerileri - Genel Öneriler” sayfasına dön