ist-MB.06 » Sirkeci-Levent Metrobüs Hattı Olabilir mi?

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 26 Haz Prş, 2008 16:03

O uzatmayı kimse beceremez. Olsa, hakiki bir yerdibi hattı olur ve çok derinden gider (İngiltere-Fransa tüneli gibi sualtı bir durum gibi).
O zaman hiç şu Haliç köprü problemleri olmaz(dı). Çok mantıklı bir uzatma/aks olurdu.

B. Alabay

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 26 Haz Prş, 2008 16:33

alabay yazdı:O uzatmayı kimse beceremez. Olsa, hakiki bir yerdibi hattı olur ve çok derinden gider (İngiltere-Fransa tüneli gibi sualtı bir durum gibi). O zaman hiç şu Haliç köprü problemleri olmaz(dı). Çok mantıklı bir uzatma/aks olurdu.B. Alabay
Yüzer tünel gibi bir şey olamaz mı idi? Deniz dibinde değil -10 m kotunda falan. Ortada yani. Esneyen bir tüp tünel. Kaplaması olacak sağlam bir şekilde. Suya dayanıklı. Zaten tutsan 300 m uzaklık yoktur haliçte. Karaköy-Sirkeci arasına çekecen tüneli.

Yapamıyorsan LEVENT-SİRKECİ METROBÜS DERİM O ZAMAN. Tramvay ile karışlık gidecek.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Haz Prş, 2008 20:27

Yüzer tünel gibi bir şey olamaz mı idi? Deniz dibinde değil -10 m kotunda falan. Ortada yani. Esneyen bir tüp tünel. Kaplaması olacak sağlam bir şekilde. Suya dayanıklı. Zaten tutsan 300 m uzaklık yoktur haliçte. Karaköy-Sirkeci arasına çekecen tüneli.
Böyle bir teknoloji varmı? Yani ben hiç duymadım ve bugünkü teknoloji ile imkanı olduğunu da sanmıyorum sen bugün A.V.Alp' i okudun ya coştun yine, biliyormusun ben ilk zamanlar senin A.V.Alp olduğundan şüphelenmiştim :D :D :) şimdi o olmadığına eminimde bir tanışıklık kesin var :P

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 26 Haz Prş, 2008 23:10

Sanki bir yerden hatırlıyor gibiyim, var öyle tünel teknikleri, ama metro için ve orada? Deli misiniz? Demprem bölgesi. Şöyle doğru dürüst, dipten gidecek bir hat gerek. Ama bunu yine anlamakta zorluk çekenler var sanki. Köprü gibi şeyler böyle bir şehri zor kurtarır. Metro dedin mi, tünelini de yap. Ya da doğru dürüst köprü projesi düşün, beş hat geçirebilecek kapasitede.

B. Alabay

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 27 Haz Cum, 2008 10:04

http://arsiv.zaman.com.tr/2000/09/20/ma ... adevam.htm

Vefik Hoca bu konuyu anlatırken, çinden bir örnek vermişti.Danimarka’daki Oresund geçişi.

http://webarsiv.hurriyet.com.tr/2000/03/15/189145.asp

Dünyada benzer örneklere baktığımızda Sirkeci-Karaköy çok ufak kalıyor.

“Lastik Tekerlekli Sistem Önerileri” sayfasına dön